Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Aktywność Słońca maleje. Grożą nam rekordowe mrozy, trzęsienia ziemi i erupcje

503
Podziel się

W czasie gdy ludzie wprowadzają ograniczenia, aby kontrolować pandemię koronawirusa, Słońce przechodzi własną blokadę, a jego aktywność maleje. Naukowcy ostrzegają, że okres "minimum słonecznego" może mieć katastrofalne skutki.

Naukowcy ostrzegają przed niską aktywnością Słońca
Naukowcy ostrzegają przed niską aktywnością Słońca (NASA)
bCGQcIUR

Naukowcy informują, że od 100 dni na Słońcu nie zaobserwowano żadnych plam słonecznych. Są to widocznie ciemniejsze obszary na powierzchni Słońca, które cechuje niższa temperatura. Im aktywność gwiazdy jest większa, tym więcej jest plam słonecznych.

Niska aktywność Słońca może mieć katastrofalne skutki

Oznacza to, że Słońce mogło wejść w jeden z najgłębszych okresów "minimum słonecznego". Naukowcy ostrzegają, że może to spowodować mroźną pogodę, trzęsienia ziemi i głód.

Minimum słoneczne trwa i jest bardzo głębokie .Pole magnetyczne Słońca osłabło, umożliwiając dodatkowe promieniowanie kosmiczne do Układu Słonecznego - powiedział astronom dr Tony Phillips cytowany przez "The Sun".

bCGQcIUT

NASA obawia się powtórzenia "Minimum Daltona" z lat 1790-1830. Był to okres małej aktywności słonecznej, które doprowadziły do niższych temperatur na Ziemi i silnych erupcji wulkanicznych. W 1815 r. doszło do wybuchu wulkanu Tambora w Indonezji, w wyniku którego zginęło co najmniej 71 tys. osób. Była to najpotężniejsza erupcja wulkanu w czasach historycznych. Minimum słoneczne doprowadziło również do tzw. "Roku bez lata" w 1816 r., który charakteryzował się niskimi temperaturami, ulewnymi deszczami i opadami śniegu nawet latem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGQcIUZ

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie. Czarna dziura nad Ziemią

bCGQcIVu
KOMENTARZE
(503)
Nick
2 miesiące temu
Amerykańscy naukowcy ostatnio odkryli, ze herbatniki jednak nie sa zrobione z herbaty
Asia P.
2 miesiące temu
Zdecydujcie sie co nam grozi. Upały czy mrozy.
KarolF
2 miesiące temu
W grudniu 2019 naukowcy informowali o wzmożonej aktywności słońca i grozacych Nam suszach. Na takie "badania" idą nasze podatki..
bCGQcIVv
radio
2 miesiące temu
Kompletne bzdury. Aktywność Słońca (liczba Wolfa określająca ilość plam na Słońcu ) zmienia się co 11 (jedenaście) lat. Czyli co 11 lat występuje minimum i maksimum tej liczby Wolfa. Istnieje tez inny okres dłuższy ale o tym nie piszą. A więc straszenie ludzi jakimiś kataklizmami jest bzdurą.
Jon
2 miesiące temu
Gdzie jesteś Greta.... Musisz mam to wytłumaczyć
Najnowsze komentarze (503)
hary
3 tyg. temu
Przeproszą się z węglem . Przy tęgich mrozach tylko normalne grawitacyjne ogrzewanie zdaje egzamin .
opos
3 tyg. temu
Miesiąc temu - susza stulecia .
~~VINCENT$$~~
miesiąc temu
jakiś Anglik na jersień przepowiadał zimę stu lecia a była "niby zima" a teraz co nie ocieplenie klimatu tylko ochłodzenie , pisałem nie raz że Rosyjscy uczeni twierdzą że gdyby nie działalność człowieka to wchodzilibyśmy w nową erę lodowcową ( klimat na zmianę się ocepla i schładza i właśnie powinien się schładzać ) najzimniejszy maj od iluś tam lat mieliśmy....
alf
miesiąc temu
niech się zastanowią ocieplenie czy ochłodzenie , bo nie wiadomo co robić
londonsky
miesiąc temu
Faktem historycznym jest , że 'mała epoka lodowcowa" miała miejsce w latach 1790-1830 .. to wiemy na pewno .. Reszta to spekulacje dopóki któreś z nich nie stanie się faktem, ale wtedy zwykle już po "ptokach" jest :)
Trampek
2 miesiące temu
To wina tuska
Esta
2 miesiące temu
Kto wam te teksty tłumaczy.... Gramatyka na słabą 2
Killer Gaming
2 miesiące temu
Muwili już 15 razy że jest koniec świata asteroida spadnie wybuchnie wulkan , wybuchnie ziemią to wszystko bzdury
bCGQcIVn
Mateusz
2 miesiące temu
Niestety takie pseudonaukowe artykuły wprowadzają olbrzymie szkody... minima solarne nie są w stanie zminimalizować efektu cieplarnianego. Od lat 80tych obserwujemy obniżanie malejącą aktywność słońca, a temperatury na Ziemi rosną...
Jwch
2 miesiące temu
Kolejni eksperci w ofensywie
Stettiner
2 miesiące temu
No to teraz down Thunberg musi zmienić płytę . Zamiast ocieplenia zlodowacenie ! Jej i jej zlewaczalym rodzicom to w sumie adnachujstwienno , grunt by kasa leciała
Jurgos
2 miesiące temu
Naukowcy tzw. Mówią to co im pasuje w zależności kto ile kasy im zapłaci za chwilę powiedzą ze brak dwutlenku spowoduje karłowacenie ludzkości pozdrawiam
Kosmita
2 miesiące temu
Kolejne dziennikarskie podsycanie emocji... Tak już jest od lat że pogoda u nas i w kosmosie zatacza koło i tak jest w koło.
Fiaapdeoiad
2 miesiące temu
Takie chwytliwe artykuły bardzo szkodzą nauce i burzą zaufanie publiczne do naukowców,ktorzy wyglądają w oczach ludzi jak biblijni prorocy terroryzujacy pasterzy owiec. Sam jestem naukowcem i dlatego o tym piszę. Ziemi przez najbliższe minimum 1000 lat nie zagraża nic poza człowiekiem. Ten virus to tez tylko większy katar, ale najwyraźniej ktoś miał business żeby zrobić z niego globalny produkt.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić