Tomasz Molga
Tomasz Molga| 

Alert powodziowy na Pomorzu. IMGW apeluje, by nie wchodzić na wały

5
Podziel się:

Fala powodziowa na Wiśle, która tydzień temu wywołała podtopienia w Krakowie i miejscowościach woj. małopolskiego, dotarła właśnie na Pomorze. W sobotę poziom Wisły przekroczył stan alarmowy w miejscowości Przegalina.

Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła na Pomorze.
Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła na Pomorze. (East News, MARIUSZ GACZYNSKI)

Na odcinku ujścia Wisły Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. - Zalecamy zachować szczególną ostrożność. Osoby, które zbliżają się do brzegów tych rzek, muszą pamiętać, że jest to bardzo groźny żywioł i lepiej nie zbliżać się do wody i nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe - ostrzega IMGW.

To w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej poniżej stopnia wodnego Włocławek. W sobotę rano szczyt fali dotarł do punktu pomiarowego w miejscowości Przegalina. Wodowskaz zanotował tam poziom rzeki 707 cm, czyli o 7 cm powyżej stanu alarmowego. Na szczęście w rejonie Zatoki Gdańskiej wieje wiatr z południa i południowego-zachodu, co jest korzystne dla odpływu wody z Wisły do morza.

Aktualnie w całym ujściowym odcinku Wisły przewiduje się wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, informuje IMGW.

W piątek około południa ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla powiatu malborskiego, a kilka godzin później również dla powiatu tczewskiego. Poziom wody w Wiśle przekroczył stany ostrzegawcze. W najbliższych dniach fala wezbraniowa będzie się przemieszczać w kierunku Bałtyku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić