Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Ataki na muzułmańskie świątynie. Pokłosie zamachów w Katalonii

102
Podziel się:

W sobotę i niedzielę doszło do ataków na muzułmańskie świątynie w czterech hiszpańskich miastach: Sewilli, Grenadzie, Tarragonie oraz Logrono. Wydarzenia są następstwem przeprowadzonych w czwartek i piątek w Katalonii dwóch zamachów terrorystycznych.

Barcelona po zamachu terrorystycznym
Barcelona po zamachu terrorystycznym (PAP/EPA)

Jak poinformowała hiszpańska policja, w niedzielę po południu wpłynęły skargi na ataki przeciwko meczetom w czterech miastach. Do pierwszego aktu przemocy doszło w sobotę wieczorem przy muzułmańskiej świątyni w dzielnicy Albaicin w Grenadzie, na południu Hiszpanii.

“Skrajnie prawicowa grupa obrzuciła teren meczetu materiałami pirotechnicznymi oraz wznosiła ksenofobiczne okrzyki” - poinformowała telewizja TVE24.

Według policji zgłoszenie dotyczyło grupy 12 agresywnych osób o radykalnych przekonaniach, które pod bramą muzułmańskiej świątyni “zakłócały porządek”. Nikt nie został aresztowany.

Dziennik “El Pais” podał, że sprawcami byli działacze ruchu Hogar Social (HS), organizacji powstałej w 2014 r., która grupuje sympatyków hiszpańskiego neonazizmu. Wśród jej celów jest m.in. okupowanie budynków publicznych i przeznaczanie ich dla eksmitowanych ze swoich mieszkań zadłużonych Hiszpanów. Radykalni aktywiści podkreślają, że pomagają tylko białym obywatelom tego kraju.

Członkowie HS byli w Hiszpanii wielokrotnie zatrzymywani za udział w atakach na imigrantów oraz lewicowych aktywistów. W ub.r. po zamachach terrorystycznych w Brukseli neonaziści dokonali kilku akcji odwetowych na terenie Hiszpanii przeciwko wspólnotom muzułmańskim, dopuszczając się m.in. wandalizmu w madryckim meczecie.

Według świadków sobotniego ataku na meczet w Grenadzie działacze HG krzyczeli m.in. “Wynoście się z Europy !”, “Terroryści !” i “Finansuje ich Państwo Islamskie !”.

“Nigdy na terenie naszej świątyni nie dochodziło do takich zdarzeń, choć w przeszłości otrzymywaliśmy już telefoniczne pogróżki. Tym razem posunięto się dalej”, powiedział przewodniczący meczetu w Grenadzie Malik Ruiz.

W sobotę i niedzielę wandale wypisali antymuzułmańskie hasła na trzech innych hiszpańskich meczetach: w Tarragonie, Logrono oraz w Sewilli. Na ścianach budynków pojawiły się m.in. napisy: “Stop dla Islamu” oraz “Mordercy! Zapłacicie za to”.

Media hiszpańskie podkreślają, że ataki na świątynie muzułmańskie są rezultatem zorganizowanych w czwartek i piątek w Katalonii dwóch zamachów. W ich efekcie grupa kilkunastu terrorystów pochodzenia marokańskiego zabiła tam łącznie 14 i zraniła ponad 120 osób z 35 państw świata.

Policja zabiła dotychczas pięciu członków grupy, a czterech zostało aresztowanych.

Według hiszpańskich mediów w dalszym ciągu poszukiwani są trzej terroryści, w tym prawdopodobny przywódca grupy, muzułmański duchowny Abdelaki As-Satty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(102)
Wredny miś
5 lata temu
Wznosili okrzyki? A to dopiero napad. Trzeba było kredkami rysować...
axel
5 lata temu
Zabili meczet?
Filemon
5 lata temu
Wandalizm w odwecie za zamachy i setki ofiar to slaby odwet
edzi
5 lata temu
To maja byc jakies odwetowe akcje za masowe mordy na nas,bialych Europejczykach,za gwalty na nas,za szkalowanie,klamstwa??To sa ciotowskie macanki a nie zadne akcje !!!
djh
5 lata temu
Napiszcie że to incydent Tak jak oni to robią
Kiz
5 lata temu
To tylko incydent. Wielkie mi co.
Babcia 70 tka...
5 lata temu
Czarno to wszystko widzę. To nie jest zorganizowana obrona Hiszpanów, a na razie tylko emocjonalne ekscesy. Tak czy siak, ilu młodych europejczyków zginęło już przez z rąk młodych arabów? Czy to z nienawiści za rozwój cywilizacyjny. Niech popatrzą na swoich wypasionych szejków.
WP
5 lata temu
Każda religia to zło. zakazać jak faszyzm i komunizm.
Pawcio
5 lata temu
To są popierdółki, a nie aktywiści. Odwet na atak terrorystyczny napisać coś farbą w metrze. Uczcie się od Rosjan. Tam zdrowa Rosyjska młodzież wie co robić.
33
5 lata temu
W kra­jach bał­kań­skich, w Rosji, na Ukra­inie i na Wę­grzech przez 500 lat mu­zuł­ma­nie za­bi­li razem około 80mln Chrze­ści­jan. Na­stęp­nie, aby po­ło­żyć kres nie­koń­czą­cym się mu­zuł­mań­skim in­wa­zjom na chrze­ści­jań­ską Eu­ro­pę oraz aby obro­nić Bi­zan­cjum, w 1095 roku na po­le­ce­nie pa­pie­ża Urba­na II za­czę­ły się kru­cja­ty, które było zba­wien­nym środ­kiem do oczysz­cze­nia Eu­ro­py z is­la­mu.
gođ
5 lata temu
Nie ATAKI tylko niegroźne akty wandalizmu.
leo
5 lata temu
wypalić do gołej ziemi kolebki szatana
home sweet ho...
5 lata temu
Odpowiedż na te wszystkie wpisy jest jedna.Zamawiać kontenery w polskich fabrykach,pakować to bydło,iiii GO TO HOME AFRICA !!
Muzuścierwwon
5 lata temu
Pokłosie znaczy za pózno.Po ptakach,też znaczy za pózno.Płakać nad rozlanym mlekiem też..itd
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić