Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|

Andrzej Duda ostro o sędziach. Jarosław Gowin komentuje: "rozumiem rozgoryczenie"

30
Podziel się:

- Rozumiem rozgoryczenie pana prezydenta - tak wicepremier Jarosław Gowin skomentował niedawną przemową Andrzeja Dudy ws. sędziów. Według Gowina "środowisko sędziowskie w żadnej kadencji nigdy nie wyszło z propozycją reformy wymiaru sprawiedliwości".

Wicepremier Jarosław Gowin
Wicepremier Jarosław Gowin (Agencja Gazeta)

Jarosław Gowin był gościem na antenie Polsat News. Wicepremier, minister nauki i szef Porozumienia był pytany o niedawne przemówienie Andrzeja Dudy, w którym prezydent ostro krytykował środowisko sędziowskie. Duda podkreślał, że "część środowiska sędziowskiego" zachowuje się karygodnie i przekonywał, że sędziowie muszą być skutecznie pociągani do odpowiedzialności za swoje przewinienia.

- Pan prezydent wskazuje na to, że żaden sędzia nie może po pierwsze kwestionować konstytucyjnych prerogatyw prezydenta, a po drugie co jest o wiele ważniejsze - żadnemu sędziemu nie wolno dopuszczać do takiej sytuacji, w której dziesiątki tysięcy wyroków w sprawach spadkowych, sprawach rozwodowych i innych zostaną uchylone - tłumaczył Gowin.

Polityk przypomniał również, że po zawetowaniu ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości prezydent Duda przygotował własny projekt, jednak - zdaniem Gowina - "nie został zaakceptowany przez znaczną większość środowiska sędziowskiego". - Rozumiem więc rozgoryczenie pana prezydenta - dodał.

Zobacz także: Zobacz też: Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda ma poważnego konkurenta

Jarosław Gowin wyznał również o co sam ma żal do sędziów. - Środowisko sędziowskie w żadnej kadencji nigdy nie wyszło z propozycją reformy wymiaru sprawiedliwości. Jedyne czego domagają się sędziowie to powrót do status quo sprzed 2016 r. To jest nieakceptowalne dla większości Polaków - podkreślił Gowin.

- Próbowałem reformować sądownictwo w sposób zupełnie odmienny od pana ministra Ziobry. Mam na myśli nie tylko szczegółowe rozwiązania, ale też kulturę reform. Czyli próbowałem reformować sądownictwo w taki sposób, w jaki skutecznie zreformowałem polskie uczelnie - poprzez dialog. Ze strony świata akademickiego było otwarcie na rozmowy, ze strony świata sędziowskiego, poza nielicznymi, wybitnymi sędziami, napotykałem na odrzucenie - dodał wicepremier.

Okrągły stół ws. sędziów. Deklaracja Jarosława Gowina

Jednocześnie polityk zapowiedział, że jako minister nauki weźmie udział w "okrągłym stole w sprawie sądów". Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" podała, że debata pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk ma odbyć się pod koniec stycznia.

- Bardzo cieszę się z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk, która zaprasza przedstawicieli różnych środowisk do otwartej debaty o sądownictwie. Przy tym stole na pewno zasiądzie minister nauki - zapowiedział Jarosław Gowin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(30)
Zoom
2 lata temu
Duda rezydent wstyd!
ben
2 lata temu
pis-ia kuweta truje Polskę
Fay
2 lata temu
absolutnie uwazam, ze reforma i to gruntowna!!! prawa w Polsce jest pilna i konieczna!!
lllla
2 lata temu
i to ma być prezydent wszystkich polaków, wstyd.
olo
2 lata temu
nijaki duda to sobie moze krzyk podnosic do swojego chamstwa
Nienawidzę go
2 lata temu
Przecież to jest wydmuszka a nie prezydent
roj
2 lata temu
tak jak się z chama zrobi pana
kora
2 lata temu
chory kraj
Tak
2 lata temu
Gdzie leży ten kraj Pislandia ? Może pisowcy pojadą do swojego kraju.
Huhu
2 lata temu
Duda , ale jaja
sasanka
2 lata temu
To prawda ,sędziowie to kasta której chodzi jedynie o stołek, pieniądze i całkowitą bezkarność .Mam nadzieję , że ten rząd zrobi z nimi porządek i pozostaną jedynie sędziowie kompetentni ,uczciwi i odważni ,prawdziwi z krwi i kości Polacy .
Ted
2 lata temu
Liczę na to, że obecna kadencja prezydenta jest jedyną i ostatnią. Nie dorósł do roli. Zatrważa kontrast pomiędzy wysokim urzędem, a wypowiadanymi słowami.
Ted
2 lata temu
To język znany z lat 30-tych XX wieku. Podżeganie do samosądów. Chłopi, robotnicy, albo górnicy uzbrojeni w pałki. Ciekawe, kto odpowie za ofiary tej nagonki.
tralala
2 lata temu
Zgadzam się z poprzednikiem, z tym że dodałbym do listy jeszcze prezesa i jego totumfackich.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić