Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Afera w Krakowie. Nękał i ubliżał. Został prezesem sądu

24
Podziel się:

Nowy prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia, Piotr Skrzyszowski, był w przeszłości karany dyscyplinarnie, a mimo to został na to stanowisko wybrany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Co istotne, właśnie w tym sądzie w pierwszej instancji toczył się proces czterech lekarzy, którzy leczyli Jerzego Ziobrę, ojca ministra. Zostali uniewinnieni.

Sędzia nie sporządzał w terminie uzasadnień do wyroków oraz wydanych przez siebie postanowień
Sędzia nie sporządzał w terminie uzasadnień do wyroków oraz wydanych przez siebie postanowień (Agencja Gazeta, Jakub Orzechowski)

Skrzyszowski został dyscyplinarnie ukarany za przewinienia służbowe w 2012 r. Chodziło m.in. o nieuzasadnione przewlekanie prowadzonych przez niego postępowań. Sędzia nie sporządzał w terminie uzasadnień do wyroków oraz wydanych przez siebie postanowień. Sprawę opisuje krakowski dział "Gazety Wyborczej".

I tak, na jednej z rozpraw, po wywołaniu jej z trzygodzinnym opóźnieniem, Skrzyszowski nakazał dostarczenie dokumentu potwierdzającego status osoby bezrobotnej, choć już wcześniej wydał taką decyzję. Ku zaskoczeniu stron, odroczył z tego powodu rozprawę na cztery miesiące.

Podobnie było w innym przypadku. Sędzia odroczył sprawę, bo stwierdził, że jednej z powódek nie doręczono pozwu. Sam jednak nie nakazał, by to zrobiono.

W jeszcze innym przypadku prowadzoną przez niego rozprawę rozpoczęto z trzygodzinnym opóźnieniem. Sędzia zarządził przerwę, aby "popracować w gabinecie".

Na zachowanie sędziego skarżyli się również pracownicy sekretariatu. Miał naruszać godność protokolantek. Potem nakłaniał je do wycofania skargi. Podobnie traktowany był przez kilka miesięcy jego asystent, na którego sędzia też miał krzyczeć i grozić mu wyrzuceniem z pracy.

Na zachowanie sędziego poskarżył się również jeden z adwokatów, któremu sędzia Skrzyszewski oświadczył, że kaszląc, uniemożliwia mu prowadzenie rozprawy.

Sam sędzia początkowo zaprzeczał, by nękał i ubliżał asystentowi, choć nie krył, że był oburzony jego pracą. Skargi protokolantek tłumaczył nagonką na niego. Zasłaniał się ponadto przepracowaniem oraz kłopotami zdrowotnymi. Ostatecznie poddał się jednak dobrowolnie karze dyscyplinarnej i wyraził skruchę.

Decyzja Ziobry. Głosy oburzenia

Jak ustaliła "Wyborcza", decyzją ministra sprawiedliwości Skrzyszowski od 1 stycznia przyszłego roku ma objąć stanowisko prezesa Sądu Rejonowego Kraków-Śródmieście. Dotychczasowa prezes 31 grudnia kończy drugą kadencję i nie może - zgodnie z przepisami - dłużej pełnić tej funkcji. Dekret ministra w sprawie nowego prezesa sądu śródmiejskiego trafił już do Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Przedstawicielie środowiska nie kryją oburzenia. Sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, stwierdził jednoznacznie, że "taka osoba jak sędzia Piotr Skrzyszowski nie powinna być prezesem sądu".

"Zwłaszcza że kara zapadła za przewinienia, które nie przystoją sędziemu. Zwracam też uwagę, że prezes sądu sam ma czuwać nad tym, by sędziowie nie dopuszczali się takich zachowań. Jak taka osoba ma wiarygodnie działać na takim stanowisku. Ale jak widać Ministerstwo Sprawiedliwości wyznacza nowe standardy w tym zakresie" - stwierdził w rozmowie z dziennikiem.

Sam Skrzyszowski nie chce komentować sprawy. - Nie widzę powodów, by udzielać teraz wywiadu. Sprawa została wyjaśniona, wszystko jest w dokumentach. W odpowiednim momencie odniosę się do tej kwestii - oznajmił.

"Wyborczej" nie udało się również uzyskać stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
lui
5 lata temu
Przedstawicielie środowiska nie kryją oburzenia. Sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, stwierdził jednoznacznie, że "taka osoba jak sędzia Piotr Skrzyszowski nie powinna być prezesem sądu".- czyżby pękał monolit ?
GL
5 lata temu
Jeżeli są nieprawidłowości, należy je wyjaśnić i naprawić. Wyborcza jak zwykle uprawia zajadłą politykę, a dziennikarze, no cóż, sprzedają się tymi agresywnymi tekstami za pieniądze. Mimo uprawianego zawodu, każdy powinien preferować uczciwość , styl, kulturę.
Hycel
5 lata temu
Sędzia łobuz ministra Ździbło córką działacza komunistycznego, prokurator komunistyczny twarzą PiS. Oto dobra zmiana
Zenek
5 lata temu
Czemu ta kasta nie usunęła go ze swego grona jak posiada takie dowody może to inna klika?
Wesołych Świą...
5 lata temu
Artykuł napisany stronniczo, na potrzeby PO
Bodek510
5 lata temu
To teraz ci lekarze mają wyrok skazujący jak w banku.
Polak
5 lata temu
Gdyby w tym kraju było prawo! PRAWDZIWE. Wielu z tych morderców w togach,mordujących wyrokami śmierci prawdziwych patriotów po zakończeniu wojny, nie doczekało by lukratywnej emerytury. Sądy w Polsce to farsa to teatrzyk suto opłacany. Może ktoś się weźmie za to i wreszcie nareszcie zaczną odpowiadać za własne czyny
ooo!
5 lata temu
To niech" Gość Niedzielny" napisze jak było!!
um
5 lata temu
Kreatury mianowane na prezesów sądu ( już kolejny raz i nie jest to więc przypadek ) będą posłuszne i dyspozycyjne wobec pana ministra Ziobry. Podobnie zresztą jak pani prezes Trybunału - z negatywną oceną pracy jako sędzia, czy pan prokurator Jaruzelskiego Stanisław Piotrowicz nękający opozycjonistów w PRL.
kodziarz
5 lata temu
Najważniejsze że sądy są niezależne i demokratyczne
spolka
5 lata temu
bandzior bandziorowi zawsze pomoze bo razem zrobia swietny interes
jas
5 lata temu
dobry sędzia będzie wyrokował jak batiuszka minister każe
janusz
5 lata temu
będzie odwołanie ziobry w tym sądzie! ktoś musi wygrać sprawę! prawo prawem a le jego prawda musi być na górze! dobra zmiana! gnojek...
właśnie
5 lata temu
dalszy pisowski syf
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić