oprac. Witold Ziomek| 

Franz Timmermans na przesłuchaniu w PE: "Polska musi odejść od węgla"

27
Podziel się:

- Polska musi odejść od węgla. Będzie to będzie bolesne, ale reszta Europy musi powiedzieć - jesteśmy przy was, znajdziemy fundusze by pomóc wam w tym procesie. I mówię to jako wnuk górników - powiedział Franz Timmermans podczas przesłuchania w PE.

Frans Timmermans chce, aby Polska zrezygnowała z węgla.
Frans Timmermans chce, aby Polska zrezygnowała z węgla. (PAP)

Timmermans był przesłuchiwany jako kandydat na stanowisko unijnego komisarza ds. klimatycznych.

- 400 tys. ludzi umiera rocznie przez złej jakości powietrze - powiedział Timmermans, przedstawiając założenia polityki European Green Deal, którą ma koordynować jako unijny komisarz ds. klimatu, komisjom: ds. ochrony środowiska, ds. zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności, ds. Transportu i turystyki oraz ds. przemysłu, badań naukowych i energii

Timmermans wspomniał także o Polsce i polityce energetycznej, która wciąż jest oparta na węglu.

Zobacz także: Oglądaj też: Polska zlikwiduje problem smogu w 2-3 lata? "Największe laboratorium antysmogowe w Europie"

- Węgiel nie ma przyszłości. Polska musi odejść od węgla. Będzie to będzie bolesne, ale reszta Europy musi powiedzieć - jesteśmy przy was, znajdziemy fundusze by pomóc wam w tym procesie. I mówię to jako wnuk górników - powiedział Timmermans.

- Uważam, że w Polsce panuje przekonanie, że trzeba przeciwdziałań klimetycznych. Z podziwem patrzę na działania młodych osób w Polsce - powiedział Timmermans.

Dodał też, że władze państw członkowskich muszą wpłynąć na sektor przemysłowy i zachęcić go do zmiany i uniezależnienia się od węgla.

- Europa wciąż ma jeszcze szanse na sukces w tej materii i może się uniezależnić od węgla - powiedział Timmermans. - Jeśli do 2050 roku mamy się stać neutralni pod względem emisji gazów cieplarnianych, to wszystkie państwa członkowskie muszą się w to włączyć.

Przesłuchanie zbiegło się w czasie z przedwyborczą debatą w Polsce, na której poruszano temat energetyki węglowej.

- Sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczynamy wielki program morskiej energetyki wiatrowej. Ale węgiel to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego. Odejście od węgla musi się odbywać w sposób naturalny - powiedział biorący udział w debacie poseł PiS, Marcin Horała.

Z kolei Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że węgiel w Polsce się kończy i nie należy otwierać nowych kopalń.

- Powinniśmy wyjść z węgla do 2035 roku - powiedział z kolei Adrian Zandberg, przedstawiciel Lewicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić