oprac. Witold Ziomek| 
aktualizacja 

Sytuacja materialna Polaków. Zapytali, jak się żyje statystycznemu Kowalskiemu

28
Podziel się:

51 proc. Polaków uważa, że wystarcza im pieniędzy na co dzień, ale większe zakupy wymagają oszczędzania. 30 proc. ocenia swoje warunki materialne jako dobre lub bardzo dobre - wynika z ostatniego badania CBOS.

Polakom wystarcza na codzienne zakupy, ale na większe wydatki muszą oszczędzać
Polakom wystarcza na codzienne zakupy, ale na większe wydatki muszą oszczędzać (PAP, PAP/PA)

Badanie "Materialne warunki życia" pokazuje, że Polacy są w większości zadowoleni ze swojego materialnego statusu.

30 proc. badanych uważa, że stać ich na wiele bez oszczędzania, a 3 proc. może sobie pozwolić na luksusy. Ponad połowa ocenia, że o ile z codziennymi zakupami daje sobie radę bez problemów, to już poważniejsze wydatki wymagają od nich oszczędzania.

W porównaniu do zeszłorocznych wyników badania odsetek osób żyjących skromnie lub biednie zmniejszył się o 4 punkty procentowe, a o 5 punktów wzrósł udział osób oceniających swój status dobrze lub bardzo dobrze.

Zobacz także: Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

Jak oceniają autorzy badania, sytuacja materialna Polaków poprawia się systematycznie od 2014 roku, a tegoroczne rezultaty są najlepsze ze wszystkich, które zarejestrowano.

Sytuacja finansowa jest związana z wiekiem i poziomem wykształcenia. Średnio co czwarty badany w wieku powyżej 55 lat i z wykształceniem zawodowym lub podstawowym zadeklarował, że żyje skromnie lub biednie.

Swoją sytuację materialną gorzej ocenili też mieszkańcy małych miast i wsi.

Coraz mniej Polaków obawia się biedy. Zaledwie 19 proc. badanych deklaruje strach przed brakiem pieniędzy, z czego 15 proc. uważa, że sobie z tym poradzi, a 4 proc. odczuwa bezradność. 80 proc. badanych nie ma takich obaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić