Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Głód, jakiego świat nie widział od 100 lat. 13 mln ludzi zagrożonych śmiercią w męczarniach

763
1/7

"Świat powinien się wstydzić"

"Świat powinien się wstydzić"
(East News)
0
0

Dziennikarze z BBC zapytali szefową Organizacji Narodów Zjednoczonych w Jemenie, czy świat powinien czuć się zawstydzony, tym co dzieje się w owładniętym wojną kraju. Lise Grende była szczera.

"Tak. Bez dwóch zdań powinniśmy się wstydzić. Przeżywając swój każdy kolejny dzień powinniśmy dokładać wszelkich starań, by włączyć się w pomoc dla dzieci, kobiet i mężczyzn z Jemenu. Tym ludziom trzeba pomóc, by nie umarli z głodu i dotrwali jakoś do końca wojny" - apelowała Lise Grende.

2/7

"To niewyobrażalne"

0
0

"Sądzę, że nie tylko ja, gdy patrzę na dzisiejszy Jemen, dochodzę do wniosku, że jest to niewyobrażalne w XXI wieku. Nie mieści mi się w głowie, by po głodzie w Etiopii, Bengalu czy stalinowskiej Rosji świat odwrócić wzrok i dopuścić do następnego wielkiego głodu" – mówiła przedstawicielka Organizacji Narodów Zjednoczonych w BBC.

3/7

Patrzymy na początek gigantycznej klęski

0
0

Przewiduję się, że w Jemenie na skutek głodu może umrzeć od 12 do 13 mln ludzi.

W niedzielę Organizacja Stanów Zjednoczonych potępiła nalot saudyjskich sił niedaleko portu w Hodeida. Chociaż celem byli walczący z rządową koalicją bojownicy, w ataku śmierć poniosło 15 cywilów. Są wśród nich kobiety i dzieci.

4/7

Wojna domowa

0
0

Widmo głodu to efekt wojny domowej, która rozpoczęła się w Jemenie 3 lata temu. Dokładnie 26 marca 2015 r. Arabia Saudyjska wraz z ośmioma innymi państwami arabskimi i wsparciem logistycznym Stanów Zjednoczonych rozpoczęła interwencję wojskową o kryptonimie "Przełomowa burza". Wsparła tym samym prezydenta kraju w tłumieniu powstania Houthi, którzy mając przymierze z Iranem zajęli dużą część kraju, wraz z jego stolicą – Sanaą.

5/7

Apel

0
0

ONZ apeluje do rządowej koalicji, by zaprzestała nalotów i uczyniła wszystko co niezbędne, by ratować obywateli kraju. To właśnie w tym apelu pojawia się stwierdzenie, że za 3 miesiące możemy być świadkami "największej klęski głodu od 100 lat”.

6/7

Śmierć jest codziennością Jemeńczyków

0
0

W konflikcie zginęło dotąd około 10 tys. osób, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

7/7

Trwa zbiórka

0
0

Na skutek działań wojennych, tylko przez pierwsze 12 miesięcy trwania konfliktu zginęło 7 tys. cywilów, około 37 tys. zostało rannych, a 21 milionów osób wymagało pomocy lekarskiej.

Zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom jemeńskiego konfliktu prowadzi UNICEF.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić