Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Borówno. Ratownicy skazani za nieudaną interwencję

11
Podziel się:

Ratownicy, którzy w 2016 roku nieskutecznie próbowali uratować tonącego w kąpielisku Borównie (woj. kujawsko-pomorskie) zostali skazani na sześć miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem odbycia kary na dwa lata. Dwóch z trzech skazanych otrzymało również zakaz wykonywania zawodu.

Ratownicy trafią do więzienia na pół roku
Ratownicy trafią do więzienia na pół roku (Pixabay.com)

Mężczyźni stanęli przed sądem pod zarzutem bezpośredniego narażenia na utratę zdrowia lub życia, a w konsekwencji nieumyślnego doprowadzenia do śmierci. Jak orzekł biegły, obserwacja lustra wody odbywała się w sposób nienależyty.

Sprawa dotyczy tragedii z 2016 roku, kiedy ratownicy na strzeżonym kąpielisku w podbydgoskim Borównie nie potrafili pomóc tonącemu nastoletniemu chłopakowi. Według oskarżycieli akcja nie była przemyślana, ponadto koordynator ratowników Marcin K. przed wyjściem na przerwę wypoczynkową błędnie obsadził stanowiska ratownicze. Kąpieliska pilnowali wolontariusze bez odpowiednich uprawnień.

17-latek pływał z ojcem w strefie dla umiejących pływać, strzeżonej przez ratowników. Nagle zniknął pod wodą. Na ratunek ruszył mu ojciec. Według świadków chłopak chwycił mężczyznę tak mocno, że zaczął wciągać go pod wodę. Na ratunek 17-latkowi ruszył jego brat. Ojca udało się wyciągnąć na brzeg, ale syn zniknął pod wodą.

Ratownicy podkreślają, że robili wszystko, co w ich mocy, aby uratować tonącego. Adwokaci wnoszą o ich uniewinnienie. Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: wyborcza.pl

Zobacz także: Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(11)
Darek
4 lata temu
Drodzy RATOWNICY ,pluncie na te niewdzieczna robote jak zrobilem to ja kilka lat temu. Niech pijani ojcowie z synami I corkami uzywajacymi narkotyki oraz ich rozpieszczone I zmanierowane zony topia sie sami !!! Kogo beda wtedy winic?
Znający temat
4 lata temu
Ratowników ubywa z roku na rok ...
Gąsiorowski
4 lata temu
Hcom ratować " ratownicy "ludziska za kasem a tłóki nie potrafiom pływać !
kred
4 lata temu
niech siedzą w domu pod pierzyną , tragedia jest i co dalej ,,,,,,,,,
ja
4 lata temu
a mówią, że za błędy w udzieluniu pierwszej pomocy nie ponosi się odpowiedzialności. Ta za połamanie żeber nie, ale pozostałe czynności. A zła ocena sytuacji i umuejętności, to już tak, czy jeszcze nie.
Były Ratownik
4 lata temu
Kto was będzie ratował , gdy zniechęci się ludzi do pracy w zawodzie ratownika. Wszystkich i tak się nie da uratować!
rboert
4 lata temu
jakiś czas temu jeszcze przed sezonem też pamiętam ratownika, oni to wszyscy chyba takie maja... golega z pracy to nie może uwierzyć..przecież prawdę mówię.wiem co widziałem
NN
4 lata temu
na Krecie nie było ani jednego ratownika i ani jednego topielca! Nawet chojracy Polacy włączali myślenie ( dziwne że po C2H5OH tez się im włączało..... pewnie ta pogoda....mamusie pilnowały swych pociech....)
Xyz
4 lata temu
Wszystkich nie da się uratować
logiczny
4 lata temu
Idziesz na głęboką wodę, licz przede wszystkim na siebie. Jeżeli nie posiadasz 100% umiejętności to po co tam idziesz? Z myślą "napewno mi pomogą, może uda się przeżyć" ??? Jak nie potrafię latać to nie skacze z budynku z myślą ze może uda się wylądować, jeżeli nie potrafię pływać to nie pcham się na głębiny...
rarownik
4 lata temu
Tak najłatwiej...ocenić i karać za złą pomoc. Na pewno to zachęci innych aby byli ratownikami
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić