Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Przegaliński
|
aktualizacja

170 tys. euro kary dla zakonnic. Twierdzą, że są niewinne

33
Podziel się:

Zakon żeński św. Agnieszki w Sewilli ma poważny problem. Władze Andaluzji ukarały siostry za renowację zabytkowych organów bez ich zgody.

Zakonnice zdecydowały się na renowację organów za darmo - teraz słono za to zapłacą
Zakonnice zdecydowały się na renowację organów za darmo - teraz słono za to zapłacą (Fotolia, Miss Mafalda)

Bogato zdobione organy powstały w XVII w., a w 1983 r. ministerstwo kultury Andaluzji wpisało je na listę zabytków. - Na organach nie można grać od 30 lat. Nie było nas stać na wydatek 150 tys. euro - tyle kosztuje renowacja instrumentu. Lokalna organizacja charytatywna zgodziła się pomóc nam za darmo - tłumaczy dziennikowi "ABC de Sevilla" przeorysza Blanca Cervantes. Zakonnice utrzymują się ze sprzedaży słodyczy, pieniędzy starcza im jedynie na opłacenie rachunków i ubezpieczenia.

Zobacz także: Zobacz też: "Zakonna" marihuana

Władze Andaluzji za brak konsultacji z nimi i konserwatorem zabytków nałożyły na zakon wysoką karę, lecz pozwoliły siostrom na dokończenie renowacji do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli zakonnice nie zaskarżą tej decyzji do sądu, władze hiszpańskiego regionu zgodziły się obniżyć grzywnę do 102 tys. euro.

Przeorysza i Fundacja Alqvimia Musicae, która przeprowadza renowację organów uważają, że nałożenie kary jest niesprawiedliwe. 19 listopada fundacja organizuje zbiórkę pieniędzy na opłacenie grzywny.

W 2012 r. Cecilia Gimenez tak nieudolnie "odrestaurowała" XIX-wieczny fresk "Ecce Homo" autorstwa Eliasa Garcii Martineza, że Jezus na obrazie został okrzyknięty przez internautów "małpą" i "Jeżusem". Ale ponieważ dzieło, po amatorskiej przeróbce, zyskało sławę na całym świecie, niewielki kościół w mieście Borja w Hiszpanii odwiedziło 40 tys. turystów, którzy zapłacili za bilet wstępu 50 tys. euro. 81-letnia autorka chciała przekazać swoją część na fundacje pomagające osobom cierpiącym na atrofię mięśni, na którą choruje też jej syn.

Źródło: BBC,ABC de Sevilla,rp.pl,Polskie Radio

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Greeneye
5 lata temu
Jeśli zrobiły to dobrze to dlaczego mają płacić? ?? Bo Pan konserwator nie dostał kasy za "konsultacje"???
Kazio lat 83
5 lata temu
Siostry nie dajcie sie wyrabiać to głupota ludzka.
Barakuda
5 lata temu
I DOBRZE .ZAGŁUSZĄ WYJĄCE TYBY MUZUŁMAŃSKICH WYJCÓW.!!!!!!!!!!!!!!
Moheroman
5 lata temu
Własnie, co rydzyk sprzedaje, że stać go na meśka? A odpusty. Trzeba powiadomić zakonnice i skończy im się bieda.
dziadek
5 lata temu
Gdyby równie konsekwentnie w naszym kraju traktowano samowolę kleru , to skarb państwa miał by większe wpływy niż z uszczelniania podatków.
ks. Zwieracze
5 lata temu
No po to przecież założyły szaty czarne, żeby, cokolwiek nie zrobią, nie dość, że były niewinne, to do tego cokolwiek nie popełnią, największe świństwo, przekręt, nikczemność, niegodziwość, było też zarazem czynem bożym! Przecież ten mechanizm traw od ponad dwóch tysięcy lat i ma się doskonale! Iluż było takich, którzy za młodu mordowali, palili, grabili, wycinali w pień, a potem, gdy już się na tym odpowiednio dorobili, nagle zaczynali czuć "wyrzuty sumienia" i szli z tym gdzie? Do panów czarnych! I tam, oczywiście, za adekwatne zadośćuczynienie materialne, czyścili sobie sumienia i stawali się nawet jednostkami godnymi i szlachetnymi. Nie ma takiego świństwa, przestępstwa, nikczemności, zdrady i hańby, której by za pieniążki nie "odpuścili" panowie w szatach czarnych. Oni każdemu najczarniejsze sumienie wyczyszczą, byle tylko im odpowiednio zapłacić!
Brawo dla osó...
5 lata temu
Po części komentarzy widać, jak zryty sposób myślenia ma "postępowe" lewactwo. Każdy rozsądny człowiek cieszyłby się, gdyby coś co jest zepsute, zniszczone zostałoby odnowione, odrestaurowane. Niech jeden z drugim "postępowych" wstecz zada sobie najprostsze pytanie - ma np. nastoletni samochód, nie malował od dwóch dekad mieszkania i naraz, naraz ktoś im pomaga w przywróceniu wcześniejszej świetności (czyli ładniejszego wyglądu, większego komfortu, etc.), to powinien za to dostać karę, czy powinien być pochwalony? Dla mnie władze Andaluzji powinny dostać karę za brak pieczy nad zabytkami, a konserwator za niedopełnienie swoich funkcji parę lat rozmyślań za kratami - tak byłoby w normalnym społeczeństwie, a nie w tym co otacza.
set
5 lata temu
w Afryce ludzie W XXI WIEKU ...UMIERAJĄ Z GŁODU !! a jałowe krowy , pasożyty wydają kasę na ...organki ?????!!!...kościół to pasożyt i złodziejstwo ...oparte na kłamstwie
były ale nie ...
5 lata temu
ile tu na tym forum lewackiej zdegenerowanej ludzkiej zgnilizny
anti
5 lata temu
Przeciez one zawsze są nie winne.
Polka
5 lata temu
Nie dość, że się podjęły renowacji, to jeszcze kara? Ci, którzy wydali taki sąd odpokutują jeszcze tu na Ziemi.
ecik
5 lata temu
Nie ma problemu . Polacy się na to zrzucą. Każdy moher da po stówie a , ministrowie po kilka tysięcy a premier osobiście z pół miliona dołoży. Bo na takie cele to nie żal im dawać naszych pieniędzy.Gorzej mają chorzy nasi ,dzieci i starcy. Oni są zakałą narodu ,którzy strasznie nasze państwo kosztuje ich utrzymanie. Nic tylko chcą 500+.
Max
5 lata temu
Prostackie te wpisy w większości.Powiedzcie, jakiego chcecie świata? Jakich wartości? Cnotę sprzedawać, dzieci w łonie matki zabijać,pozwalać żeby teściowa nosiła pod sercem dziecko córki poczęte z zięciem itd.
hehe
5 lata temu
A pamiętacie tzw "Jezusa z planety małp"? hehehe to była renowacja!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić