Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

ZUS śle 2,5 mln listów do przedsiębiorców. To nie wezwanie do zapłaty, a "materiał poglądowy"

12
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o wpłatach na swój indywidualny rachunek składkowy w 2018 r. Operacja wysyłki 2,5 mln papierowych listów już się rozpoczęła.

- Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty - mówi prezes ZUS.
- Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty - mówi prezes ZUS. (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

- Chcemy by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych - tłumaczy prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Najgorsze bowiem, co może być w prowadzeniu własnego biznesu, to brak wiedzy o stanie swoich finansów - ocenia.

Uścińska uspokaja, że list z ZUS-u "nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty". - Proszę by nikt go tak nie traktował - apeluje. - To jest dla każdego przedsiębiorcy materiał poglądowy, który może służyć do samodzielnego podejmowania działań w kwestii rozliczeń z ZUS - wyjaśnia.

Zobacz także: Wideo: Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Prezes ZUS chwali się sukcesem

Jak podkreśla rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, to pierwsza w historii masowa wysyłka informacji o stanie rozliczeń z ZUS. Jest to efekt wprowadzonego w 2018 r. systemu e-składki, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika składek.

"Z korespondencji z ZUS każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, jakie należności zostały z nich pokryte" - pisze.

"Na koniec dowie się rzeczy najważniejszej, czy jego konto jest rozliczone na tzw. zero, czy też występuje nadpłata lub niedopłata" - zwraca uwagę rzecznik ZUS w komunikacie.

Andrusiewicz radzi każdemu płatnikowi, który otrzyma korespondencję z ZUS-u, by dokładnie ją przeczytał. "W liście może się pojawić choćby informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni zestawienie wpłat przesłane przez ZUS zestawić ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni maja po swojej stronie" - pisze.

Rzecznik ZUS tłumaczy, że przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności. Jeśli niedopłata jest wyższa, to konieczne będzie doliczenie odsetek, do czego może przydać się kalkulator na stronie zus.pl.

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie jest w stanie jedną wpłatą spłacić zaległości, ZUS zachęca do zawarcia układu ratalnego, co wstrzyma naliczanie odsetek za zwłokę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(12)
saydo
3 lata temu
Przy niedopłacie należy doliczyć odsetki, ja mam nadpłatę i o odsetkach dla mnie ani słowa? Tak wygląda sprawiedliwość w tym kraju?
Thru
3 lata temu
Wlasnie dostalem. I mam 7 dni na splacenie zaleglosci, albo egzekucja Po co pisac bzdury? Ps. W drugim pismie, w tej samej kopercie sa pozdrowienia od prezes zus...
Mac
3 lata temu
Moja żona otrzymała taki list wczoraj. Efekt; Obydwoje mieliśmy nie przespaną noc, bo z listu wynikało, że jest ZUS-owi winna kilkadziesiąt tysięcy złotych ( od roku 2000). Dziś, po wizycie w miejscowym oddziale ZUS, jest już lepiej. Powiedziano jej:" u nas wszystko się zgadza, nie jest Pani winna ani złotówki". Ale skąd mam mieć pewność, że za rok sytuacja się nie powtórzy, albo gdy będę chciał kredyt na firmę, to znowu ZUS znajdzie "dług".
tede
3 lata temu
po co jest PUE. Każdy przedsiębiorca musi mieć tam swoje konto. Tam są te same dane co mi przysłali!!!!!!!. Po co mi je przysłał ZUS? Chyba tylko po to aby wesprzeć Pocztę
ktoś
3 lata temu
Ze tak powiem ha ha ha patataj patataj itp.....
Pis złodzieje...
3 lata temu
Cała ta reforma polegała na ściągnięciu od ludzi przedawnionych zobowiązań i wciągnięciu ludzi w niekończącą się pętlę zadłużenia .
Xhj
3 lata temu
Na siłę Szukają pieniędzy na przedwyborcze rozdawnictwo ... a wystarczyło nie kraść. Kto zapłaci za te listy, druk , koperty ?
Kk
3 lata temu
Nie płace zusu juz 17 lat a mam 41 i obiecuje ze do konca zycia nie zapłace zbieram sobie kase sam na konto za granica zus to złodzieje a ja sie okradac nie dam
saeex
3 lata temu
Przecież to już od dawna wiadomo,że to rozbój w biały dzień, okradanie ludzi w świetle prawa-dodatkowy przymus ,żeby ZUS wykładał się marmurami i luksusami za nasze pieniądze, a potem mówią ci,że nie ma pieniędzy na emeryturę po 35 latach pracy i dostajesz 850 zł. Najpierw praca przez pół roku na państwo i podatki, i dodatkowo na ZUS.To nie jest żadna demokracja, to przymusowy reżim.
dobra zmiana
3 lata temu
Obecny wiceminister cyfryzacji rozliczał kilometrówki bez samochodu a potem fałszował podpisy na listach wyborczych.
suweren
3 lata temu
Tyle się mówi o cyfryzacji. Czemu nie można tego rozesłać mailem? 2,5 mln listów - jaki jest koszt wydrukowania takiej ilości korespondencji, kopert, rozniesienia przez pocztę. Przecież to jest jakaś paranoja! Ile i jak długo jeszcze trzeba dopłacać do tej instytucji?
007
3 lata temu
ZuS to instytucja władzy tylko dlatego istnieje tu nie chodzi o jakieś emeryturki tylko o element konstrukcji systemu, systemu który jest systemem państwa kryminalnego jakim jest Polska a jakie to są przestępstwa kryminalne przecież wszystko jest legalnie? tak legalnie, to "kolesie" zalegalizowali ten system który okrada ludzi z ich pieniędzy tworząc państwową piramidę finansową, setki miliardów zł są po prostu przerzucane z jednej półki na druga a przy tym ginie jakaś suma, dlatego zawsze w obrocie ta " firma" zawsze ma straty bo w obiegu powstaje dziura którą zawsze trzeba pokryć z waszych pieniędzy ściąganych pod przymusem teraz 1317 zł ! pod karą ! a suma do pokrycia rośnie z roku na rok ! "pracuje" tam ok. 50 000 ludzi wszystkim im trzeba płacić wypłaty i Zus to jest armia urzędników + kolesie na szczycie tej firmy jako nadzorcy , tak działa system niewolniczy napędzający mafijne imperium kolesi u władzy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić