oprac. Katarzyna Kalus| 

ZUS wysyła listy. Zobacz, na jaką podwyżkę możesz liczyć

22
Podziel się:

Ponad 8,5 miliona osób dostanie listy od ZUS. O co chodzi? Zakład ruszył z akcją powiadamiania Polaków o wysokości rent i emerytur. Waloryzacja weszła w życie z dniem 1 marca.

Jesteś emerytem? Spodziewaj się listu z ZUS.
Jesteś emerytem? Spodziewaj się listu z ZUS. (East News)

O podwyżce informuje dziennik „Fakt”. W tym rok rząd wprowadził podwyżki kwotowo-procentowe. Zdecydował także, że podwyżka nie może być mniejsza niż 70 zł brutto. I właśnie w takiej wysokości podwyżkę dostanie większość seniorów w Polsce.

Zobacz także: Zobacz także: Jak czytać list z ZUS?

Świadczenie poniżej minimalnej emerytury i powyżej 2,5 tys. zł rosną o 2,86 proc. – przypomina dziennika i podaje przykład emerytki, która ma 958,80 zł brutto. To mniej niż wynosi najniższe świadczenie (do 28 lutego wynosiło ono 1029,80 zł brutto).

Dlatego w tym konkretnym przypadku ZUS najpierw liczy, ile wyniesie świadczenie po podwyżce o 2,86 proc. – wyniesie 986,22 zł. Emerytka zyskałaby mnie niż gwarantowane 70 zł, dlatego ZUS zaznacza, że emerytura wzrośnie o 70 zł.

Jeśli po podwyżce emerytura jest niższa niż emerytura minimalna (od 1 marca to 1100 zł brutto) zostaje podniesiona do tej kwoty. Jest jednak warunek. ZUS podniesie świadczenie tylko tym osobom, które mają wypracowany stać pracy, czyli kobiety 20 lat, mężczyźni – 25 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić