o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Antyaborcjoniści uderzają w ginekologa po śmierci. List do archidiecezji

54
Podziel się

O wątpliwościach ws. nabożeństwa na pogrzebie zmarłego ginekologa prof. Romualda Dębskiego pisze w liście otwartym Fundacja Pro - Prawo do Życia. Jej prezes Mariusz Dzierżawski pyta o stanowisko Archidiecezję Warszawską i uderza w wybitnego lekarza po jego śmierci.

Prof. Dębski był uważany za jednego z najlepszych polskich ginekologów
Prof. Dębski był uważany za jednego z najlepszych polskich ginekologów (PAP, Bartłomiej Zborowski)
bDYTRYgR

Prof. Romuald Dębski zmarł przed świętami w wieku 62 lat. Pełnił funkcję kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Specjalizował się w takich dziedzinach jak: ginekologia, położnictwo, perinatologia i endokrynologia ginekologiczna. Oprócz tego pracował jako wykładowca akademicki oraz był twórcą ponad 100 publikacji. Był uważany za jednego z najlepszych polskich ginekologów.

Z racji wyrazistych poglądów na temat legalności przerywania ciąży, od lat środowiska przeciwników aborcji atakowały lekarza, często w sposób wręcz skandaliczny. Tym razem - choć ginekolog nie żyje - jest podobnie. W swoim kontrowersyjnym liście Dzierżawski nazywa zmarłego "aborterem" i stwierdza, że "wielokrotnie zabierał głos w debacie publicznej, opowiadając się za dopuszczalnością aborcji eugenicznej, w tym również za aborcją dzieci podejrzanych o Zespół Downa".

bDYTRYgT

Prezes antyaborcyjnej organizacji zauważa, że w mediach pojawiły się zapowiedzi uroczystości pogrzebowych ginekologa na początku stycznia w warszawskim kościele.

"Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza: Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa. W tej sytuacji informacja o nabożeństwie żałobnym w kościele katolickim może budzić wśród wiernych rozliczne wątpliwości" - pisze autor listu skierowanego do rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej.

bDYTRYgZ

Dzierżawski dodaje, że "byłoby rzeczą budującą, gdyby Romuald Dębski nawrócił się pod koniec życia i powrócił na łono Kościoła". W swoich stwierdzeniach idzie też dalej.

"Katolicki pogrzeb może spowodować zgorszenie"

"Warto, a nawet trzeba by, podać taki fakt do publicznej wiadomości. Gdyby jednak zmarły nie wyraził żalu, za swoje wcześniejsze działania związane z popieraniem i praktykowaniem aborcji, katolicki pogrzeb może spowodować zgorszenie wiernych, jako lekceważenie prawa kościelnego i relatywizacja moralnej nauki Kościoła" - pisze antyaborcjonista.

Wyjaśnia również, że zdecydował się udostępnić dokument, bo sprawa jest "publicznie znana i komentowana". Zaznacza także, że oczekuje odpowiedzi od kościelnych hierarchów.

bDYTRYha

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYTRYhu
KOMENTARZE
(54)
Pol
2 lata temu
To są obrońcy życia a nie jacyś antyaborcjoniści (trzeba rzeczy nazywać po imieniu). A lekarz skoro był po stronie zła niech pogrzeb urządzają mu szataniści
po zo mu rozu...
2 lata temu
Ten mariusz dzierżawski nie zasługuje na miano homo sapiens, bo pomimo wyższego wykształcenia myślenie logiczne w pewnych kwestiach ma wyłączone przez indoktrynacyjne brednie wiadomego kościoła. W jego wypadku homo erectus jest wystarczająco dokładnym i adekwatnym określeniem dla tego dwunożnego katolika.
NadgorliwośćJ...
2 lata temu
Zmarły podlega już tylko trybunałowi Najwyższego ale banda nawiedzonych obłudników tego nie zrozumie.
bDYTRYhv
utt
2 lata temu
Prezes brerdzi! I gdzie tu szacunek dla ludzi, chyba tylko dla nienarodzonych, bo tak łatwiej. Kiedy już na świecie, to wasz problem! A kaska za krzyczanie płynie...
Przeciwko o...
2 lata temu
Przeciwko aborcji teraz Kościół R-K najbardziej bronią panie +75lat, a ich już ciąże nie dotyczą, podobnie jak nie powinny dotyczyć księży czy zakonnic! Kościół cedzi komara a połyka wielbłąda Kamil kochający RM kiedy milczy!!!
aaa
2 lata temu
niech ta organizacja spada
Emeryt
2 lata temu
Skandal!!! Wiadomo pisowscy nawiedzeni katolicy....
Kobieta 2019
2 lata temu
To był Człowiek Prawdziwy nie czarny zakapturzony zepsuty ksiadz
wanderer
2 lata temu
ile dzieci (pełnosprawnych i niepełnosprawnych) ma pod opieką fundacja pro coś tam, ile na prezes dzierżawski? ZERO czy np. 140 razy więcej ? czyli nadal ZERO?
E nde
2 lata temu
Chory z urojenia być może uważa się za autorytet wiary skoro chce pouczać hierarchow kościoła katolickiego a może już został kardynałem lub biskupem 'blazen'
Polka
2 lata temu
Co za podla osoba neguję prawo godnego człowieka do religijnego pochówku, może jest bardziej papieski niż sam Papież być może kiedyś to jemu odmówią pochówku z udziałem kościoła za podłość wobec ludzi
Andrzej
2 lata temu
Kościól z jednej strony aspiruje do bycia religią państwową i czerpie zyski z tego. Z drugiej strony chce uchodzić przed ludźmi za moralnego i sprawiedliwy. Kończy się tak ze jest uciska biednych i słabych a z moźnymi siè układa.
Zuzas
2 lata temu
Fuj! Prawdziwy polski katolik.
bDYTRYhn
Babba
2 lata temu
Podobno żyjemy w wolnym kraju to dlaczego ktoś chce nam zabronić o decydowaniu w takiej sprawie . To rodzice powinni mc podjąć decyzję o tym czy zdołają patrzeć na cierpienie własnego dziecka . Niech organizacje zajmą się dziećmi które są już na świecie i są gwałcone, mordowane i poniżane. Myślę że takie działania wpłyną lepiej na ten zdziczały swiat .
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić