oprac. Violetta Baran| 
aktualizacja 

22 nowe przypadki podejrzeń lub zachorowań na odrę. Tylko na Mazowszu

21
Podziel się:

Kolejne przypadki odry na Mazowszu. W ostatnim tygodniu odnotowano tam dwadzieścia dwa nowe przypadki podejrzeń lub zachorowań - informuje mazowiecki sanepid. Od stycznia w Polsce na odrę zachorowało prawie dwieście osób. To trzy razy więcej niż przed rokiem.

Odra w USA. Ponad 107 przypadków zachorowań.
Odra w USA. Ponad 107 przypadków zachorowań. (iStock.com)

PWIS w Warszawie opublikował komunikat o zgłoszonych podejrzeniach zachorowań na odrę i potwierdzonych zachorowaniach. Dane obejmują okres od 10 października do 23 listopada. "Łącznie zarejestrowano we wskazanym okresie 79 przypadków podejrzeń zachorowań lub zachorowań na odrę. Do dziś w 14 przypadkach zgłoszeń badania laboratoryjne potwierdziły zachorowanie na odrę, u 6 osób badaniami wykluczono zachorowanie bądź lekarz rozpoznał inną chorobę" - poinformował mazowiecki sanepid.

Tylko w ostatnim tygodniu na terenie Mazowsza odnotowano 22 nowe przypadki podejrzeń lub zachorowań na odrę. Najwięcej było ich w powiecie warszawskim (12) oraz pruszkowskim (5). Pozostałe odnotowano w powiatach; mińskim, sochaczewskim, grodziskim, kozienickim oraz warszawskim zachodnim.

Osoby, które zachorowały to dzieci w wieku od 7 miesięcy do 10 lat (6 osób) oraz dorośli pomiędzy 32 a 57 rokiem życia (16 osób). 11 z tych osób nie było wcześniej szczepionych przeciwko odrze.

Inspektor sanitarny poinformował, że trwają "dalsze dochodzenia epidemiologiczne", prowadzone są badania w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia zachorowań na odrę. W powiatach, gdzie prowadzone są dochodzenia interwencyjnie szczepione są nieuodpornione "osoby z kontaktu", czyli takie, które miały styczność ze źródłem zakażenia. Dotychczas szczepionkę podano 521 osobom.

Źródło: wsse.waw.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić