Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Brakuje 2 tys. pielęgniarek w województwie opolskim. Samorząd szuka rozwiązań

11
Podziel się:

Młodzi nie garną się do nauki w zawodu pielęgniarza, a jeśli już ktoś się zdecyduje na studia na tym kierunku, to później wyjeżdża za granicę. Samorząd województwa opolskiego opracowuje już plan zatrzymania absolwentów w regionie.

W Opolu stan alarmowy – brakuje pielęgniarek w szpitalach.
W Opolu stan alarmowy – brakuje pielęgniarek w szpitalach. (East News, eastnews)

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", brakuje chętnych do pracy w zawodzie pielęgniarzy. Według szacunków: nawet 2 tys. wakatóww województwie opolskim.

Nie ma też zbyt wielu chętnych do nauki. – W tym roku akademickim na kierunek pielęgniarstwo zgłosiło się tylko 60 osób. Mogliśmy przyjąć znacznie więcej, ale chętnych nie było – mówi dr hab. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, cytowany przez "GW".

Problem pogłębia obowiązujące od tego roku rozporządzenie ministra zdrowia, które dotyczy norm zatrudnienia pielęgniarek. Wprowadziło one m.in. wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych na poziomie 0,6 na łóżko w oddziałach o profilu zachowawczym i 0,7 na łóżko w tych o profilu zabiegowym.

Renata Ruman-Dzido, prezes Wojewódzkiego Szpitala w Opolu, w rozmowie z "GW" powiedziała, że przez takie wskazania jej szpital musiał zmniejszyć liczbę łóżek, m.in. w oddziale wewnętrznym z 65 do 51.

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zmniejszył stan łóżek o ok. 20 proc. Powyższe zmiany nie wpłynęły na ograniczenie udzielanych świadczeń ani na czas oczekiwania na przyjęcie chorego – mówi Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy USK, w rozmowie z "GW".

Problemem jest też status opiekunów medycznych. Rozporządzenie ministra zdrowia nie objęło ich swoim wymogiem dotyczącym norm zatrudnienia.

Obecna sytuacja na rynku sprawiła, że stosunkowo łatwo można znaleźć zatrudnienie w pielęgniarstwie. Również charakter pracy pielęgniarza znacznie się poprawił w ostatnich latach, na co wskazała Ruman-Dzido. Prezes Wojewódzkiego Szpitala wymieniła szereg zmian ułatwiających pracę pielęgniarzy m.in. wprowadzenie tzw. opiekuna medycznego, który np. wykonuje czynności higieniczne, karmi i przebiera pacjentów.

Chętnych do pracy w tym zawodzie mogłaby również kusić pensja. Lis-Skupińska powiedziała, że stawka zasadnicza dla pielęgniarek w jej szpitalu "nie jest niższa niż 3,4 tys. złotych". Pielęgniarki dyżurujące mogą z kolei zarabiać nawet do 9 tys. złotych brutto.

Studentów pielęgniarstwa planuje zatrzymać też samorząd województwa. Roman Kolek poinformował "GW", że departament zdrowia w urzędzie marszałkowski pracuje już nad specjalnym programem stypendialnym dla studentów medycyny i pielęgniarstwa. Ma on zakładać, że młodzi otrzymają wsparcie finansowe (np. 1 tys. złotych) pod warunkiem, że po zakończeniu studiów zostaną na jakiś czas w Opolu. Na razie jednak urząd będzie musiał się zastanowić, gdzie znajdzie pieniądze na ten program.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Pytanie
3 lata temu
Dlaczego zatem studia pielęgniarskie są tylko dzienne? Nie można zrobić zaocznych? Jaki to ma cel?
Odp
3 lata temu
Są w Niemczech i we Włoszech... pracują za normalne pieniądze
Nie zapomnimy...
3 lata temu
Pamiętacie białe miasteczko w Warszawie i protest pielęgniarek. Kto wtedy rządził ? Ludzie którzy teraz siedzą w PiS z Kaczynskim na czele. Każdy wie jak wtedy rząd potraktował pielęgniarki.
yc<
3 lata temu
Krynicka ma wykształcenie pielęgniarskie i właśnie przegrała wybory. Ano tak, taka spróbowała co to znaczy byś lepszym sortem i do zawodu nie wróci.
Xd
3 lata temu
Po co się uczyć na pielęgniarkę robić studia pakować w to kase i czas zeby potem zarabiać psie pieniądze? I siedziec H wie ile godzin ;)?
Tylko mon
3 lata temu
Może całkiem zlikwidować ratowników medycznych, pielęgniarki, itp. dzięki czemu będzie jeszcze więcej pieniędzy na kolejne podwyżki dla szczerze mówiąc nie przepracowujących się żołnierzy.
zeb
3 lata temu
studia do zmiany pampersów?
kpt Żbik
3 lata temu
zamknąć połowę szpitali i po problemie. Człowiek nie powinien przejmować się chorobami, życiem, same miną.
odkrywca4
3 lata temu
A co z liceum medycznym? Potrzebna byla likwidacja!
sceptyk
3 lata temu
A kto wpadł na pomysł, żeby likwidować szkoły pielęgniarskie?!
poradarobola
3 lata temu
Po pierwsze nalezy wprowadzić 3-letni nakaz pracy medyków w Polsce po ukończeniu opłacanych przez Państwo studiów.....po drugie w całej UE pracują medycy z całego swiata, i niema problemu. Problem jest z myśleniem u ustawodawców.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić