oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Abp Gądecki o uchodźcach na pasterce. Przypomniał słowa papieża

0
Podziel się:

W podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W homilii wygłoszonej w poznańskiej katedrze podczas Mszy Pasterskiej przypominał obowiązki chrześcijan.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gadecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gadecki. (Forum, Krystian Maj)

- Bez prawdy o człowieku - wpisanej przez Stwórcę w jego serce - wolność i miłość ulegają osłabieniu, a wymiar sprawiedliwości traci swoją podstawę - mówił abp Gądecki. Zaznaczył, że chrześcijanie muszą zawsze dążyć do pokoju, a w tę kwestię wyraźnie wpisuje się sprawa uchodźców, do której nawiązuje papież Franciszek z swoim orędziu na 51. Światowy Dzień Pokoju.

- Pokój - mówi papież - który aniołowie ogłosili pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku - zaznaczył abp Gądecki.

Zobacz także: Zobacz też: Polski biskup odda mieszkanie uchodźcom

Zaznaczył, że wśród potrzebujących jest 22,5 mln uchodźców, którzy uciekają z powodu wojen, kryzysu żywnościowego, prześladowań czy zmian w środowisku. - Którzy opuszczają swoją ojczyznę w związku z zagrożeniem jej życia, zdrowia lub wolności. Którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju, i aby je znaleźć, gotowi są ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna. Gotowi są znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu - mówił przewodniczący KEP.

Dodał, że "według Biblii - łączy nas z nimi szczególna więź".

"Podstawowa różnica"

Metropolita poznański mówił też, że "rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji, przy poszanowaniu praw człowieka wszystkich obywateli".

- Należy równocześnie pamiętać o podstawowej różnicy, jaka zachodzi pomiędzy uchodźcami, którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania czy wojen, a osobami, które po prostu szukają nielegalnego wejścia do kraju, i tymi, którzy wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną - wyjaśniał podczas pasterki w Poznaniu.

Abp Gądecki przywołał także słowa papieża Franciszka, który powiedział, że "danie osobom ubiegającym się o azyl, uchodźcom, migrantom i ofiarom handlu ludźmi szansy na znalezienie pokoju, którego poszukują, wymaga strategii, która połączy w sobie cztery działania: przyjmowanie, chronienie, promowanie i integrowanie".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić