Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Zajęcki
|
aktualizacja

W ten weekend spójrz w niebo. Nadchodzi niezwykłe zjawisko

5
Podziel się:

Zapowiada się jeden z najpiękniejszych momentów tej wiosny. W nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę nad polskim niebem będzie można zobaczyć Rój Lirydów - deszcz meteorów spalających się w ziemskiej atmosferze.

W ten weekend spójrz w niebo. Nadchodzi niezwykłe zjawisko
(flickr, Michael Seeley)

Najwięcej "spadających gwiazd" zobaczycie, patrząc w kierunku południowo-wschodnim. Rój Lirydów można obserwować już od 16 kwietnia, jednak mając na uwadze duże zachmurzenie ostatnich dni, ciężko było dostrzec to niezwykłe zjawisko. Nadchodzący weekend zapowiada się o wiele lepiej. Zenitalna liczba godzinna wyniesie wówczas nawet 25, co oznacza, że właśnie tyle meteorów będzie można zobaczyć na niebie gołym okiem.

Rój Lirydów związany jest z kometą Thatchera. Aktywność roju wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia, jednak najwięcej meteorów można dostrzec w okolicach 21 i 22 kwietnia. W Polsce najlepiej jest zacząć obserwacje ok. godziny 23, kiedy radiant Lirydów wynosi ok. 30 stopni i zwiększa się z każdą godziną, dochodząc nawet do 70 stopni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Adam
5 lata temu
A w dzień można zobaczyć rój samolotów rozpylających "chemtrails" Miłej majówki!
mm
5 lata temu
Wszystko fajnie tylko że niebo ciągle jest zachmurzone i g widać😕
hej
5 lata temu
super zawsze coś z kosmosu
The end
5 lata temu
Moźe to juź będzie koniec świata
asdf
5 lata temu
Podana Zenitalna liczba godzinna - oznacza ilość zjawisk możliwych do zaobserwowania tylko podczas maksimum i tylko, gdy radiant (miejsce, z którego pozornie wylatują meteory należące do roju) znajduje się w zenicie - co nie będzie miało miejsca... Oznacza to, że przeciętnie w ciągu godziny będzie można zobaczyć tylko kilka zjawisk, a ograniczając się jedynie do wskazanego kierunku obserwacji - ogranicza się dodatkowo tą ilość... Zdecydowanie lepszym zjawiskiem obecnie na niebie są 3 komety widoczne już w niewielkich lornetkach (odsyłam do Sekcji obserwatorów komet PTMA). A jeśli ktoś chce pooglądać prawdziwe deszcze meteorów to najlepiej w sierpniu - Perseidy, oraz w grudniu, jeszcze aktywniejsze Geminidy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić