Natalia Durman
Natalia Durman| 
aktualizacja 

Znacząca przewaga PiS. Najnowszy sondaż

99
Podziel się:

Po wyborach parlamentarnych nie widać wyraźnych zmian na scenie politycznej. W najnowszym sondażu pracowni Social Changes wciąż zdecydowanie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość. Wynik tej partii jest jednak nieco niższy niż w samych wyborach.

Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 41,1 proc. poparcia
Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 41,1 proc. poparcia (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)

Sondaż Social Changes został przeprowadzony dla portalu wpolityce.pl. To pierwsze badanie tej pracowni po wyborach. Próg wyborczy przekraczają w nim wszystkie komitety, które w październiku zdołały zarejestrować listy w całym kraju.

I tak, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość oddałoby głos 41,1 proc. badanych. Przypomnijmy, w wyborach do Sejmu ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyło 43,59 proc. głosów.

Drugie miejsce w sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 24,9 proc. (w wyborach 27,40 proc.), a trzecie - Sojusz Lewicy Demokratycznej (z którego list startowali również politycy Wiosny oraz Razem) - 15,9 proc. głosów. W wyborach na tę formację oddano 12,56 proc. głosów.

Zobacz także: Zobacz: Macierewicz lub Kaczyński marszałkiem seniorem? Borys Budka nie przebierał w słowach

Na czwartym miejscu plasuje się Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 9,8 proc. ankietowanych (w wyborach było to 8,55 proc. głosów), a na piątym Konfederacja, na którą chciałoby głosować 8,3 proc. badanych. W wyborach ugrupowanie to zdobyło 6,81 proc. głosów.

Sondaż Social Changes został zrealizowany metodą CAWI w dniach 25-30 października 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) grupie 1040 Polaków.

Kolejny sondaż po wyborach. Odmienne wnioski dla PiS

Dla porównania, z niedawnego sondażu pracowni Kantar, również przeprowadzonego już po wyborach, wynikało, że wzrosły notowania wszystkich polskich partii politycznych z wyjątkiem PiS. Szczególnie duży skok w tamtym badaniu odnotowała Konfederacja.

Chęć oddania głosu na PiS deklarowało 39 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej niż we wrześniu). Koalicja Obywatelska mogła liczyć na głos 27 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt. proc.).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić