#dobrebopolskie Najmniejszy rozrusznik świata już w polskim sercu

1
1/6

Kamień milowy w medycynie

Kamień milowy w medycynie
(PAP/Marek Zakrzewski)
0
0

Kliniczne testy rozrusznika Micra firmy Medtronic trwały od 2013 roku. Zakończyły się na początku listopada roku ubiegłego. Kardiochirurdzy dostali zielone światło. Polacy już skorzystali z tej możliwości. Dotąd stosowane urządzenia były o wiele większe, ale miały też inną wadę.

Najważniejsza różnica poza wielkością to brak klasycznej elektrody, która jest zawsze najsłabszym elementem wszystkich systemów do elektroterapii. Ona w trakcie życia pacjenta ugina się każdego dnia 100 tys. razy. Zawsze jest ryzyko, że ulegnie złamaniu, że izolacja ulegnie uszkodzeniu, że dojdzie do zakażenia - powiedział PAP dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

2/6

Poprzednie modele

0
0
3/6

Jak tabletka

0
0
4/6

W sercu

0
0

Urządzenie wprowadzane jest do prawej komory serca, tam jest zaczepiane i tam zostaje. Nie ma żadnej części, które wychodzi poza serce - tłumaczy Mitkowski.

5/6

Pierwsza operacja w Polsce

0
0
6/6

Kolejni pacjenci

0
0

Pierwsze urządzenie wszczepiono 70-latkowi z Poznania. Operacja przebiegła przy znieczuleniu miejscowym, pacjent cały czas był przytomny. Podobną operację zaplanowano też w Zabrzu.

Razem z kolegami z Zabrza przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy do zastosowania tej nowej technologii. Umówiliśmy się, że jednego dnia zabiegi zostaną przeprowadzone jednocześnie w Śląskim Centrum Chorób Serca i w naszej klinice - wyjaśnił Przemysław Mitkowski.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić