aktualizacja 

15-latka miała 4,8 promila. Dramatyczne wyznanie lekarza

180

To cud, że dziewczynie nic się nie stało. Według lekarzy, 15-latka z Ostrowa Wielkopolskiego, która miała 4,8 prom. alkoholu w organizmie, musiała wypić około 3 litry wódki. Niedawno została wypisana ze szpitala.

15-latka miała 4,8 promila. Dramatyczne wyznanie lekarza
16-latka miała 4,8 prom. alkoholu w organizmie. Dramatyczne wyznanie lekarza (Getty Images)

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się pod koniec czerwca. Kompletnie pijaną piętnastolatkę znaleziono nad brzegiem jeziora w Ostrowie Wielkopolskim. We krwi miała prawie 5 promili alkoholu i była nieprzytomna.

Dziewczyna została przewieziona do szpitala w Ostrowie. Została przyjęta na Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej. Była w bardzo ciężkim stanie. Leżała na OIOM-ie i była podpięta do respiratora. Zdaniem lekarzy, dziewczyna miała bardzo dużo szczęścia. Dawka alkoholu, którą przyjęła, mogła doprowadzić nawet do zgonu.

Można pokusić się o takie wyliczenia, ale 4,8 promila to ilość powalająca dla dorosłego i nieuzależnionego, bo to też jest ważne. Inaczej jest w przypadku osób uzależnionych - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" toksykolog Eryk Matuszkiewicz.

Śmiertelna dawka alkoholu we krwi jest uzależniona od kilku czynników, m.in. kondycji fizycznej, wagi osoby czy przystosowania do spożywania napojów wysokoprocentowych. Oczywiście są to dane opracowane dla dorosłego człowieka, a w tym przypadku mamy do czynienia z osobą nieletnią.

Średnio przyjmuje się, że po pół litra wódki mamy od 1 do 1,5 promila. Czysto teoretycznie dziecko, bo dla mnie to dziecko, musiało wypić ok. 3 litry wódkidodaje specjalista.

Nastolatkowie sięgają po alkohol

Według relacji toksykologa, najmłodszy pacjent, jakiego miał szpital na oddziale, miał zaledwie 8 lat. Jeśli dzieci sięgają po alkohol, trzeba spojrzeć na kontekst rodzinny, czy tam nie ma problemu, także związanego z uzależnieniem.

W przypadku tej nastolatki, wszystko wskazuje na to, że był to jednorazowy wyskok. Musi się jednak cieszyć, że wyszła z tego bez szwanku.

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ. W Polsce działa również "Pomarańczowa Linia", telefon zaufania (801-14-00-68 ), pod którym rodzice pijących alkohol dzieci mogą uzyskać poradę i wsparcie.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić