oprac. Jacek Bereźnicki| 

ZUS śle 2,5 mln listów do przedsiębiorców. To nie wezwanie do zapłaty, a "materiał poglądowy"

18
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o wpłatach na swój indywidualny rachunek składkowy w 2018 r. Operacja wysyłki 2,5 mln papierowych listów już się rozpoczęła.

- Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty - mówi prezes ZUS.
- Uspokajam od razu, że list z ZUS-u nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty - mówi prezes ZUS. (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

- Chcemy by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych - tłumaczy prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Najgorsze bowiem, co może być w prowadzeniu własnego biznesu, to brak wiedzy o stanie swoich finansów - ocenia.

Uścińska uspokaja, że list z ZUS-u "nie jest żadnym wezwaniem do zapłaty". - Proszę by nikt go tak nie traktował - apeluje. - To jest dla każdego przedsiębiorcy materiał poglądowy, który może służyć do samodzielnego podejmowania działań w kwestii rozliczeń z ZUS - wyjaśnia.

Zobacz także: Wideo: Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej. Prezes ZUS chwali się sukcesem

Jak podkreśla rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, to pierwsza w historii masowa wysyłka informacji o stanie rozliczeń z ZUS. Jest to efekt wprowadzonego w 2018 r. systemu e-składki, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika składek.

"Z korespondencji z ZUS każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, jakie należności zostały z nich pokryte" - pisze.

"Na koniec dowie się rzeczy najważniejszej, czy jego konto jest rozliczone na tzw. zero, czy też występuje nadpłata lub niedopłata" - zwraca uwagę rzecznik ZUS w komunikacie.

Andrusiewicz radzi każdemu płatnikowi, który otrzyma korespondencję z ZUS-u, by dokładnie ją przeczytał. "W liście może się pojawić choćby informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni zestawienie wpłat przesłane przez ZUS zestawić ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni maja po swojej stronie" - pisze.

Rzecznik ZUS tłumaczy, że przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności. Jeśli niedopłata jest wyższa, to konieczne będzie doliczenie odsetek, do czego może przydać się kalkulator na stronie zus.pl.

Jeżeli jednak przedsiębiorca nie jest w stanie jedną wpłatą spłacić zaległości, ZUS zachęca do zawarcia układu ratalnego, co wstrzyma naliczanie odsetek za zwłokę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić