Basia Żelazko
Basia Żelazko| 
aktualizacja 

Love your TV: Pokochaj telewizję na nowo z nami! Maciej Orłoś z Telewizji WP

0
Podziel się:

Kochamy telewizję i kochamy o niej rozmawiać. Czy też dorastałeś/aś wraz ukochanymi bohaterami bajek? Czy pamiętasz te chwile spędzone przed odbiornikiem? Jak dziś oglądasz tv? Czy masz swoje telewizyjne rytuały? Jak to jest być częścią telewizji? Opowiedz nam o tym!
Postanowiłam o to zapytać ludzi, którzy ją tworzą. Dziś spotykam się z Maciejem Orłosiem, reporterem Telewizji WP, gospodarzem programu #dziejesię1650.

Love your TV: Pokochaj telewizję na nowo z nami! Maciej Orłoś z Telewizji WP
(Materiały prasowe)

Ulubiony program z dzieciństwa.
Kiedy byłem naprawdę mały, nie mieliśmy telewizora. Mało tego - do mniej więcej 7-8 roku życia nie miałem pojęcia o telewizji, nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. W związku z tym odpowiem na pytanie o ulubiony program PÓŹNEGO dzieciństwa. Niewiele pamiętam, ale na pewno bardzo lubiłem „Zwierzyniec” – prowadzony przez wspaniałego gawędziarza, Michała Sumińskiego. Z dobranocek zapamiętałem głównie Bolka i Lolka oraz Gąske Balbinkę. Nie, przepraszam – jeszcze byli Jacek i Agatka. Stare dzieje – końcówka lat 60, początek 70.

Ulubieni bohaterowie małego ekranu.
To na pewno Bolek i Lolek. A potem bardzo lubiłem bohaterów serialu „Przygody Pana Michała”, czyli telewizyjnej wersji filmu „Pan Wołodyjowski” wg.Sienkiewicza. Naprawdę wciągnąłem się w ten serial, doskonale pamiętam z czołówki każdego odcinka balladę „W stepie szerokim” w wykonaniu świetnego aktora Leszka Herdegena. Oczywiście, „Czterech pancernych” też oglądałem - nie można było tego nie oglądać, bo byłoby się w tyle za kolegami. „Czterem pancernym” moje pokolenie zawdzięcza zamiłowanie do strzelania do siebie z czego tylko się dało, głównie były to karabiny z kawałków drewna (z zabawkami w sklepach nie było wtedy najlepiej). Padaliśmy zabici, wstawaliśmy, znowu strzelanie z charakterystycznymi dźwiękami typu dydydydydy i tak w kółko. Późniejsze kapiszony i korki były dla nas niesamowitym wynalazkiem – nie musieliśmy już bez przerwy głosowo naśladować strzelania.

Pamiętasz pierwszy tv w domu?
Nie pamiętam jak się nazywał, pamiętam tylko, że był mały, oczywiście czarnobiały, miał wysuwaną antenę, był przenośny. Tak, można go było bez problemu przenieść z pokoju do pokoju. Pamiętam też, że często pojawiały się zakłócenia – obraz zaczynał pływać, albo przeskakiwać, i trzeba było ruszać anteną.

Pierwszy raz przed kamerą – jak, kiedy, gdzie, z kim? Jakie towarzyszyły Ci emocje?
W programie o Misiu Colargolu – pamiętam, że byłem w studiu TVP i wziąłem udział w tym programie. Poza tym nie pamiętam nic. Może jeszcze tylko, że jednym z ważnych rekwizytów była miednica. I chyba razem z innymi dziećmi śpiewałem tę znaną piosenkę – Colargol to właśnie ja, dzisiaj dla was śpiewam sam, przedstawienie zacząć czas, więc uciekam prędko w las. Inna sprawa, że bardzo długo miałem wątpliwości: Colargol czy Coralgol...

Pierwsza telewizyjna wpadka? Zdarzają się każdemu!
Było ich sporo, w programach na żywo to nieuniknione. Ale tej pierwszej – nie pamiętam. Za to pamiętam jak w Teleexpressie 15 lipca 2005 roku nie wiedziałem co mam mówić, bo wszystko w programie się „zawiesiło”, wszyscy się pogubili. I przez mniej więcej 1.5 minuty podobno wyglądałem tak, jakbym miał zaraz zemdleć. Szczerze mówiąc, to nie była sytuacja godna pozazdroszczenia, nikomu nie życzę czegoś takiego. Coś się wali w programie, nagle się wszystko sypie, puszczają nie to, co podprowadzasz tekstem, i tak kilka razy. I chciałoby się powiedzieć coś w rodzaju „Drodzy widzowie, jeśli myślicie, że to JA właśnie coś chrzanię, że to moja wina, to chcę, żebyście wiedzieli – nie, to nie jest moja wina! Coś się kolegom pokręciło, a ja świecę twarzą. No cóż – do takiej sytuacji doskonale pasuje znane powiedzenie: robić dobrą minę do złej gry...

Najpiękniejszy moment, który przeżyłeś dzięki telewizji/pracy w niej.
O, absolutnie nie potrafię wskazać tego jednego najpiękniejszego momentu. Było wiele satysfakcjonujących chwil, ale to jest jak z piosenkami – nie mam tej jednej ulubionej piosenki. No, dobrze, może ta analogia nie jest idealna, bo prawdopodobnie pięknych piosenek jest jednak znacznie więcej niż pięknych momentów, które przeżyłem dzięki telewizji... Tak czy inaczej, na potrzeby tej rwypowiedzi spróbuję wskazać trzy takie momenty, które bardzo mocno zapamiętałem: wywiad z Meryl Streep (w LA), wywiad z Rayem Charlesem (w studiu przy Woronicza) oraz butelka whisky od młodych kolegów operatorów ze studia kiedy ostatni raz poprowadziłem Teleexpress.

Serial, który możesz oglądać w kółko bez końca.
Boję się seriali, zwłaszcza amerykańskich, bo wiem, że potrafią uzależnić, a ja nie mam czasu, żeby zarywać dla nich noce. Wiem, co mówię, bo mam za sobą tego typu sytuacje, dotyczyły polskich seriali Oficer i Oficerowie oraz amerykańskich Gotowe na wszystko i Californication. W związku z tym nie zbliżam się nawet do produkcji typu Gra o tron czy House of cards, ze strachu, że się wciągnę – i co wtedy? Nie mogę sobie na to pozwolić.

Twój telewizyjny idol/idolka, „Chcę być właśnie taki!”
Poza Kubą Wojewódzkim? Żartuję. „Chcę być właśnie taki”? Nie, aż tak to nie. Muszę, i chcę być sobą. Ale oczywiście podziwiam wiele osób prowadzących programy – osób, których styl mi odpowiada. Chyba najbliżej mi do Michaela Parkinsona – legendarnego brytyjskiego dziennikarza i gospodarza programów telewizyjnych typu chat show. On po prostu świetnie rozmawia ze swoimi gośćmi – potrafi żartować, ale też porusza ważne tematy. Z młodszego pokolenia świetny jest Graham Norton, którego podziwam za niezwykły luz i poczucie humoru. Z amerykańskich gospodarzy programów typu talk show najbardziej lubię Davida Lettermana i Jimmiego Fallona. Oczywiście Ellen DeGeneres jest świetna. Z innej beczki – Zach Galifianakis i jego kompletnie „odjechane” rozmowy. A jeśli chodzi o rozmowy dłuższe i poważniejsze, to mistrzem jest dla mnie Larry King z CNN.

Czy masz swoje telewizyjne rytuały jako widz? Czy oglądasz telewizję na szybko na smartfonie czy lubisz relaks na kanapie przed dużym ekranem?
Rzadko oglądam telewizję, w sensie „kanapa, pilot, telewizor”. Szczerze mówiąc – brakuje mi na to czasu. Czasem żałuję... Telewizję oglądam coraz częściej w internecie – w moim laptopie albo w smartfonie. Wygląda na to, że właśnie do tego zmierza to wszystko, choć mam nadzieję, że tak jak przetrwało kino, tak przetrwa tradycyjna telewizja. Po prostu przyjemnie czasem usiąść przed telewizorem i obejrzeć na dużym ekranie coś ciekawego.

Jaką stację (poza Telewizją WP!) masz wśród ulubionych kanałów w programie TV?
OK, teraz powiem coś, co zabrzmi może podejrzanie, ale taka jest prawda: poza programami Telewizji WP (które oglądam głównie w moim smartfonie), prawie w ogóle nie oglądam telewizji. W związku z tym naprawdę – poza Telewizją WP - nie mam ulubionych kanałów...

Czas na szczerość: jakie programy są Twoją guilty pleasure? Czy oglądasz coś w tajemnicy przed innymi?
Po tym jak wziąłem udział w programie typu roast być może stanę się stałym widzem roastów... Trochę żartuję, bo chyba nie do końca rozumiem ideę roastów. Oczywiście, w porównaniu do hejtu w internecie, który jest zjawiskiem naprawdę strasznym, taki roast to mały pikuś, bo to w końcu tylko wzajemne obśmiewanie się z własnej nieprzymuszonej woli, ale i tak wolę bardziej subtelne poczucie humoru... Wracając do pytania: nie, nie oglądam nic w tajemnicy przed innymi, nawet kanałów z disco polo.

Najlepszy moment w dniu pracy? Sekundy przed startem czy emocje, gdy światła gasną? Może inny?
Najlepsze momenty to te, kiedy wpada się nagle na jakiś nowy pomysł dotyczący programu – że można zrobić coś nowego, złamać schemat, zaskoczyć czymś widzów. Inny dobry moment, to kiedy już wszystko jest „dopięte”, gotowe i można iść do studia. Kolejny przyjemny moment to chwila po zakończeniu programu, po zejściu z anteny, oczywiściie pod warunkiem, że wszystko poszło dobrze. Ale gdybym miał wybrać ten jeden najlepszy moment w dniu pracy, to byłoby to prowadzenie programu, mówienie do widza. Ja po prostu bardzo lubię prowadzić programy telewizyjne

Telewizyjny mount everest wciąż przed Tobą? Co nim jest?
Zmierzenie się z jakąś nową telewizyjną formą dla mnie, z jakimś programem, który stał by się wielkim hitem, który przyciągnąłby widza swoją wyjątkowością, jakością, stylem. Pracuję nad tym.

Internet zniesie telewizję – prawda czy fałsz?
Fałsz. Telewizja będzie coraz bardziej w internecie i te dwa „obszary” będą się przenikać, wzajemnie wspierać. Zresztą, obserwuję to w WP. W naszych programach #Dzieje Się 16.50 i 18.30 korzystamy często z treści dostarczanych przez portal WP. Na przykład są to sondy, którymi ilustrujemy podawane informacje. A Wirtualna Polska – w różnych miejscach - korzysta z tego, co stworzyła Telewizja WP. Bierze sobie gotowe moduły – np.rozmowy z gośćmi – i wstawia je tam gdzie akurat pasują. I w ten sposób materiały tworzone przez telewizję dostają drugie życie, mianowicie są klikane przez internautów.

Każdy tak miał – czyli program, do którego próbowałeś się dostać, ale się nie udało.
Szczerze mówiąc – nie, nie ma takiego programu. Raz, w 1991 roku, dostałem się do Teleexpressu i nie wysiadałem z niego przez 25 lat. Byłem szczęściarzem. Nie było lepszych programów, a w każdym razie – lepszych dla mnie - więc nie próbowałem.

Trzy kroki przed wejściem – jak wygladają Twoje ostatnie minuty przed godzina zero?
Stoję w korytarzu przed studiem, powtarzam sobie to co mam powiedzieć na początku, bo w tym - „chodzonym” – powitaniu z widzami nie korzystam z promptera. Wydawca (właściwie wydawczyni – Magda Siemiątkowska) odlicza mi do tzw. "ucha”, czyli do słuchawki w uchu: 3,2 1, idziesz. No to – idę. Mówię i idę. Jest adrenalina, ale oczywiście w odpowiedniej dawce, tej wskazanej – mobilizującej.

Tutaj znajdziesz aktualny program tv!
Tu pobierzesz za darmo aplikację Program TV:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Działa jak żelazko na zmarszczki. Ratuje jelita i żołądek
Uruchamiasz zmywarkę i wychodzisz z domu? Lepiej przestań tak robić
Rak płuc zmienia nasz wygląd. Ten objaw jest charakterystyczny
Dawid Kubacki przekazał najnowsze wieści. W takim stanie jest żona
Zdjęcie 10-letniej córki Kim Dzong Una. Jeden szczegół oburza
Budżetowy bulion z... obierek. Idealna baza do zup i sosów
Zaskakujące wyznanie polskiej szczypiornistki. Chodzi o mężczyzn
Samolot eksplodował. Rosjanie stracili giganta
Zmiana czasu na letni. Tak zachowa się PKP
Awantura w NBA. Gwiazda prawie pobiła kompanów z zespołu
To je nadal śmieszy? Prowokacyjne zachowanie partnerek piłkarzy
Bohater "Hotelu Ruanda" wyszedł na wolność. Był skazany na 25 lat
Taka emerytura po 50 latach na scenie. Zaskakujące, ile daje mu ZUS
"Już nie latam samolotem". Krzysztof Cugowski ujawnia powody
Sernik na Wielkanoc. Jeden składnik zmieni wszystko
Amerykanie przecierali oczy ze zdumienia. Niesamowita noc w USA
"Staś wrócił na mokradła". Przyrodnicy z Polesia uratowali bociana czarnego
Tak ubrana poszła po dzieci do szkoły. Mąż nie miał litości
Projekt gotowy. Seniorzy ze stałym wsparciem!
Król Karol III odwołał wizytę we Francji. Monarcha miał poważny powód
To już pewne. Będzie nowe świadczenie
Znaleziono martwego mężczyznę. W domu miał 200 jadowitych węży
Nawet Szpakowski tego nie pamięta. "Co nam z tych przeprosin?"
Kowalczyk zrugał Santosa. Porażająca ocena
Dramat na torach. 26-latek był uwięziony
Dramat Dody. "Sama nie wiem, co mam teraz zrobić"
"Świat stracił giganta". Nie żyje Gordon Moore
Zmarła najstarsza na świecie draq queen. Darcella miała 92 lata
Zobaczyła cenę i podziękowała. Ewa Drzyzga nie wytrzymała
Były uczestnik amerykańskiego reality show oskarżony o zabójstwo żony
500 plus na Wielkanoc? Można się zdziwić
Posadzono 126 drzew. Tak uczczono pamięć legendy
Marek Torzewski usłyszał dramatyczną diagnozę. Musiał przerwać karierę
Nie żyje dziennikarz Jerry Green. Zrelacjonował 56 meczów Super Bowl
Ekspert nie ma złudzeń. Mówi, co trzeba zrobić z 500 plus
Miał atak padaczki. Nie do wiary jak zareagowali ludzie
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Oto co Ukrainka nagrała w Gdyni. "Normalny dzień w Polsce"
Prawda o małżeństwie Krawczyków. "Panowie przyjeżdżali do domu"
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Polacy stracą wszystko? Przerażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego
To przewoził w cinquecento. Wideo hitem internetu
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Japończycy spróbowali żurku. Reakcja hitem w sieci
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Przerażające. Rosjanie zostawili je w Borodziance
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Emerytury w górę o 20 proc. Dobre wieści dla dużej grupy seniorów
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
35 stopni. Skwar poleje się z nieba. IMGW mówi, co nas czeka
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
"Nic już nam nie zostało". To koniec kultowego zespołu
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić