Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Agata Porażka
Agata Porażka
|
aktualizacja

Szkoła niczym pełnoetatowa praca. Nastolatki spędzają w niej prawie 40 godzin tygodniowo

136
Podziel się:

Michał ma 37 godzin zajęć tygodniowo. Siedzi w szkole od 8 do 16, więc i tak ma szczęście. Niektórzy wychodzą dopiero po 20, bo nie było sal na ich zajęcia i muszą przychodzić na drugą, a nawet trzecią zmianę.

Wśród krajów, których systemy edukacyjne uchodzą za najlepsze na świecie, nie ma określonej liczby godzin, którą dzieci powinny spędzać na zajęciach
Wśród krajów, których systemy edukacyjne uchodzą za najlepsze na świecie, nie ma określonej liczby godzin, którą dzieci powinny spędzać na zajęciach (Getty Images)

Michał na rozpoczęciu roku szkolnego usłyszał, że "żarty się skończyły" i będzie musiał się bardziej przyłożyć do nauki. Nowa szkoła, nowe zajęcia, nowi nauczyciele. Teraz codziennie przyjeżdża na ósmą rano (nie wolno się spóźnić, bo szkoła zamyka drzwi i bramy na czas zajęć) i wychodzi ze szkoły po ośmiu godzinach. Jak w pełnoetatowej pracy.

– Jak zobaczyłem mój plan zajęć, to myślałem, że to żart – mówi chłopak. – Trzy razy w tygodniu mam 8 lekcji, raz 7 i raz 6. Historię i fizykę jako ostatnie. Ja nie wiem, kto się skupi na tych zajęciach – dodaje.

37 godzin to i tak nie jest źle. W liceum czeka go aż 39 godzin tygodniowo. Choć, jak twierdzą niektórzy rodzice, w kilku szkołach liczba ta już w siódmej klasie przekroczyła 40 godzin.

"Córka wróciła dziś ze szkoły jeszcze bardziej rozgoryczona niż do niej poszła" – pisze jedna z kobiet na grupie dla rodziców uczniów. "Po zobaczeniu tygodniowego planu lekcji nogi się pod nami ugięły. Siódma klasa szkoły podstawowej - 3 razy w tygodniu 8 lekcji, a 2 razy w tygodniu 9 lekcji".

Kolejna tłumaczy, z czego wynika tak duża liczba godzin. "Już to przerabiałam w poprzednich latach" – pisze. "Są to tzw. 'dodatkowe' zajęcia lekcyjne z 'korzyścią' dla dzieci. Dla dobrych – dodatkowa wiedza, dla słabszych – 'darmowe' korepetycje. Dyrekcja tłumaczyła, że powinniśmy być 'wdzięczni' za zorganizowanie dodatkowych zajęć, a w praktyce to 'zapychanie' dziur w planie i wyrobienie godzin dla wszystkich nauczycieli".

Pod względem liczby godzin spędzanych w szkole Polska jest w światowej czołówce. Nikt jednak nie udowodnił, aby to się przekładało na wyniki w edukacji.

Zobacz także: Zobacz także: Ona vs On. Nowy wymiar zakupów

Najlepsze systemy edukacji na świecie

Wśród krajów, których systemy edukacyjne uchodzą za najlepsze na świecie, nie ma określonej liczby godzin, którą dzieci powinny spędzać na zajęciach. W szkołach w Finlandii, które od wielu lat przodują w światowych rankingach Global Competitiveness Report tworzonych przez World Economic Forum, w siódmej klasie uczniowie spędzają w szkole 29 godzin tygodniowo. Maksymalna liczba, do jakiej dochodzą, to 30 – w klasie dziewiątej.

W Finlandii dzieci nie dzieli się na grupy na podstawie ich zdolności. Wszyscy uczą się razem, dzięki czemu ten kraj ma jedną z najniższych różnic między uczniami, którzy starają się równać do jednego poziomu. Mają tylko jeden obowiązkowy egzamin, w wieku 16 lat.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w Singapurze, który w rankingu najlepszych systemów edukacyjnych zajął miejsce czwarte. Choć oficjalna liczba godzin, podana przez rządową stronę, jest niska – średnio 5,5 godziny dziennie – to singapurskie szkoły słyną z wytwarzania ogromnej presji na dzieci już od bardzo młodego wieku.

Systemy edukacji w Niemczech i Francji

Jak wygląda sytuacja u naszych najbliższych sąsiadów? Zgodnie z danymi podanymi przez National Center on Education and the Economy, w Niemczech uczniowie spędzają w szkole średnio 5,5 godzin dziennie, czyli 27,5 godzin tygodniowo. System edukacji w Niemczech wygląda jednak zupełnie inaczej niż w Polsce, a każdy land może dowolnie kształtować obowiązujący w nim system edukacji.

Jak informuje portal Deutschland, stworzony we współpracy z Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Berlinie, w Niemczech jest kilka rodzajów szkół średnich, które mają w ofercie bardzo różnorodne programy ukierunkowane na rozwój wybranych umiejętności. Choć dzień szkolny w wielu przypadkach kończy się około 14, niektóre placówki oferują zajęcia, które trwają cały dzień. Znajdą się nawet takie, które prowadzą zajęcia w soboty.

Z kolei we Francji uczniowie spędzają w szkole od 24 do 28 godzin przez cztery bądź pięć dni w tygodniu, w zależności od regionu. Sytuacja zmienia się w przypadku osób przygotowujących się do baccalauréat (francuska matura – przyp.red.), którzy mogą mieć nawet 40 godzin zajęć w tygodniu. W Stanach Zjednoczonych średnia liczba godzin wynosi 34 tygodniowo, aczkolwiek to zmienia się w zależności od stanu i wybranej szkoły.

Szkoła niczym pełnoetatowa praca

Choć można odnieść wrażenie, że polscy siódmoklasiści muszą spędzać najwięcej godzin w szkole, wcale nie są w tym odosobnieni. W Korei Południowej uczniowie spędzają w szkole po 8 godzin dziennie, co tygodniowo daje 40. W Tajwanie – 8,5 godzin dziennie, 42,5 tygodniowo. W Chinach, w których uczniowie mają bardzo wysokie wyniki w testach PISA, dzień zaczyna się o 7:30, a kończy o 16. Ponadto aż 45 proc. uczniów jedzie potem do "szkoły po szkole", w której odbywają się dodatkowe zajęcia z matematyki. W większych miastach, takich jak Szanghaj, kolejne 20 proc. nastolatków jeździ na zajęcia z angielskiego i chińskiego.

Ma to jednak swoje konsekwencje. Choć chińscy uczniowie mogą się pochwalić doskonałym przygotowaniem do gaokao, końcowego egzaminu w Chinach, cierpi na tym ich zdrowie. W badaniach dotyczących snu i problemów zdrowotnych wśród nastolatków w Chinach grupa badaczy wykazała, że niedobór snu i problemy z jego jakością są powszechne u nastolatków w Chinach.

Oprócz samych zajęć w szkole dochodzi praca domowa. 15-latkowie na całym świecie spędzają średnio 5 godzin tygodniowo na odrabianiu pracy domowej – wynika z raportu OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – przyp.red.). Bardziej szczegółowe dane przytacza World Atlas – uczniowie w Chinach muszą na to poświęcić prawie 14 godzin, w Rosji – prawie 10, a w Finlandii i Południowej Korei – mniej niż trzy. W Polsce, która zajmuje niechlubne, 10. miejsce w rankingu krajów, w których uczniowie poświęcają najwięcej czasu na odrabianie pracy domowej, ta liczba wynosi 6,6 godzin tygodniowo.

Porównując najlepsze systemy edukacji na świecie, widać wyraźnie, że nie ma jednego, uniwersalnego wzorca, który byłby w stanie zagwarantować najlepsze wyniki. Liczba godzin spędzonych w szkole w ciągu tygodnia czy nawet liczba tygodni w roku nie ma większego znaczenia. W niektórych krajach będących na szczycie rankingów rok szkolny trwa 35 tygodni, w innych, równie dobrych – 45. Bardziej, niż to, ile czasu uczniowie spędzają w szkole, zdaje się liczyć to, jak ten czas jest wykorzystywany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(136)
&*.
3 lata temu
W szkole najkrócej pracują nauczyciele.
laska
3 lata temu
Wszystko fajnie, ale moje dziecko spędza 36 godzin w szkole, bez dodatkowych zajęć w szkole np SKS. Musi wrócić do domu i przygotować się na następny dzień do szkoły, średnio w VIII klasie to ok. 3-4 godz. Kiedy ma odpocząć?????/
u75
3 lata temu
nie pamiętacie zajęć w szkole po 7-8 lekcji + 6 w sobotę ?. A w klasie po 40 uczniów.
tato
3 lata temu
Moja córka ma 2 lata i jest w żłobku od 7:30 do 16:30 - świetne się rozwija i krzywda jej się nie dzieje. A co niby mają zrobić z dziećmi rodzice, którzy są w pracy 8 - 9h dziennie?!?
Janek
3 lata temu
serio? to jest powód do narzekania? 20 lat temu jak konczylem podstawówke to też tak było i nikt powtarzam nikt afery nie kręcił. Mało tego nasi rodzice chodzili w soboty do szkoły i wszyscy żyją, mało tego umieją myśleć samodzielnie a dziś musisz za rączkę iść pokazać i stać nad nim bo jeszcze bląd zrobi i trzeba bedzie poprawiać.
Erekk
3 lata temu
A nauczyciele tylko 18 h to co wy tam robicie
dr Waldi
3 lata temu
Finlandia? Tam to tylko wódka jest dobra. Nauka w całej UE osiągnęła poziom dna. Teraz to już walczymy tylko o zachowanie tylko podstawowych umiejętności jak podstawy alfabetu i gramatyki oraz minimum komunikacji.
Dziabka
3 lata temu
Już większych głupot dawno nie czytałam!
MAGDA
3 lata temu
NIEDŁUGO AFERĘ ZROBICIE ŻE PRZERWA OBIADOWA TRWA 20 MIN A NIE 15:):) ŻAŁOSNE !!!!! NA LICZBĘ GODZIN W TYGODNIU przypada suma przedmiotów, które powtarzają się kilka razy tygodniowo... A PRZEPRASZAM NIEKTÓRZY NIE WIEDZĄ CO TO SUMA....
gosiaym
3 lata temu
co to za artykul??? Ja chodzilam tez po 8 a czasami nawet 9 godzin dziennie, zajecia byly o roznych porach i nikt nie narzekal... a teraz nie dosc ze narzekaja to jeszcze nie ma kogo wybrac do pracy z tych molodych, bo same lewusy. Jak nie pokarzesz palcem co zrobic, nie powiesz to nic nie pomysli... a oczekiwania placowe z kosmosu wziete... Co za czasy....
Violka
3 lata temu
rozumiem że przed wyborami wymyśla się durnoty... ALE LUDZIE WY NAPRAWDĘ NIE MACIE ROZUMU?? DAJECIE SIĘ WKRĘCAĆ? MANIPULOWAĆ? toż 25l temu też było tak samo: bo ilość godzin wynika z liczby przedmiotów!! 2x historia+ 2x biologia + 5x j.polski itd TO LOGICZNE ŻE WYCHODZI PO 7 LUB 8 GODZ DZIENNIE
www
3 lata temu
ja chodziłem do szkoły na godzinę 13 i uczyłem się do godziny 20 potem powrót do domu, chce jeszcze dodać że uczyliśmy się w soboty.
buhahaha
3 lata temu
Sami jesteście sobie winni. Głosujcie nadal na PiS i płaczcie.
MaRlA
3 lata temu
15 lat temu jak chodzilam do gimnazjum mielismy tyle samo godz i jakos zyjemy, przynajmniej dzieci beda mieli mozliwows zeby ze soba rozmawiac a nie siedziec na komputerach w domu i grac ciagle....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić