Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Michał Kurek,Katarzyna Bogdańska
|
aktualizacja

Andrzej Duda: Polacy chcą dobrej zmiany, nie dobrej rewolucji

157
Podziel się:

W pierwszym wywiadzie po przedstawieniu projektów ustaw o KRS oraz Sądzie Najwyższym prezydent Andrzej Duda mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej", dlaczego nie zgadza się na weryfikację SN przez prokuratora generalnego oraz czy jest gotowy do zgłoszenia ponownego weta.

Andrzej Duda
Andrzej Duda (PAP, Lech Muszyński)

Andrzej Duda wyjaśnił, iż zasadnicze różnice między nim a PiS w kwestii reformy sadownictwa sprowadzają się do pytania, czy obóz rządowy ma wybierać wszystkich 15 członków KRS.

Prezydent stwierdził, że "zapewne PiS wolałby odwołanie całego Sądu Najwyższego", ale "ja się na to nie zgodzę. Dla mnie weryfikacja Sądu Najwyższego przez prokuratora generalnego jest nie do przyjęcia, bo to rozwiązanie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i logiką".

Odpowiadając na pytanie czy "rozstał się na tym tle z własną dawną partią" prezydent Duda stwierdził: "Niektórzy ludzie próbują wytworzyć takie wrażenie. Szkodząc tyleż mnie, co Prawu i Sprawiedliwości. Różnimy się, co do metod, ale nie, co do celów. Zmiana musi być głęboka, ale nie musi być rewolucyjna. Nieprzypadkowo ja zawsze byłem w PiS politykiem umiarkowanym".

Zobacz: Prezydent przedstawił projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

Prezydent, zapytany, czy bierze pod uwagę powtórne weto, jeśli jego projekty zostaną zmienione przez partie rządzącą, odpowiedział, że "nie zgodzi się, aby Krajowa Rada Sadownictwa była wybrana w całości głosami jednej tylko partii".

Prezydent Duda zapytany o "wątek wierności wyborczym obietnicom PiS" i czy blokuje zmiany, dla których wybrano ten obóz, odpowiedział: "To proszę mi wskazać punkt w programie PiS, gdzie zapowiadaliśmy wygaszanie całego Sądu Najwyższego. Albo wybór wszystkich 15 członków KRS głosami samego PiS. To ja nawiązuję do programu PiS - pomysłem skargi nadzwyczajnej czy zamiarem wprowadzenia ławników do Sądu Najwyższego. To są zmiany prospołeczne. Jeśli ktoś ma do mnie pretensje za pewien umiar, to odpowiem: Dlatego właśnie Polacy wybrali mnie na prezydenta. Nie dlatego że chciałem dzielić, a dlatego, ze chciałem łączyć. Oni chcą dobrej zmiany, nie dobrej rewolucji".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(157)
Racja
3 lata temu
No w własnie chcą zmiany i na tym bym się skupił
...
5 lata temu
.............dobra ....jeśli jest DOBRA ...to SZYBKO !!!!
prgd
5 lata temu
Za takie pieniądze też bym tak gadała "duuuuuużo i mądrze".Ale to tylko słowa puste słowa.
Asd
5 lata temu
Rolnik szuka posady.
Ala
5 lata temu
Dlaczego on poniza polska flage, przeciez to pierwszy sort a nie polak
babastara
5 lata temu
Nie mogę przewidzieć dalszej działalności Pana Prezydenta RP ale dzisiaj ślę gratulacje Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
obiektywny
5 lata temu
niezależny niezawisły sąd - to oczywista oczywistość od upadku PRLu do czasu obecnego a potem to już tylko "dobra zmiana" lub zamiana na słusznie podległych partii,- będąc obiektywnym tak trzeba napisać. O tym będą uczyć na lekcjach historii za kilkanaście lat.
adek
5 lata temu
Duda okazał się zdrajcą sprawiedliwości
świstak
5 lata temu
a DUDA siedzi na stoku i zawija sreberka (...)
Gosc
5 lata temu
Temu Panu juz dziekujemy:-) Kaczy podnuzek.
emeryt
5 lata temu
Najpierw niszczy konstytucję na ktorą przysięgał, a teraz mu wierzyć NIGDY był fałszywy i takim zostanie w HISTORI POLSKI !!!
koval
5 lata temu
od mocnych słow PAD sa we łbie kiełbie
hej
5 lata temu
trzeba by kontrola sądów była połączona ze społecznym udziałem nie powiązanych ludzi z sądem --to da możliwość wyciągania konsekwencji gdy sąd łamie prawo a teraz zdarza się i nie ma możliwości nic z tym zrobić , a co do wyboru sędziów to Sejm większością 2/3 albo 3/5 to do uzgodnienia wybierałby zgłoszonych z każdego województwa jednego sędziego mogliby zgłosić sędziowie i z tych na wolne miejsca wybierać , tych co są teraz odesłać w stan spoczynku bo część już powinna a część na innych zasadach wybrana była i zakończyć ten cyrk bo trudno mówić inaczej , na początek wybrać na nowo wszystkich z województw zgłoszonych na zasadzie głosowania przez posłów np 2/3 i potem tak uzupełniać głosując j.w podałam , sędziowie powinni podlegać prawu i można by ich sądzić gdy są istotne zarzuty ,dowody itp -- wtedy do składu powinni być włączeni prokurator , czynnik społeczny , i w zależności zarzucanego przestępstwa ABW ,CBŚ albo inne służby potrzebne ustalić dochodzenie w sprawie , - bat by był
hakuna matata
5 lata temu
Dobrze panie prezesencie...kochamy pana,...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić