Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Afera z lotami Marka Kuchcińskiego. "Jedziemy dokładnie w kierunku drugiego Smoleńska"

17
Podziel się:

Marek Kuchciński korzystał z lotów ze złamaniem procedur HEAD - na to wskazuje gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych. - Jedziemy w kierunku drugiego Smoleńska - tak ocenia zachowanie marszałka Sejmu.

Marek Kuchciński i afera z lotami
Marek Kuchciński i afera z lotami (PAP)

Afera z lotami marszałka Sejmu wybuchła, gdy okazało się, że Marek Kuchciński podróżował rządowymi samolotami razem z rodziną. Sam marszałek przyznał w poniedziałek, że był jeden lot z Rzeszowa, gdzie jego żona leciała sama za zgodą dowódcy.

Teraz na jaw wychodzą nowe fakty. Okazuje się, że loty z pilnym statusem HEAD były rezerwowane dla Marka Kuchcińskiego z dnia na dzień. Z kolei instrukcja HEAD wskazuje na to, że informacja o takim locie powinna być składana w wojsku "z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin".

– Tylko w wyjątkowych sytuacjach można zamówić samolot później niż 48 godzin. Pilna procedura powinna być uruchamiana w uzasadnionych, ekstremalnych sytuacjach, takich jak katastrofy czy klęski żywiołowe – mówił w rozmowie z portalem Onet.pl gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych.

Zobacz także: Zobacz także: Burza wokół Marka Kuchcińskiego. Marszałek w ogniu krytyki liderki Platformy

Tymczasem od marca 2018 r. do maja 2019 r., 49 z 98 lotów było zamawianych z dnia na dzień często dochodziło do licznych korekt. Jak wylicza Onet.pl, takich zmian w programie lotów było ponad 20.

– Instrukcja bardzo dokładnie opisuje, kto jest uprawniony do lotu z VIP–em i jak ma być przygotowany statek powietrzny oraz zapasowy. Natomiast jeżeli wszystko dzieje się w pośpiechu, to kiedy ci ludzie mają sprawdzić i oblatać samoloty, kiedy mają się przygotować do lotu? Jedziemy dokładnie w kierunku drugiego Smoleńska... - dodaje gen. Drewniak.

To jednak nie wszystko. Tylko w 30 zamówieniach na lot Marka Kuchcińskiego o statusie HEAD do dokumentacji został wpisany zapasowy statek powietrzny, mimo że takie wymagania stawia instrukcja.

Nieścisłości pojawiają się również w spisie podróżnych. W ujawnionych dokumentach o lotach marszałka w rubryce "Liczba osób" pojawia się "2/3". Z kolei jedynie w 23 przypadkach na prawie 100 lotów, do zamówienia dodano pełną, imienną listę pasażerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Onet.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
men
3 lata temu
I tak nikt nie pobije lotów Tuska i Kopacz gdzie samolot leciał za pociągiem którym podróżowała ze swoją świtą złodziejską...
otof
3 lata temu
o2, a może coś na temat przekrętów w oświadczeniach majątkowych Neumanna, bo jakaś głucha cisza
obywatel RP
3 lata temu
Pycha, chciwość a i podobno nieczystość wyłazi. Tylko trzeba to przykryć naprędce wyszukaną aferką opozycji i prosiaczek przy korytku zostanie. Arogancki z zachowania ale i z wyglądu. Czego się tu spodziewać. A jaki wstyd dla najbliższych i znajomych. Współczuję. Chyba, że to dla nich już też chleb powszedni.
Polak Mały
3 lata temu
Pycha Chamstwo Pogarda Władzy Rzeczpospolitej-Polskiej Państwa PiS
?
3 lata temu
No latał i co? Nie wiem po co ta afera...
wrk
3 lata temu
I to jest okradanie podatników a co wejdzie nowy rząd to mówią ile to złego narobił poprzedni rząd i tak na okrągło nikt nie zostaje pociągnięty do odpowiedzialności a długi Polski wciąż rosną i od kogo to trzeba ściągnąć od tych zwykłych ludzi podwyżkami i podatkami.
Jacek
3 lata temu
Totalni i tvn są żałośni, próbują przykryć brak programu i lgbt lotami marszałka. Zgłosić do odpowidnich organów i tyle a oni przynudzają już drugi tydzień.....
Bartek
3 lata temu
Może niech sprawdzą innych polityków bo oni też robią co chcą :)... Za nasze pieniądze z podatków dostają ogromne miesięczne wynagrodzenie a tak na prawdę nic nie robią ...
nick
3 lata temu
trzeba w najbliższych wyborach skasować ten nierząd
antykomer
3 lata temu
pendolino niech jeździ, będzie krócej :DD Sołtysowi się coś ocieliło to leciał - przecież to ważne dla kraju
Twój nick
3 lata temu
Tak się zwykle dzieje gdy trzodziak zostanie wyznaczony na poważne stanowisko
amaso
3 lata temu
Opryski mu gnojówką mieli robić !
borsuk
3 lata temu
Lenistwo!
sas
3 lata temu
bzdury
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić