oprac. Bartosz Goluch| 

10 zarzutów dla b. Komendanta Głównego Policji. Oskarżeni również w CBA

20
Podziel się:

Zbigniew Maj usłyszał 10 zarzutów, które obejmują okres od 1 stycznia do 10 lutego 2016 r. Prokuratura podkreśla, że w tym czasie podejrzany sprawował funkcję szefa policji. Wśród oskarżonych znajdą się także byli dyrektorzy łódzkiej i poznańskiej Delegatury CBA.

Byłemu szefowi policji grozi 3 lata więzienia
Byłemu szefowi policji grozi 3 lata więzienia (PAP, Marcin Obara)

Majowi zarzuca się, że ujawnił trzem nieuprawionym osobom informacje dotyczące zrealizowanych i planowanych do wykonania czynności, które zmierzały do ustalenia okoliczności popełnionych przestępstw. Wskutek wspomnianego działania miał działać na szkodę interesu publicznego i narażać na szkodę interes prowadzonych postępowań.

Informacje przekazane przez b. komendanta dotyczyły podejrzanych o zabójstwo. Jedno ze śledztw było prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie przeciwko Kajetanowi P., natomiast drugie, przeciwko Luizie K, nadzorowała Prokuratura Rejonowa w Garwolinie.

B. szefowi policji postawiono również zarzut nakłaniania byłych dyrektorów delegatur CBA do przekroczenia uprawnień służbowych i ujawnienia informacji niejawnych związanych z prowadzonymi czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi. Zbigniew Maj nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Zobacz także: Zobacz także: Zbigniew Ćwiąkalski o milczeniu Tomasza Komendy

Byłego dyrektora Delegatury CBA w Poznaniu Krzysztofa A. oskarżono natomiast o ujawnienie informacji niejawnych dotyczących realizowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych. Jego odpowiednik z Łodzi Jackek L. dowiedział się o przekazanych informacjach i nie zareagował. Obaj funkcjonariusze również nie przyznali się do winy, ale w przeciwieństwie do Maja nie złożyli wyjaśnień.

Przestępstwa zarzucane Zbigniewowi Majowi i Krzysztofowi A. zagrożone są karą trzech lat więzienia. Jackowi L. grozi natomiast kara grzywny, ograniczenia wolności lub dwóch lat więzienia. Wobec wszystkich oskarżonych zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 3 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić