Agnieszka Kwiatkowska| 

Joanna Mazur była wytykana palcami, wyśmiewana. "Dzieci szydziły ze mnie, podkładały nogi"

10
Podziel się:

Joanna Mazur jest niewidoma, ale niepełnosprawność nie przeszkadza jej w osiąganiu sukcesów sportowych. Bardzo dobrze radzi sobie też w "Tańcu z gwiazdami". Jednak w dzieciństwie przeżyła koszmar.

Joanna Mazur udowodniła, że osoby z niepełnosprawnością mogą wiele osiągnąć
Joanna Mazur udowodniła, że osoby z niepełnosprawnością mogą wiele osiągnąć (ONS.pl)

Joanna Mazur nie urodziła się niewidoma. Wzrok traciła od dzieciństwa - najpierw borykała się z niedowidzeniem, by w końcu stać się osobą niewidomą. Pomimo problemów chodziła do szkoły, uczyła się. I chociaż korzystanie z książek lub uczestniczenie w lekcjach było dla niej trudne ze względu na ułomność, to nie niepełnosprawność była najgorsza. Mazur dużo gorzej wspomina kontakty z rówieśnikami. Dzieci były dla niej okrutne. Zamiast pomóc koleżance, robiły wszystko, aby pokazać jej, że nie jest nic warta. Joanna Mazur o swoich wspomnieniach z dzieciństwa opowiedziała w "Vivie!".

- Nie miałam odpowiednich książek, a wstydziłam się używać lupy. A dzieci względem siebie bywają okrutne, więc mnie przezywały, szydziły ze mnie, podkładały nogi. Byłam wytykana palcami i wyśmiewana. To było dla mnie niezwykle bolesne.

Zobacz także: Historia Joanny Mazur to "as z rękawa produkcji"? (KLIKA PUDELKA)

Na domiar złego dziewczynce nie pomagali nauczyciele.

- Niestety, w szkole w Szczucinie, do której chodziłam, choć byłam w klasie integracyjnej, dawali pełne przyzwolenie na takie zachowania i tym samym pokazywali uczniom, że nie ma w tym nic złego. Pomagała mi jedna z koleżanek, ale kiedy z jakiegoś powodu nie pojawiała się w szkole, był koszmar.

Pedagodzy w szkole w Sczucinie nie potrafili dostosować metod nauczania do specyfiki niepełnosprawności Joanny. Jednak zamiast starać się to zrobić, postanowili... sprawdzić, czy Mazur nie jest opóźniona w rozwoju.

- Przeżyłam (...) moment grozy, kiedy moja szkoła w Szczucinie wysłała mnie na badania psychologiczne, licząc na to, że da się mi obniżyć poziom nauczania i dostosować do opóźnionych dzieci, gdyby testy wykazały u mnie niski iloraz inteligencji. Na szczęście badania wypadły pomyślnie, potrzebowałam tylko dostosowania metod nauki.

Mama Joanny postanowiła zabrać córkę z placówki, zapisała ją do szkoły dla niewidomych i słabo widzących w Krakowie, 140 kilometrów od domu. Dziewczyna była zachwycona. Nauka szła jej na tyle dobrze, że z niej nie zrezygnowała - skończyła studium masażu, zrobiła licencjat z promocji zdrowia, skończyła studia magisterskie z pedagogiki terapeutycznej.

Brzmi świetnie, jednak i tu Mazur musiała mierzyć się z uprzedzeniami.

- Krakowski AWF nie przyjął mnie na studia, bo lekarz wykonujący badania uznał, że nie dam sobie rady. A ja pracowałam jako masażystka w przychodni i w hotelu, trenowałam lekkoatletykę i dojeżdżałam w weekendy na uczelnię do Łodzi, gdzie studiowałam pedagogikę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić