Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Marcin Borciuch
|

"Psy 3. W imię zasad" – niezła próba odwzorowania dawnego klimatu [RECENZJA]

7
Podziel się:

Bez wątpienia film "Psy 3. W imię zasad" jest jednym z najgorętszych tytułów w polskim filmie w tym roku. Franz Maurer, kultowa postać polskiego kina lat 90., wraca po latach zrobić zamieszanie. Nie jest o to łatwo, ale wiara w zasady pozwala wytrwać do końca, także reżyserowi.

"Psy 3. W imię zasad" już wkrótce w kinach
"Psy 3. W imię zasad" już wkrótce w kinach (Materiały prasowe)

"Psy 3. W imię zasad" – utrzymanie klimatu to podstawa

Gdy próbuje się po wielu latach kontynuować filmy, które pokochały miliony, bardzo łatwo można zepsuć całą serię. Przykładów jest na to mnóstwo. Takie same obawy były wobec filmu Władysława Pasikowskiego "Psy 3. W imię zasad". Franz Maurer wychodzi z więzienia po 25 latach i próbuje odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, będąc jednak wierny dawnym zasadom. Reżyser też starał się czerpać wzorce z poprzednich części.

Kluczem do tego, żeby nie zepsuć tego filmu, było utrzymanie wyjątkowego klimatu "Psów". Żeby to zrobić, trzeba było ułożyć filmowe puzzle. Jednym z nich był sam Franz Maurer. Jego lojalność wobec przeszłości pozwoliła wczuć się w jego zagubienie w nowoczesnym świecie. Poradził sobie z tym dość szybko, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć starego, dobrego Maurera – zaangażowanego w swoje zadania, cwanego, obchodzącego się z bronią z dużą łatwością. Zabójca z krwi i kości.

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: "Psy 3. W imię zasad": Oficjalny zwiastun

Pozostałe elementy układanki można było bardzo łatwo dobrać, skoro był pomysł na Maurera. Odpowiednio zbudowano relacje między bohaterami – wydarzenia z przeszłości nie były pamiętane jak przez mgłę. Do tego brutalna strona policji, w której jest pełno wewnętrznych konfliktów, tylko utrzymała gangsterski i kryminalny klimat. Dodajmy jeszcze muzykę Michała Lorenca, który pracował też przy poprzednich "Psach", kultową trąbkę, nieduży dynamizm pracy kamery, strzelaninę i dużą ilość broni, proste dialogi pełne przeróżnego rodzaju humoru i ripost (najmocniejszy punkt poprzedników z lat 90.) oraz stosunkowo prosty zarys fabuły. I oto mamy komplet puzzli do zbudowania klimatu dawnych "Psów".

Oczywiście dużym plusem jest też obsada, ale filmy z Bogusławem Lindą, Arturem Żmijewskim, Cezarym Pazurą i Mirosławem Baką praktycznie zawsze pozwalają poczuć przedstawiony świat.

"Psy 3. W imię zasad" – niedociągnięcia w zastosowanych środkach

Nawet jeśli każda scena jest ze sobą powiązana, to niektóre przez swoją statyczność sprawiały wrażenie przydługich i delikatnie przysypiających. Próba budowania fabuły jak najprostszymi środkami też miała na to wpływ – liczyło się na jakiś element zaskoczenia, niespodziewanego zwrotu akcji, ale większość rzeczy dało się przewidzieć.

Do tego można czuć mały niedosyt wobec postaci Franza Maurera. Tutaj jest niewykorzystany potencjał. Szczególnie w drugiej części filmu bardziej idzie "na żywioł", zamiast postawić na swój spryt, zmysł zabójcy. Wątpię, by to było zgodne z dawnymi zasadami. Nie mówię, że Linda zagrał źle, ale taka postawa Maurera mogła prędzej wynikać z założeń scenarzystów.

ZOBACZ TEŻ: "Żmijowisko": Cezary Pazura o swojej postaci

"Psy 3. W imię zasad" – prostota dla mas, która nie wypada tak źle

Trudno porównywać racjonalnie "Psy 3" do poprzedników, ponieważ do nich wracamy z nutą sentymentalności i ona zawsze weźmie górę w takich ocenach. Jednak należy zauważyć, że Pasikowski starał się czerpać wzorce z "Psów" i "Psów 2" i uzyskał całkiem niezły efekt. Utrzymał dawny klimat, na czym zapewne mocno mu zależało. Nie może mówić o niepowodzeniu.

Jednak nie da się powiedzieć, że to jest kino wybitne, ponadprzeciętne, ale swoją prostotą i marką zbudowaną poprzednimi częściami może śmiało trafić do mas. Niezbyt skomplikowane kino gangsterskie może przyjemnie się oglądać, ale nie powinno się mieć za dużych oczekiwań.

Moja ocena: 6,5/10

Film "Psy 3. W imię zasad" wejdzie do kin w piątek 17 stycznia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
E tam
2 lata temu
Nie oglądam filmów z pazurem, bo jest krzykliwy I nachalny.
regie
2 lata temu
GDYBY BILETY ROZDAWANO NAWET ZA DARMO NIE CHCĘ konusa OGLĄDAĆ
ANDY
2 lata temu
Nie ogladam filmow z pseudo aktorami
RAs
2 lata temu
Jak pitbul , Linda tak samo ubrany . He he he
Welix1959
2 lata temu
Nie widziałem, więc nie wypowiadam się. O ile pokolenie 50+ zrozumie ten film i atmosferę tamtych czasów, to pokolenie młode, które nie ma najmniejszego pojęcia o czasach "przed" komuną i czasach ledwo "po komunie" zapewne niewiele z tego wyniesie a już dramatu życia milionów ludzi pozbawionych bezpieczeństwa socjalnego, fizycznego,materialnego nawet nie będzie się starało rozumieć.Dziś młodzi mają inne priorytety a nie jakieś zasady czy szacunek do czegokolwiek. Liczy się kariera, zarobiony szmal i podziw (lub jego brak, co frustruje) przez innych podobnych do nich młodych wilczków. W dzisiejszej firmie, w korporacji najważniejsze to się nie dać pozbawić wpływów,a nie przyjaźń, koleżeństwo, pomoc drugiemu. Młodzi was wyśmieją. Dziś honor i obowiązki to dla młodych wyraz głupoty i podśmiewania się, że jakiś stary (bo dla nich człowiek 60 letni to starzec)chciałby cokolwiek dla tego kraju jeszcze zrobić.Wybaczcie język, ale sam to przeżyłem i uwierzcie mi -mam rację.
Olo
2 lata temu
Kotlet odgrzany trzeci raz smakuje jak pies pomielony z budą.
cieply karol
2 lata temu
mam nadzieje ze Franc nie latał z kałachem i nie walił po scianach jak w poprzednich czesciach, dyletantów moze to nie razi ale kogos kto choc troche strzelał juz tak - gdyby zamiast slepakow byla ostra to nie przezyl by 3 minut na planie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić