Zaawansowana technologia pod grecką piramidą sprzed 4000 lat

53
1/9

Niezwykłe odkrycie

Niezwykłe odkrycie
(University of Cambridge)
0
0

Archeolodzy badający wnętrze kamiennej struktury koło wyspy Keros trafili na dowód istnienia i stosowania technologii przekraczającej to, co dotąd wiadomo było o ówczesnych Grekach. Budowniczowie na wysepce Dhaskalio, skale o średnicy 150 metrów, z pomocą ważących 1000 ton kamieni stworzyli gigantyczną piramidę o białych, błyszczących ścianach. Głazy transportowano z kamieniołomów na odległej o 10 km wyspie Nexos.

2/9

Sieć tuneli

0
0

W piramidzie sprzed ponad 4 tys. lat odkryto skomplikowaną sieć tuneli odprowadzających wodę i dowód na zaawansowaną pracę metalurgów. Archeolodzy przeczesujący ten obszar Grecji nie mieli pojęcia, że pradawna cywilizacja była zdolna to takich inżynieryjnych i technologicznych dokonań - zauważa "Guardian".

3/9

Centrum nowych technologii

0
0

Zdaniem dr Michaela Boyda z Uniwersytetu w Cambridge, jednego z szefów prowadzonych tam wykopalisk, widać, że piramida Dhaskalio była centralnym punktem badań nad nowymi, zaawansowanymi technologiami.

4/9

Skupisko ekspertów

0
0

W czasach, gdy dostęp do surowych materiałów i ludzi obdarzonych talentem był mocno ograniczony, Dhaskalio skupiało osoby z dużą ekspertyzą w metalurgii. Ich praca tutaj jest dowodem na początki urbanizacji: rozrzucone między wyspami społeczności przybywały w to jedno konkretne miejsce - mówi dr Boyd.

5/9

Z epoki brązu

0
0

Ślady osiedlania się Greków na pobliskiej wyspie Keros pochodzą sprzed 4,5 tys. lat. Na znajdującą się tuż obok wysepkę Dhaskalio ściągano i obrabiano wielkie kamienne bloki. Z czasem była jednym wielkim pomnikiem, błyszczącą w słońcu rzeźbą. W jej wnętrzu żłobiono tarasy i tunele, budowano małe fabryczki i zakłady wytapiające narzędzia i broń. Nowe odkrycie czyni z Dhaskalio jedną z najbardziej imponujących pamiątek po wczesnej epoce brązu na morzu Egejskim.

6/9

Aktywny port

0
0

Ślady bytności na Dhaskalio pokazują, że w czasach swojej świetności piramida tętniła życiem. Do jej brzegów dopływały statki. Handlowano najpotrzebniejszymi towarami, wymieniano się doświadczeniami i wiedzą. Naukowcy z Cambridge, ze względu na bogactwo odkrytych tam śladów życia dawnych kultur, nazywają Dhaskalio "najstarszym morskim sanktuarium świata".

7/9

Ukryte pod wodą

0
0

Kiedyś Dhaskalio była połączona z Keros, ale podnoszący się poziom morza zakrył zarówno część piramidy jak i naturalny lądowy most. Spokojna zatoka koło piramidy czyniła z Dhaskalio naturalny port dla Keros. Biały stożek wystający z morza widoczny był z oddali.

8/9

Pozostałe tajemnice

0
0

Nie wszystkie tajemnice niezwykłej budowli są już odkryte. Naukowcy nie są pewni, i próbują to ustalić, czy kanały pod piramidą służyły do transportu świeżej wody, czy może odprowadzały do morza ścieki.

9/9

Dalsze prace

0
0

W pradawnych fabryczkach odkryto niewykorzystany surowiec oraz narzędzia i broń. Także formy z których odlewano np. groty strzał, ołowiane ostrza toporów czy miedziane sztylety. W jednym z zasypanych jeszcze pomieszczeń znaleziono nietknięty ceramicznych komin pieca do wytapiania metalu. Będzie on wydobyty w tym roku.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić