oprac. Radosław Rosiejka| 

Andrzej Duda rozmawiał z Angelą Merkel. Kanclerz Niemiec pogratulowała szczytu Trójmorza

14
Podziel się:

Rozmowa telefoniczna trwała 45 minut. Tematem rozmowy był m.in. szczyty Trójmorza w Warszawie i G20 w Hamburgu oraz rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Andrzej Duda rozmawiał z Angelą Merkel. Kanclerz Niemiec pogratulowała szczytu Trójmorza
(PAP/EPA)

- Politycy podzielili opinię, że Inicjatywa Trójmorza ma proeuropejski charakter i przyczynia się do spójności Unii. Oboje wyrazili też satysfakcję z wizyty prezydenta Trumpa, potwierdzili wolę silnej więzi euroatlantyckiej i odnotowali, że prezydent USA w Warszawie jasno zadeklarował gwarancje dla bezpieczeństwa w ramach NATO – poinformował sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że Angela Merkel uznała szczyt G20 za sukces i pogratulowała sukcesu szczytowi Trójmorza.

O czym Donald Trump rozmawiał z Andrzejem Dudą?

Szczyt Trójmorza i G20

6 lipca odbył się w Warszawie szczyt Trójmorza. Wzięli w nim udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Gościem specjalnym początkowej części szczytu był prezydent USA Donald Trump.

Później podczas wystąpienia na pl. Krasińskich prezydent USA Donald Trump oświadczył m.in., że USA razem z sojusznikami stają ramię w ramię broniąc artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.

Po wizycie w Warszawie prezydent Stanów Zjednoczonych udał się do Hamburga w związku ze szczytem G20. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu spotkał się z kanclerz Merkel. Jak poinformowano rozmawiali o agendzie szczytu G20 oraz o międzynarodowych punktach zapalnych: o Korei Północnej, Bliskim Wschodzie i konflikcie na Ukrainie.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić