Dietetyk ostrzega: wegetarianizm może szkodzić zdrowiu

1/6

Światowy Dzień Wegetarianizmu

Światowy Dzień Wegetarianizmu
(flickr.com)
0
0

Światowy Dzień Wegetarianizmu jest świętem wszystkich wegetarian i wegan. Dzień ten został ustanowiony 22 listopada 1977 roku przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Jej zadaniem jest promocja tego rodzaju diety, jako zdrowego trybu życia, a także ochrona środowiska i walka o prawa zwierząt.

2/6

Wege znaczy zdrowiej?

0
0

Wegetarianie żyją dłużej o średnio 2-3 lata od swoich mięsożernych kolegów. Eksperci przekonują, że to, jak się odżywiamy, wpływa również na styl życia, jaki prowadzimy. Ludzie, którzy zdrowo się odżywiają, są również bardziej aktywni. A to z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne tj. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy otyłość.

3/6

Co z suplementami diety?

0
0

Dietetyk podaje, że w Polsce bardzo często ludzie decydują się na dietę wegetariańską lub wegańską zupełnie nieświadomi konsekwencji, jakie za tym idą. Szczególnie ważne jest to właśnie przy weganizmie, który wymaga zrezygnowania ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Konieczne jest stosowanie suplementów diety. Dla wegan szczególnie ważne są kwasy omega-3 (ryby, owoce morza), których brak może prowadzić nawet zaburzenia układu nerwowego.

4/6

Kłopoty wegetarian

0
0

Do życia nie są nam potrzebne białka pochodzenia zwierzęcego, ważne jednak, by dieta zawierała białko w postaci roślinnej (np. rośliny strączkowe). Dużą rolę tutaj powinni odgrywać dietetycy, którzy prowadzą nieświadomych wegetarian.

Specjalistka z Instytutu Żywności i Żywienia zastrzega jednak, że trzeba bardzo uważnie wybierać swojego dietetyka, ponieważ nie wszyscy posiadają dostateczną wiedzę na temat tego, jakie produkty zawierają optymalną ilość białka.

5/6

Człowiek jest mięsożercą!

0
0

Ludzie powtarzają, że muszą jeść mięso bo tak jest od wieków, a nasz gatunek z założenia jest mięsożerny. Dietetyk ze śmiechem wtedy odpowiada, że z biologicznego punktu widzenia ludzie są bardziej roślinożercami niż mięsożercami.

Wynika to pośrednio z budowy naszych narządów. Świadczą o tym choćby nasze zęby, czy ruchy żuchwy (rozcieranie pokarmu) – mięsożercy nie mogą ruszać szczęką w poprzek. Innym przykładem będą jelita, które mamy 12 razy dłuższe od tułowia, podczas gdy mięsożercy mają je tylko 3-krotnie dłuższe. Najbliżej prawdy będziemy jednak, gdy przyznamy, że człowiek jest wszystkożercą.

6/6

Motywacja wegetarian

0
0

Wegetarianie głośno walczą o ochronę środowiska oraz o lepsze traktowanie zwierząt. To, według Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz, jak najbardziej chwalebne zachowania. Ekspertka racjonalnie zdaje sobie jednak sprawę, że "świata swoim weganizmem nie zbawi". Mimo to przekonuje, że warto zainteresować się tą dietą. Ot, chociażby po to, żeby poprawić swoje zdrowie. Oczywiście pamiętając o wszystkich zasadach, o których wspominała.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić