Marta Ossowska| 
aktualizacja 

"Nietykalny: wzlot i upadek Harveya Weinsteina". Dokument obnaża największą tajemnicę Hollywood

6
Podziel się:

W 2017 r. grono kobiet pod hasłem oskarżyło hollywoodzkiego producenta filmowego Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne lub gwałt. Kilka z nich postanowiło opowiedzieć swoje historie w filmie dokumentalnym "Nietykalny: wzlot i upadek Harveya Weinsteina" wyprodukowanym przez BBC 2.

Harvey Weinstein stał się czarną owcą Hollywood
Harvey Weinstein stał się czarną owcą Hollywood (PAP/EPA, Paul Buck)

Ponoć przez dziesiątki lat wiedziało o tym całe Hollywood. I milczało. Współzałożyciel wytwórni Miramax i The Weinstein Company obiecywał kobietom pracę za seks. Te, które mu odmawiały, nigdy nie zrobiły znaczącej kariery.

O niewłaściwych postępkach producenta od początku jego kariery w latach 70. opowiada dokument Ursuli MacFarlane "Nietykalny: wzlot i upadek Harveya Weinsteina". W filmie wypowiadają się m.in. dziennikarze "The New York Timesa" Jodi Kantor i Megan Twohey oraz Ronan Farrow z "The New Yorkera", którzy ujawnili skalę niemoralnych zachowań producenta "Pulp Fiction" i "Zakochanego Szekspira".

Zobacz także: Zobacz też: Reżyser w Hollywood proponował Polakowi rolę za seks

Przyznają, że pracując nad swoimi artykułami, ciągle słyszeli, że muszą ukazać historie jak największej liczby ofiar. Farrow nakłonił do zwierzeń 13 kobiet, mimo to Harvey Weinstein od razu po publikacji tekstu zaprzeczył tym doniesieniom. Do dziś nie przyznaje się do winy.

Ofiary Harveya Weinsteina zabierają głos

Jednak największą wartością filmu są opowieści 7 oskarżycielek legendarnego producenta. Aktorka Paz de la Huerta wspomina, jak poznała Weinsteina podczas imprezy branżowej. Zaproponował, że odwiezie ją do domu, a potem wprosił się na drinka. Mężczyzna zaatakował kobietę i ją zgwałcił.

- Kiedy czytacie o gwałcie, pojawiają się słowa: dziewczyna krzyczała "nie!" i kopała gwałciciela, ale to nie zawsze tak wygląda. Sposób, w jaki mnie obezwładnił, nie dawał mi pola do manewru - powiedziała w filmie. Pozostałe kobiety również przyznały, że w momencie napaści były sparaliżowane strachem.

Kolejna z ofiar Hope d’Amore opowiedziała, jak Harvey Weinstein wtargnął nocą do jej pokoju hotelowego nago. Gdy go odepchnęła, powiedział: - Naprawdę chcesz mieć mnie za wroga, zamiast poświęcić mi 5 minut czasu?

Inna aktorka Nannette Klatt podczas castingu usłyszała od producenta, że dostanie rolę. Musi tylko pokazać mu swoje piersi. Kobieta odmówiła i usłyszała: - Wiesz kim jestem? Wiesz, że mogę pomóc ci w karierze albo ją zrujnować? Mogę sprawić, że nigdy nie będziesz pracować w tej branży, więc pokaż mi cycki.

Nie odpuszczał żadnej kobiecie

Niemoralne propozycje były składane nie tylko aktorkom. Ofiarą molestowania stała się także asystentka producenta Zelda Perkins. Ze względu na charakter pracy Zelda i Harvey często spotykali się rano w jego apartamentach. Mężczyzna chodził wtedy po mieszkaniu nago, czasem domagał się masaży.

Kobieta zdawała sobie sprawę z niewłaściwego zachowania szefa, ale myślała, że nie dopuści się poważniejszych czynów. Gdy zatrudniła do pomocy koleżankę, podczas jej pierwszej chwili sam na sam z producentem doszło do próby gwałtu.

Z filmu "Nietykalny: wzlot i upadek Harveya Weinsteina" wyłania się obraz potężnego - zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym - mężczyzny, który sterował rynkiem filmowym w Hollywood. Przed jego niecnymi zamiarami nie uciekły nawet oscarowe aktorki, takie jak Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow.

"Nietykalny: wzlot i upadek Harveya Weinsteina" - dokument o tajemnicy Hollywood

Wszystkie kobiety czuły się upokorzone i przez długi czas nie opowiedziały o napaściach nikomu. Ich wyznania zlewają się w jeden, wspólny głos ofiar pozbawionych godności. W ich wspomnieniach powtarzają się słowa "zamroziło mnie", "wyobrażałam sobie, że jestem gdzie indzie"” i "chciałam tylko, żeby to się skończyło".

Harvey Weinstein został oskarżony o molestowanie seksualne lub gwałt przez ponad 80 kobiet. Mężczyzna od maja 2018 r. przebywa w areszcie. W sądzie toczy się sprawa dotycząca napaści na dwie kobiety w 2006 i 2013 r. W związku z nowymi oskarżeniami proces został odroczony do stycznia 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić