Mężczyzna utknął na Alasce. iPhone z pomocą satelity uratował mu życie

24

Mężczyzna, który utknął na Alasce bez zasięgu i ludzi wokół wezwał pomoc, używając swojego telefonu. Wybrał specjalną funkcję "emergency SOS" zainstalowaną w iPhone 14. Wojsko od razu otrzymało sygnał i ruszyło na ratunek.

Mężczyzna utknął na Alasce. iPhone z pomocą satelity uratował mu życie
Mężczyzna utknął na Alasce. iPhone z pomocą satelity uratował mu życie (Pixabay)

iPhone uratował życie mężczyźnie, który utknął na Alasce na kompletnym odludziu. Wszystko za sprawą funkcji "emergency SOS". Wraz z wprowadzeniem systemu iOS 16.1 firma Apple dodała specjalną opcję, która za pomocą łączności satelitarnej umożliwia właścicielom telefonu wezwanie służb ratunkowych. Ta opcja ma sprawdzać się, gdy połączenie komórkowe lub Wi-Fi nie jest dostępne.

Na próbę satelitarną funkcję wystawił mężczyzna, który utknął na odludziu, donosi MacRumors. Rano 1 grudnia żołnierze stanowi Alaski otrzymali ostrzeżenie, że mężczyzna podróżujący maszyną śnieżną z Noorvik do Kotzebue utknął na mieliźnie. Mężczyzna znajdował się w zimnym, odległym miejscu bez łączności. Wtedy aktywował przycisk pomocy i przez satelitę ostrzegł władze o swojej trudnej sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak przedłużyć życie smartfonu? [Część I - sprzęt]

Mężczyzna utknął na Alasce. iPhone z pomocą satelity uratował mu życie

Centrum Reagowania Kryzysowego Apple współpracowało z lokalnymi zespołami poszukiwawczymi i ratowniczymi. - Zaangażowano też koordynatora ds. Poszukiwań i ratownictwa Northwest Arctic Borough, aby wysłać ochotników bezpośrednio do współrzędnych GPS, które zostały przekazane Apple za pomocą funkcji alarmowej - podaje serwis.

Mężczyznę z powodzeniem udało się uratować. Nie jest ranny, czuje się dobrze. Jak ustalono, obszar, w którym się znajdował, jest odległy i znajduje się na obrzeżach miejsc, w których dostępna jest łączność satelitarna.

Apple twierdzi, że łączność satelitarna może nie działać w miejscach położonych powyżej 62 st. szerokości geograficznej, takich jak północne części Kanady i Alaski, a Noorvik i Kotzebue leżą blisko 69 st. szerokości geograficznej - czytamy.

Opisywana funkcja jest dostępna dla wszystkich użytkowników iPhone 14. Z funkcji można korzystać bezpłatnie przez dwa lata. Apple nie podał jeszcze szczegółów, ile będzie kosztować w przyszłości.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić