Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Abp Sławoj Głódź miał poniżać współpracowników i kupczyć stanowiskami

150
Podziel się:

Jak wynika z zeznań kilkunastu pomorskich duchownych, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź mobbingował swoich podwładnych i oferował kościelne stanowiska w zamian za korzyści majątkowe. Mimo skarg Watykan milczy w sprawie duchownego.

Abp Sławoj Leszek Głódź
Abp Sławoj Leszek Głódź (East News)

TVN24 w programie "Czarno na białym" podaje, że abp Głódź publicznie poniżał, wyzywał i szantażował duchownych. W materiale telewizji padły zeznania jednego z księży, który współpracował z Głodziem. Duchowny twierdzi, że pewnego dnia arcybiskup przyniósł wagę i kazał mu na niej stanąć. - Jak przytyjesz chociaż kilogram, to cię stąd wyp... - miał powiedzieć metropolita gdański.

Innym razem Głódź miał wysłać księdza po zaopatrzenie parafii. Gdy duchowny wrócił, usłyszał od arcybiskupa: "Nie pier..., rozjeżdżasz się po diecezji, masz za dużo czasu". Ksiądz mówił również o licznych wyzwiskach, które padały pod jego adresem.

Z zeznań księży wynika również, że Głódź wykorzystywał duchownych jako służbę podczas licznych imprez, które organizował. Przebierał ich w stroje kelnerów i kazał podawać do stołu, na którym stały alkohole o wartości przekraczającej tysiąc złotych za butelkę.

Zobacz także: Nowi posłowie mają problem. Zadaliśmy kilka prostych pytań

Fortuna abpa Sławoja Leszka Głodzia

Środki na wystawne życie miały pochodzić z parafii, do których metropolita gdański przyjeżdżał, by udzielać sakramentu bierzmowania. Opłata za tę "usługę" to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Proboszczów, którzy dawali mniej, Głodź miał publicznie poniżać. - Gdy arcybiskup dostał tysiąc złotych za bierzmowanie zaczął biegać po całej kurii i krzyczeć "obrazili mnie" - twierdzi jeden z duchownych.

Hojność wobec hierarchy mogła natomiast otworzyć przed księżmi wrota kariery. Informatorzy TVN24 ujawniają, że księża mogą kupić u Głodzia awans i przeniesienie na bardziej intratną parafię. Według nich, taki "interes" to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. "Skąpi" proboszcze muszą natomiast liczyć się z degradacją.

Dzięki nagannym praktykom abp Głódż miał dorobić się rezydencji w Bobrówce na Podlasiu i położonego kilka kilometrów dalej rancza, na którym purpurat oddaje się swojej pasji - koniom. Krótko po objęciu urzędu metropolita gdański zapowiedział, że wybuduje rezydencję dla księży emerytów. Z obietnicy wywiązał się "połowicznie" - rezydencję faktycznie wybudował, ale dla siebie.

Jak twierdzą rozmówcy TVN24, skargi ws. Głodzia zostały zgłoszone dwóm ostatnim nuncjuszom apostolskim w Polsce. Żaden z nich nie potwierdza, że otrzymał wspomniane pisma. - Kościół nie chce ruszyć Głodzia, bo przynosi on zyski tej organizacji - kwituje jeden z księży.

Do doniesień TVN 24 odnieśli się m.in. posłowie Lewicy. Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła na Twitterze, że te informacje "jakoś jej nie dziwią". Krzysztof Śmiszek podkreślił natomiast, że sprawa Głodzia to kolejny argument za rozdziałem Kościoła od państwa.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(150)
abwera
3 lata temu
otwarty apel do właściciela firmy nie jakiego jezusa z nazaretu, czy zrobisz coś z tym czy twoja firma dalej będzie siać zgorszenie w samopas ?
Becia
3 lata temu
dziwie sie,ze ludzie jeszcze wciaz chodza do tego..pozal sie Panie boze przybytku
dziadek j.
3 lata temu
Rozpasanie abp. Głódzia , to wina jego kolegów w biskupstwie , Watykanu ale i nasza. Tolerowaliśmy jego skandaliczne i niegodne księdza zachowania i to przez lata. Obłudnie tłumaczyliśmy -"wierzę w Boga , nie w księdza". Rozpsół go też o. Rydzyk wzajemnym wspieraniem się. Oto dowód dlaczego nasi pasterze nie kochają papieża Franciszka - boją się utraty luksusów !
Gogo
3 lata temu
Czarna zaraza ,precz
opus dei
3 lata temu
wygonic Glodzia tego starego mohera do domu starcow emerytow ksiezy to zlodziej okrada kazde parafie
abwera
3 lata temu
sbecki podrzutek w czasie jak krajem rzadziła komuna no i taki wrzut niszczy kościół od środka
jot23
3 lata temu
Jakoś mnie to nie to nie dziwi, głosy (ale na puszczy) były od dawna, ale nikt tego nie słuchał i nie dawał wiary, a to dopiero początek! ZLIKWIDOWAĆ Fundusz Kościelny z naszych kieszeni, zakazać dofinansowywania kleru z pieniędzy publicznych, odpis z podatku tak jak dla innych 1% a nie "skolko godno" ...
nb
3 lata temu
tvn......i wszystko jasne.
Piotr
3 lata temu
Niech w końcu zniknie i pozwoli o sobie zapomnieć.
gość
3 lata temu
Biskup przeszedł operację usunięcia żołądka z powodu nowotworu .Właśnie mija 5 lat .Może teraz się zmienił .
batix365
3 lata temu
I tak właśnie czarna mafia żyje, a emeryci głodują i oddadzą ostatni grosz na tacę, żeby taki pasibrzuch pławił się w luksusach, a człowieka miał za nic. Dopóki ludziom się oczy nie otworzą to tak będzie, a najwyższy czas z tym skończyć.
ADELA
3 lata temu
" MONACHOMACHIA " SIĘ KŁANIA .
mysza
3 lata temu
Oddzielić Państwo od Kościoła!!
Zbyszek
3 lata temu
Naiwni parafianie mówią, że ksiądz nie robi majątku na niebiańskich obiecankach cacankach.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić