Oskar Górzyński
Oskar Górzyński| 
aktualizacja 

Angela Merkel zachwyciła rządzących. "Była czarująca"

33

Po wizycie niemieckiej kanclerz w PiS zapanował "hiperentuzjazm". Morawiecki znalazł z Merkel wspólny język, kanclerz chwaliła polskie wina, a oczarowany nią był nawet Marek Suski - mówią nam rozmówcy w partii.

Morawiecki i Merkel świetnie się dogadywali - przekonują w PiS
Morawiecki i Merkel świetnie się dogadywali - przekonują w PiS (PAP, Radek Pietruszka)

Angela Merkel spędziła w Warszawie jedynie kilka godzin. Ale wystarczyło to, by oczarować swoich gospodarczy i przegnać dominujacą anytniemiecką retorykę w Polsce. Głównym punktem jej wizyty była wieczorna kolacja u premiera, która - jak podkreślają wszyscy - nieprzypadkowo trwała prawie trzy godziny.

- Zapanował hiperentuzjazm. Marek Suski od wczoraj chodzi i ogłasza, że Polska ramię w ramię z Niemcami uratuje Europę - mówi nam rozmówca w PiS.

Geopolityka, czar i flow

I rzeczywiście, w rozmowie z WP szef gabinetu politycznego premiera nie szczędzi pochwał szefowej niemieckiego rządu.

- Kanclerz była otwarta i miła. Powiedziałbym nawet, że czarująca - relacjonuje WP Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera. - Bardzo ciekawa i wnikliwa analiza jaką przedstawiła kanclerz o geopolityce zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Odniosłem wrażenie, że w trudnej sytuacji, w jakiej jest UE, kanclerz Merkel docenia stabilne rządy Warszawy i widzi w nas silnego partnera dla Berlina - dodaje.

- Między premierem a kanclerz była wyraźna nić porozumienia. Dobrze im się rozmawiało. Czarowała go. Merkel pytała go o jego wiedzę jako byłego bankiera, on ją pytał o doświadczenia z NRD. Był "flow" - mówi inny rozmówca w partii.

Być może pomogły w tym polskie wina, które stanęły na stole u premiera. Kanclerz bardzo je chwaliła i podobno nie skończyła na jednym kieliszku.

- Był też chyba polski miód pitny. Niestety specjalnie nie zajmowały mnie wina - ucina Suski.

Zobacz także: Zobacz także: Krzysztof Łapiński o kwestii reparacji: Nie mogę wiele zdradzić”

Były konkrety

Zarówno on, jak i pozostali nasi rozmówcy podkreślają jednak, że dobre wrażenie z wizyty to nie tylko zasługa win i uroku niemieckiej kanclerz. Rozmawiano - po angielsku, bez tłumacza - o bezpieczeństwie, problemach Unii i bliżej nieokreślonych wspólnych projektach. Tak wrażliwych, że o szczegółach nikt nie chce mówić.

Jednak dowodem na to, że w relacjach z Berlinem dokonał się prawdziwy postęp miała być konferencja prasowa. Podczas niej Merkel wspomniała o uchodźcach ze wschodu przebywających w Polsce i sprzeciwiła się wiązaniu kwestii środków unijnych z przyjmowaniem migrantów. Ale według naszych rozmówców powiedziała więcej.

- Należy się dobrze wczytać w to, co powiedziała Merkel. Bo tak naprawdę ona tam sprzeciwiła się powiązaniu wydatkowania środków unijnych z praworządnością. Retorycznie bardzo dużo wczoraj zainwestowała - przekonuje nasze źródło. Jak dodaje, wykazywała też żywe zainteresowanie polskimi pomysłami.

Nie wspominajcie o wojnie

Co ciekawe, w trakcie rozmów niemiecka kanclerz miała przyznać, że rozumie, że na rządzących w Polsce ciąży pewna presja ze strony części elektoratu. Zadeklarowała przy tym, że nie będzie przykładać większej wagi do antyniemieckich wypowiedzi polityków i mediów związanych z PiS czynionych na użytek wewnętrzny. Z kolei strona polska ani razu nie poruszyła kwestii reparacji wojennych.

- Koniunktura polityczna znów wydaje się nam sprzyjać. Może się jeszcze okazać, że Morawiecki będzie dla Merkel lepszym partnerem niż Macron, z którym są coraz większe problemy - podsumowuje rozmówca WP

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić