Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sebastian Łupak
|

Nie tylko "Kler". Sekielski kręci mocny dokument o pedofilii w Kościele

52
Podziel się:

Tomasz Sekielski, były dziennikarz m.in. TVN i TVP, produkuje niezależny film dokumentalny o pedofilii w polskim Kościele. Zapowiada, że gotowy reportaż wrzuci za darmo na YouTube.

Tomasz Sekielski kontra pedofile w Kościele
Tomasz Sekielski kontra pedofile w Kościele (East News)

Tomasz Sekielski sam zbiera fundusze na film za pomocą platformy Patronite.pl. Darczyńcy (patroni) mogą wpłacać od 5 do 1000 zł na miesiąc, stając się w ten sposób współproducentami filmu. Ma już ponad 215 z 300 tysięcy zł, jakich potrzebuje na dokończenie reportażu. Duże stacje odmówiły finansowania projektu.

Sebastian Łupak: Jak idzie praca nad dokumentem?
Tomasz Sekielski: Nagrywamy wywiady z ofiarami księży. Chcę, żeby wszystkie osoby w tym filmie wystąpiły ze swoją twarzą, żeby nie zarzucono mi, że wynająłem statystów, że to podstawione osoby, a mój film to nagonka na Kościół. To musi być wiarygodne.

*Wszystkie ofiary chcą pokazać twarz? *
Dwa razy zdarzyło się, niestety, że osoby, które już z nami rozmawiały i brały udział w zdjęciach, powiedziały potem, że jednak się wycofują. To presja rodziny i otoczenia. Ja ich rozumiem, bo powiedzenie przed kamerą, że było się ofiarą księdza pedofila jest bardzo trudne. Tym bardziej doceniam tych, którzy godzą się na pokazanie twarzy. Dajemy naszym rozmówcom możliwość wycofania się, bo nie chcemy, żeby przeżywały dodatkowe cierpienie.

Ale te nagrania, nawet po wycofaniu twarzy rozmówców, nie zmarnują się?
Ich historie też wykorzystamy. Poznaliśmy dzięki nim, jak funkcjonował mechanizm zmowy milczenia w Kościele, jak tuszowano pedofilię. Spotkałem już kilkadziesiąt osób, które były ofiarami księży. Dzięki nim poznaję nazwiska prawników, którzy obsługują Kościół i „załatwiają” sprawy pedofilskie. Wiem też, gdzie i jacy księża są przenoszeni. Nasze śledztwo musi jeszcze trochę potrwać. Mam nadzieję, że w marcu-kwietniu przyszłego roku mój film będzie miał premierę.

*Dzięki platformie Patronite zebrał pan prawie całą sumę na film. *
Zebraliśmy już ponad 215 tysięcy zł. Dzięki temu na bieżąco finansujemy wszystkie prace. Musimy mieć researcherów do grzebania w archiwach. Ja nie jestem w stanie sam wszystkiego zrobić. Potrzebujemy funkcjonującej redakcji. Ale dzięki Patronite prace są na bieżąco spokojnie finansowane. Jestem szalenie zadowolony z odzewu, z jakim spotkał się mój apel.

Duże stacje odmówiły panu finansowania…
Przy takich wpływach, jakie ma Kościół w Polsce, także tych politycznych, dla nich to niewygodny temat. To, że rządzi dziś taka a nie inna partia, tylko umacnia wpływy Kościoła. Nie wszyscy chcą się więc wikłać w taką tematykę. Ludzie mówili mi: ”rozumiesz, takie czasy, taka sytuacja”. Klepali mnie po plecach, życzyli powodzenia i… odmawiali finansowania.

Pan nie miał wątpliwości, żeby taki trudny film zrobić…
Nie! Mam bowiem wrażenie, że polska opinia publiczna dojrzewa do tego, aby poznać pełną prawdę na ten temat. Nie tylko poznać, ale wręcz zażądać od Kościoła, aby zaczął się uczciwie rozliczać z pedofilii.

Czy hałas wokół filmu "Kler" Smarzowskiego wpłynie na pana film?
"Kler" jeszcze przed premierą wywołał dyskusję o Kościele w Polsce, a po premierze ta dyskusja pewnie będzie się dalej toczyła, więc może mój film też będzie przy okazji nagłaśniany.

*Po raz pierwszy w Polsce, decyzją sądu w Poznaniu, Kościół musi wypłacić milion złotych odszkodowania kobiecie gwałconej w dzieciństwie przez duchownego. To zmieni sytuację ofiar? *
Kościół może się usztywnić. Może się obawiać, że tych pozwów będzie więcej, a kolejne sądy będą przyznawały odszkodowania i zmuszały Kościół do wypłaty. Strach przed wysokimi sumami odszkodowań może być jednym z powodów, dla których Kościół wciąż nie rozlicza się z pedofilii. Do dziś bowiem Kościół nie potrafi policzyć, ile jest rocznie przypadków pedofilii, a ile jest już naliczonych ogólnie. Kościół nie ma statystyk, nie ma liczb, więc nie wiem, w jaki sposób zajmuje się tym problemem.

*Czy pana film znajdzie dystrybutora? Może nikt nie będzie chciał go pokazać? *
Już się umówiłem z osobami, które finansują ten film i wpłacają na Patronite, że ja go udostępnię na YouTube za darmo. Jeśli po drodze zgłosi się dystrybutor, to będę się zastanawiał, czy pokazać go w kinach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Film
KOMENTARZE
(52)
Wróg KK
4 lata temu
Widziałem film, umocni tylko moje przekonanie, że KK to zbrodnicza, pedofilska sekta w purpurowych szatach. "... w kościółku ..." - dziwi mnie tylko ślepota rodziców na niepokojące sygnały od dzieci...ale przecież KK to mistrz w technikach manipulacji.
Polak
4 lata temu
sekielski zajmij się pedofilią wśród reżyserów, muzułmanów rabinów sędziów prokuratorów, lekarzy psychologów, nauczycieli i wielu innych zawodów
Polak
4 lata temu
sekielski nakręć film o pedofilach wśród rezyserów aktorów prawników lekarzy psychologów homoseksualistów i wielu innych zawodów a nie opluwaj księży których jest mały procent
Rocznik 1945
4 lata temu
Nareszcie cos o tych ZBRODNIARZACH rozbestwionych BUHAJACH zyjacy w luksusie i przepychu nie orzacy nie siejacy a plony zbierajacy .
spostrzegawcz...
4 lata temu
Telewizje w Polsce nie chcą filmu o pedofilii w polskim Kościele, ponieważ praktycznie są to telewizje pod nadzorem watykańskim..
anrink
4 lata temu
Jestem praktykującą katoliczką. Uważam, że w KK pracuje wielu szlachetnych, uczciwych kapłanów. Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego ta instytucja, tak zasłużona dla Polski, nie dąży do uczciwego uporządkowania tej sprawy. Ludzie niegodni są w każdym zawodzie i nie powinni być w żaden sposób chronieni
Kulson
4 lata temu
Za PRL było łatwiej, bezpieka rejestrowała takiego duchownego jako TW i obejmowała go ochroną, on mógł się dalej zabawiać z nieletnimi w zamian składał raporty
opservator
4 lata temu
sam kreci i 300 tys potrzebuje..na co?..pytam sie
realista88
4 lata temu
Ludzie bredza (lewacy albo moze pedofile)o tym ze byli ofiarami i kto im udowodni ze byli inaczej?to jest chore..podobnie jest w usa gdzie jakas baba sobie wymysli ze jakis polityk ja molestowal i niszczy mu zycie...
GrzegoRZ
4 lata temu
Jedyne rozwiązanie dla kościoła to fizyczna kastracja wszystkich mężczyzn wstępujących w ich szeregi - przecież i tak rezygnują dobrowolnie ze "współżycia" i ślubują "czystość" - kastracja fizyczna pomogła by im wytrwać w tym postanowieniu a jednocześnie rozwiązała by problem z pedofilią, homoseksualizmem i ewentualnymi kosztami związanymi z płaceniem na nieślubne dzieci w kościele...
Agnes
4 lata temu
Trzymam kciuki żeby się udało. Mam nadzieję że takie terapie wstrząsowe obudzą sporą ilość ludzi , otworzą oczy . Powodzenia
RÓŻA
4 lata temu
BRAWO POWODZENIA
mila
4 lata temu
Popieram,jest Pan wielki!
Rimini
4 lata temu
Może by tak zrobić film o pedofilach z innych grup społecznych?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić