oprac. Witold Ziomek| 

Wybory 2019. Stanisław Kogut poza Senatem. Grozi mu areszt

10
Podziel się:

Stanisław Kogut przegrał walkę o miejsce w Senacie. Oznacza to, że najpóźniej 13 listopada wygaśnie jego immunitet, który chroni go przed aresztowaniem. Nad wkrótce byłym senatorem ciążą poważne podejrzenia korupcyjne.

Senator Stanisław Kogut wybronił się przed utratą immunitetu. Decyzja wyborców jest inna
Senator Stanisław Kogut wybronił się przed utratą immunitetu. Decyzja wyborców jest inna (PAP, Jakub Kamiński)

Walkę o kolejną kadencję senator Kogut przegrał z Wiktorem Durlakiem, swoim byłym asystentem, którego PiS wystawiło w okręgu sądeckim.

- Historią, a w konsekwencji polityką, interesowałem się od najmłodszych lat. Zainteresowanie przerodziło się w pasję, odkąd w 2005 roku zacząłem pracę w gorlickim biurze senatorskim Stanisława Koguta, a potem w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Mając tak dobry przykład, postanowiłem zaangażować się w politykę - mówił Durlak w jednym z wywiadów.

Przegrana walka o miejsce w Senacie z własnym asystentem może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, niż urażona duma Stanisława Koguta. Senatorski immunitet przez dwa lata chronił go przed aresztowaniem.

Zobacz także: Oglądaj też: Wyniki wyborów a gospodarka

W 2017 roku zakończyło się prowadzone przez CBA śledztwo przeciwko senatorowi Kogutowi.

Zdaniem śledczych, senator miał powoływać się na wpływy "w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, u Prezydenta Miasta Krakowa i u Wojewody Małopolskiego i w okresie co najmniej od 17 sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku pośredniczyć w załatwianiu sprawy administracyjnej".

Chodzi o decyzję dotyczącą wpisania niektórych obiektów na listę zabytków. Jak twierdzi CBA i Prokuratura Krajowa, "miał on wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie".

W zamian "senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych. Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu".

Zdaniem prokuratury, Kogut mógł też wpływać na prezesa i zarząd PKP SA w sprawie jednej z zawieranych przez spółkę umów.

"Na mocy tej umowy krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie" - informowała prokuratura. Za swój wpływ senator miał zainkasować co najmniej 170 tys. zł.

Kiedy sprawa ujrzała wiato dzienne, Kogut został zawieszony w PiS, a śledczy złożyli wniosek o pozbawienie senatora immunitetu. Wydano też nakaz aresztowania.

Mimo sugestii ze strony Jarosława Kaczyńskiego, by pozwolić senatora aresztować, Senat obronił Koguta i nie zgodził się na uchylenie immunitetu.

Teraz jednak immunitet Stanisława Koguta, razem z mandatem senatora, wygaśnie w dniu pierwszego posiedzenia nowego Parlamentu. Najpóźniej 13 listopada.

To oznacza natomiast zmierzch bardzo potężnego polityka. Przez lata senator Kogut był jednym z najważniejszych ludzi na polskiej kolei. Jako szef kolejarskiej "Solidarności" był w stanie dosłownie zatrzymać cały kraj.

- U szczytu potęgi był za czasów rządów AWS - wspomina w rozmowie z money.pl wieloletni pracownik PKP. Kogut kierujący kolejową "Solidarnością" był człowiekiem, z którym liczyli się nie tylko kolejni prezesi PKP, ale także członkowie rządu. Natomiast spółki kolejowe wspierały jego fundację.

Przykładem na wpływy senatora może być m.in. przystanek kolejowy w Stróżach, rodzinnej miejscowości Koguta. W 2007 roku głośna była sprawa międzynarodowego ekspresu "Bem", który jadąc z Warszawy do Budapesztu miał się zatrzymywać w 3-tysięcznych Stróżach.

- Stacja Stróże jest stacją węzłową, na której jeszcze od czasów Franciszka Józefa zatrzymywały się wszystkie pociągi międzynarodowe - mówił wtedy Stanisław Kogut, ucinając wszelkie dyskusje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić