Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Witold Ziomek
|

Coraz więcej Ukraińców chce wyjechać z Polski

25
Podziel się:

Łatanie polskiego rynku Ukraińcami może się niedługo skończyć. Rośnie liczba pracujących w Polsce Ukraińców, którzy chcą wyjechać. Coraz mniej obywateli tego kraju zamierza też przyjechać do Polski.

Ukraińcy wolą Niemcy, niż Polskę.
Ukraińcy wolą Niemcy, niż Polskę. (East News, Artur Sasik/ EAST NEWS)

Z danych zebranych przez Personnel Service wynika, że w 2020 roku z Polski może wyjechać nawet 500 tys. Ukraińców, którzy w poszukiwaniu lepszych zarobków, wyjadą na zachód Europy.

- Powód odpływu kadry ze Wschodu na inne rynki europejskie, w tym głównie do Niemiec, jest prosty. Pracownik z Ukrainy woli, nawet nielegalnie, podjąć zatrudnienie w Niemczech i zarabiać 9 euro za godzinę, niż legalnie w Polsce 15 zł. Jeżeli nie zawalczymy o kadrę ze Wschodu w inny sposób niż zarobkami, przegramy to starcie. Potrzebna jest polityka migracyjna nastawiona na długoterminowe zatrudnienie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

Podobne dane pokazuje ostatnie badanie agencji Manpower, przeprowadzone kilka miesięcy temu wśród ok. 750 pracowników z Ukrainy.

Zobacz także: Oglądaj też: Nie ma komu czereśni zbierać. Ekspert: "Wciąż posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy"

Okazało się, że co czwarty ankietowany zamierza wyjechać. Głównym celem są Niemcy.

- Zainteresowanie wyjazdem do naszych zachodnich sąsiadów wzrosło, ale ostatnio pojawia się też coraz więcej pytań o oferty pracy w Czechach - mówi Karolina Rząsa, ekspert rynku pracy z agencji Manpower, w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Od stycznia w Niemczech zaczną obowiązywać przepisy ułatwiające legalne zatrudnianie imigrantów. Tymczasem obowiązujące w Polsce prawo bywa zagmatwane, a procedury się przedłużają.

- Powinniśmy się skupić na tych osobach, dla których migracja zarobkowa ma charakter długotrwały. Musimy ułatwić pracownikom z Ukrainy, którzy chcą się u nas osiedlić na stałe, cały proces, tak żeby mieli dostęp m.in. do rynku mieszkaniowego czy edukacji dla ich dzieci - komentuje prezes Personnel Service.

Według szacunków PwC do 2025 roku na polskim rynku pracy zabraknie 1,5 mln pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
gość
3 lata temu
Oby wyjechali wszyscy i to jak najszybciej !
🌚🌚🌚
3 lata temu
Krzyżyk na drogę. Fajnie jest wynająć solidnego i połowę tańszego niż polskiego robotnika, ale już w spożywczym, gdzie nie znają, co to mrożonka, w knajpie, gdzie nie wiedzą, co to kalafior i w innych miejscach, gdzie słowa po polsku nie rozumieją, to porażka dla nas, jako klientów. Poza tym ewidentny dowód, że właścicielom czy kierownikom zależy tylko na cięciu kosztów, a nie na klientach, którzy nie mogą się komunikować z personelem. Omijam takie sklepy szerokim łukiem
gość
3 lata temu
Potrzebna jest polityka migracyjna nastawiona na długoterminowe zatrudnienie - zamiast ściągać azjatów i ukraińców pozwólcie wrócić do ojczyzny repatriantom ze wschodu. Ukraińcy i tak uciekną do niemiec zasilić Wafen - SS, a nasi rodacy muszą udowadniać, ze są Polakami podczas, gdy w izraelu Polskie paszporty rozdawane są jak cukierki i odbiorcy nie muszą nawet znać języka polskiego. To wstyd, że Polacy nie mogą wrócić do ojczyzny, WSTYD !
Wołyń
3 lata temu
Niech spadaja do siebie upowcy
Bv
3 lata temu
I slusznie, wtedy „ dobra zmiana obudzi sie z reka w nocniku, bo kto Te + bedzie sponsorowal, nieroby polskie??
Yoo
3 lata temu
To pa pa
ktoś
3 lata temu
wystarczy zapłacić godziwą pensję polakom a pozostali nasi rodacy wrócą z zagranicy gdzie się młodzi muszą dorabiać bo u nas płaci się więcej Ukraińcom niż Polakom
dorian
3 lata temu
To teraz nasi prywaciarze zaczna zapierd...lac sami...Nikt bowiem za grosze nie pojdzie tam pracowac...
gnago
3 lata temu
Starczy nam zapasów w firmach i w administracji. Za komuny kapitalkę torów kolejowych robiły maszyny i kilku ludzi. Dziś robi kilkanaście ludzi i jedna dwie maszyny
Hy
3 lata temu
Jeśli nie zawalczymy o kadre w inny sposob niż zarobki ? Inny ???? Serio ??? Ja myślałem że to główny i jedyny powód by pracować to właśnie jest pensja. Uciekają nie dlatego że nie mogą zostać tu na stałe, tylko zazwyczaj pieniądze które oferują im pracodawcy w PL w większości są to słabe pieniądze. Proste że u Niemieckiego pracodact będą czyli leoszy zastrzyk gotówki
sts
3 lata temu
Nie sa nam tu potrzebni
Oby jak najsz...
3 lata temu
Czekam z niecierpliwością. Pa pa. Płakać nie będziemy
To czym się P...
3 lata temu
-że przyjął tylu uchodźców?
patriota
3 lata temu
niech jadą w hu. , Jak świat światem Polak i ukrainiec nigdy nie będą bratem...mądrości starszych ludzi którzy przyjechali z kresów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić