oprac. Witold Ziomek| 

Donald Trump: USA uziemią Boeingi 737 Max. Blokadę maszyn popiera nawet ich producent

10

Stany zjednoczone, po Kanadzie i państwach UE, dołączają do grona krajów zakazujących lotów Boeingom 737 Max. Ze względu na ostatnią katastrofę w Etiopii, zakaz lotów popiera także producent maszyn.

trump
trump (East News, Associated Press)

Prezydent Donald Trump wprowadza zakaz lotów Boeingów 737 MAX 8 i 9 w przestrzeni powietrznej USA - informuje agencja Associated Press. Tym samym, maszyny tego typu nie mogą latać nad żadną częścią Ameryki Północnej, bo kilka godzin wczesniej taki sam zakaz wprowadziła Kanada.

Uziemienie Boeingów poparła Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) po tym, jak urzędnicy mieli otrzymać "nowe informacje" w sprawie przyczyn katastrofy w Etiopii.

- Nie musieliśmy wprowadzać zakazu ale uznaliśmy, że to dobra decyzja - powiedział Trump na konferencji prasowej w Białym Domu. - Wszyscy piloci i operatorzy już o niej wiedzą, samoloty są skutecznie uziemione.

Zobacz także: Oglądaj też: Katastrofa samolotu w Etiopii

Odwołanie lotów maszyn 737 MAX popiera nawet ich producent, koncern Boeing.

- Z uwagi na ostrożność i aby zapewnić opinię publiczną o bezpieczeństwie statków powietrznych podjeliśmy decyzję, by zarekomendować FAA tymczasowe wyłączenie 737 MAX z użytkowania - czytamy w oświadczeniu koncernu. - Wyrażamy głębokie współczucie dla rodzin i bliskich ofiar obu katastrof.

Boeing 737 MAX z lotniska w Addis Ababa wystartował w niedzielę 10 marca o godzinie 8:38 czasu lokalnego. Zaledwie 6 minut później wieża straciła z nim kontakt. Na pokładzie samolotu lecącego do Nairobi znajdowało się 157 osób z 33 państw. W tym 18 obywateli Kanady. Przyczyna katastrofy na razie nie jest znana.

Taki sam Boeing 737 rozbił się w październiku 2018 roku. Należał do indonezyjskich linii lotniczych. Jak ustalono, winę za katastrofę ponosił źle działający system bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić