Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marta Ossowska
|
aktualizacja

Patryk Vega zarabia miliony. Sprawdzono, na czym dokładnie

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
32
Podziel się:

Patryk Vega osiągnął niebywały sukces na polskim rynku filmowym. Reżyser jest także producentem swoich filmów. Tylko jedna z jego firm w 2018 r. uzyskała ponad 17 mln przychodów.

Filmy Patryka Vegi przynoszą ogromne zyski. On sam jest dzisiaj milionerem
Filmy Patryka Vegi przynoszą ogromne zyski. On sam jest dzisiaj milionerem (newspix.pl, bartosz jankowski)

Twórca "Polityki" wie, jak przyciągnąć do kin miliony Polaków. Zaledwie w ciągu 2 lat Patryk Vega wyprodukował 5 filmów. Wpływy z ich dystrybucji wciąż zasilają portfel reżysera.

Najbardziej kasowy polski reżyser
W 2017 r. Vega w nerwowej atmosferze odszedł ze spółki Ent One Investments, którą założył z Emilem Stępieniem, mężem Dody. Wspólników ponoć poróżniły wizje artystyczne. Mimo to firma wciąż posiada prawa do trylogii "Pitbull" i "Służb specjalnych".

Zobacz także: Zobacz też: "Polityka" - Patryk Vega pokazuje scenę wypadku pani premier

Reżyser założył własną firmę producencką Vega Investmens, której pierwszym kasowym sukcesem był "Botoks". Film przyciągnął do kin 2,3 mln widzów. Kontrowersyjna produkcja nadal cieszy się sporą popularnością w serwisach VoD. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl wpływy z tytułu dystrybucji "Botoksu" w 2017 r. wyniosły 5,4 mln zł. Patryk Vega posiada 98% udziałów w firmie, więc jego zysk netto wyniósł 2,2 mln zł.

W kolejnym roku Vega Investments zarobiła jeszcze więcej. 17,7 mln zł - tyle wyniosły przychody wyłącznie z dalszej dystrybucji filmu i serialu "Botoks" oraz filmu "Kobiety mafii". Zysk sprzedażowy w wysokości 11,2 mln zł netto w większości trafił na konto reżysera. Nic więc dziwnego, że w odpowiedzi na zarzuty Bartosza Misiewicza mówił, że ma zegarek wart 2 razy tyle, ile żądane zadośćuczynienie.

Nie liczy na rządowe finansowania

Pomimo komercyjnego sukcesu produkcji, Patryk Vega nie ma co liczyć na dotacje Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nie dostał się do Szkoły Filmowej w Łodzi i jak twierdzi, nie żałuje, że nie zdobył kierunkowego wykształcenia. Skończył socjologię, która jak widać, bardzo przydaje mu się w wyczuwaniu nastroju Polaków.

Reżyser pozyskuje zatem środki na produkcję swoich filmów od prywatnych inwestorów. Twierdzi, że to najuczciwszy model finansowania kina. "Możliwość uzyskania dotacji sprawia, że wielu producentów znacznie przeszacowuje budżety swoich filmów, ponieważ chce na nich zarobić już na etapie produkcji. To jedna z patologii trawiących polski przemysł filmowy" - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Forbes".

Lista planowanych produkcji wciąż się wydłuża

Kolejne produkcje to kolejne spółki. Patryk Vega jest także właścicielem firm Love Vega, Gravity i Vega Investments Small World. Pierwsza z firm odpowiada za produkcję i dystrybucję "Polityki" oraz tajemniczego projektu "Warsaw Lovers". Reżyser zabiega też o realizację filmu "Small World", który ma opowiadać o handlu dziećmi.

Vega Investments zawarł już umowy z inwestorami na kolejne produkcje. W kolejce do realizacji czekają: "Kobiety mafii 3", "Uzależnione", "Prokuratorki" i "Pitbull. Królowa chuliganów".

Zobacz także: Zobacz też: Pozwy wobec Vegi? "Wątek Misiewicza mało smaczny"

Patryk Vega w ostatnich wywiadach zapowiedział, że będzie kontynuował tematykę podjętą w "Polityce". W przyszłym roku - tuż przed wyborami prezydenckimi - planuje premierę filmu inspirowanego prezydenturą Andrzeja Dudy.

"Polityka" trafi do kin 4 września.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
Zal
3 lata temu
Na przyglupawym społeczeństwie lemingów marny "artysta" musi dobrze zarobić.
Rr
3 lata temu
Widzę ze sami pisowcy się wypowiadają
edek
3 lata temu
Jaki reżyser takie i filmy i klientela. Żal mi was za popieranie kina tak niskiej klasy.
tykfyo;hhetjd...
3 lata temu
Gdyby było tak, jak kręci ten ""geniusz filmu",to bawiąc się w politykę dawno by już popłynął.Przemoc,prostactwo ,to może i zwraca uwagę ,ale ze sztuką to nie ma nic wspólnego.Kicz i tyle.
Wojciech
3 lata temu
Jeżeli ktokolwiek jest rozpoznawalny w filmie i jest to oszczerstwo to facet powinien płacić dla każdej osób procentowy udział w przychodzi z filmu ... tak jak w stanach .... rurka kłamczuszkowi szybko by zmiękła gdyby skończył w kartonie
Polak
3 lata temu
zarabia miliony na oczernianiu i wyśmiewaniu się z ludzi antypolak
gość
3 lata temu
Jaki jest procent "socjopatów " w Polsce ? Policzył to Vega . Bo to dla nich właśnie są tworzone filmy tzw .dedykowane .I to oni przynoszą w zębach pieniążki .
Mary
3 lata temu
Na frajerach.
marlonbrando
3 lata temu
ma rację, dotacje to wspieranie nieudaczników na koszt podatników
Widz
3 lata temu
Jego folmy to gnioty zadnej eartosci
Gil
3 lata temu
Jak zdejmie czapke wyglada jakby miał jajo na szyi
Irena
3 lata temu
Skonczy jak STARAK
Aktor
3 lata temu
Finansowanie produkcji z prywatnych portfeli czymś śmierdzi. Film nie powinien być robiony na zamówienie określonych środowisk. Zapominamy, że produkcja filmowa to nie dziennikarstwo, to sztuka.
alku
3 lata temu
dobry reżyser w ciągu dwóch lat robi jeden film, a ten 5, to świadczy o tym jakim reżyserem jest Vega. Nie oglądałem żadnego jego filmu i nie zamierzam
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić