Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska| 

Budowa ekskluzywnego hotelu w Krakowie przed sądem. Bitwa o ponad 50 milionów złotych

80
Podziel się:

Zamiast na budowie, inwestor pracuje w sądzie. Tak wygląda próba zbudowania w centrum Krakowa luksusowego hotelu w miejscu zrujnowanej kamienicy. Problemu by nie było, gdyby pod jej murami nie odkryto średniowiecznego cmentarza.

Budowa ekskluzywnego hotelu w Krakowie przed sądem. Bitwa o ponad 50 milionów złotych
(Materiały prasowe)

Angel Poland Grup szczyci się tym, że od 15 lat zmienia wygląd polskich miast. Wśród flagowych inwestycji firmy jest Angel Wawel, który powstał w murach klasztoru sióstr koletek w Krakowie oraz wrocławski The Granary La Suite Hotel – tu jednym z elementów nowoczesnego budynku jest odrestaurowany średniowieczny spichlerz.

Żadna z tych inwestycji nie budziła jednak takich emocji jak budowa na krakowskim Stradomiu. W miejscu zrujnowanej i wyłączonej z użytkowania w 2010 roku kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14 ma powstać 5-gwiazdkowy hotel ze strefą SPA i welness, restauracją, salą balową, winiarnią i otwartą przestrzenią zieloną, a także apartamentowiec z ogrodem.

– W miejscu zrujnowanego terenu powstaje unikatowa inwestycja, która zachowa elementy starej zabudowy – zapowiada Marcin Kaznowski, dyrektor w Angel Poland Group.

Zgodnie z harmonogramem inwestycja ma się zakończyć w I kwartale 2020 roku.

Ksenofobia w budową w tle

Czy uda się dotrzymać tego terminu? Trudno powiedzieć. Od roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym toczy się postępowanie zaskarżające wydanie pozwolenia na budowę. Stroną jest Wojewoda Małopolski, który decyzję prezydenta Krakowa w tym zakresie utrzymał w mocy.

Zgodnie z przepisami, analizując decyzję prezydenta, wojewoda sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, wymaganiami ochrony środowiska oraz przepisami techniczno-budowlanymi. Upewnia się także, czy projekt jest kompletny i czy posiadana wszystkie niezbędne opinie, uzgodnienia i pozwolenia. – Tylko do tych kwestii mogła i odnosiła się decyzja wojewody. Jeśli wymogi w tych aspektach zostały spełnione nie mogło być podstaw do wydania innej decyzji – tłumaczy stanowisko urzędu dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Za nami trzy rozprawy, w środę kolejna. Ostatnia nie przyniosła rozstrzygnięcia, bo zabrakło odpowiedzi ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sąd wezwał MKiDN, nadzorujące pracę małopolskiego konserwatora zabytków, do wyjaśnienia, czy w resorcie nie są prowadzone żadne postępowania odnoszące się do konserwatorskiej zgody na realizację inwestycji. Odpowiedź jest już znana. MKiDN nie prowadzi takich postepowań (prowadzi inne, ale o tym za chwilę). Jest więc szansa, że podczas kolejnej rozprawy dojdzie do przełomu.

Tymczasem konflikt wokół inwestycji narasta. Prokuratura wszczęła w ostatnim czasie z urzędu dwa postępowania w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa pomówienia, znieważenia oraz przestępstw na tle rasowym i ksenofobii. Pokrzywdzonym jest inwestor.

Budynek ze średniowieczną historią

W czym tkwi problem z inwestycją przy Stradomskiej? Pierwsza wzmianka o budynku w tym miejscu pochodzi już z XIV w. Mieścił się tu wówczas kościół św. Jadwigi, przy którym funkcjonował także klasztor, szpital oraz cmentarz. W XVIII w. Austriacy przebudowali kościół na kamienicę. W budynku mieściła się poczta, siedziba władz wojskowych, a po II wojnie światowej mieszkania. W 2013 roku zrujnowaną kamienicę wraz z przylegającym terenem, na którym wcześniej znajdowało się przedszkole, za blisko 28 mln zł kupiła od miasta firma Angel.

W trakcie prowadzenia prac budowlańcy natrafili na piwnice, elementy muru pochodzące z okresu gotyckiego oraz średniowieczny cmentarz. Podczas prac archeologicznych odkopano także pozostałości klasztoru, drewniane umocnienia oraz przejścia podziemne. Nikt jednak odkryć nie zasypał, ani nie ukrywał. Wszystko ma być odpowiednio wyeksponowane i wkomponowane w inwestycję - nowy hotel. Zabytkowe przedmioty inwestor przekazał do Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Szczątki niezgody

Bardzkiej skomplikowana okazała się kwestia XVI-wiecznego cmentarza i odkrytych tam szczątków. Dawna nekropolia stała się głównym argumentem przeciwników inwestycji, mieszkańców sąsiedniej kamienicy. Po przeprowadzeniu dokładnych badań archeologicznych i antropologicznych (wykonano mapowanie i skanowanie terenu), w całości sfinansowanych przez inwestora, zaproponowano kilku ośrodkom muzealnym, w tym Muzeum Archeologicznemu w Krakowie przejęcie znaleziska, czyli szczątków dawnych krakowian. Żadne nie było zainteresowane. Ponieważ polskie prawo nie reguluje takich kwestii właściciel terenu zdecydował o pochówku ponad tysiąca osób w krypcie kaplicy cmentarnej w Raciborsku koło Wieliczki.

– Wcześniej ten teren był użytkowany przez dziesiątki lat. Funkcjonowało tam przedszkole, mieszkania. Podobnych miejsc w Krakowie jest wiele. W średniowieczu cmentarze powstawały przy każdym kościele. Pod współczesnymi kamienicami, placami, a nawet pod samymi Sukiennicami pochowani są ludzie. Z prawnego punktu widzenia teren ten nie jest jednak cmentarzem – twierdzi Marcin Kaznowski.

Zaskakujące jest to, że w związku m.in, z tym odkryciem stanowisko stracił małopolski konserwator zabytków, a MKiDN sprawdza dziś czy pozwolenia konserwatorskie na badania archeologiczne zostały wydane zgodnie z prawem. Trudno stwierdzić, jaki będzie wynik tych postępowań i czy wpłyną one na inwestycję. Wydaje się, że to tylko jeden z wątków pobocznych. Ministerstwo sprawdza bowiem kwestie formalne, nie merytoryczne. Inwestor zaś wykonując prace archeologiczne wypełniał jedynie decyzję konserwatora.

Kraków zapłaci miliony złotych odszkodowania?

Inwestycja trwa i jest realizowana na podstawie ostatecznego pozwolenia na budowę oraz zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Koszty prac archeologicznych pochłonęły 5 mln zł, a budowy już 50 mln zł. Jeśli projekt zostanie wstrzymany inwestor wystąpi do gminy o odszkodowanie.

– Sprzeciw kilku osób, kierujących się prywatnym interesem i nadużywających swoich uprawnień może doprowadzić do poważnych konsekwencji po stronie samorządu. Jako inwestor, działając na podstawie ostatecznych decyzji administracyjnych, ponieśliśmy poważne koszty – zwraca uwagę Marcin Kaznowski.

– Angel Poland Group działał i działa zgodnie z prawem i na podstawie wytycznych organów administracji publicznej. W ten sposób zrealizowaliśmy cały szereg unikatowych inwestycji. Projekty w centrach miast mają oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Podobnie było z inwestycją Angel Wawel, która dziś jest nagradzana i doceniana przez lokalną społeczność. Obecny sprzeciw jest jednak dla nas zaskoczeniem – dodaje Marcin Kaznowski z Angel Poland Group.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Skiba ogłosił to dwa tygodnie po rozwodzie. Błyskawica!
Natalia z Poznania nie żyje. Tragiczny finał walki z chorobą
Lidl oszalał! Takie ceny tylko dziś
Popularny aktor pił aż do śmierci. Tak ukrywał swój nałóg
Czy Tusk i Kaczyński mają realnych konkurentów? Jednoznaczna odpowiedz Chatu GPT
Wyniki Lotto 24.03.2023 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
W kalendarzu wiosna, za oknem niekoniecznie. Synoptycy mają złe wieści
Wyjątkowe zjawisko na niebie. Księżyc, Wenus, Jowisz i Mars w jednej linii
"Polska Madeleine" zwróciła się do pani McCann. "Znam twój głos"
Miś robił to przy drzewie. Wszystko nagrała fotopułapka
Nie wiedziałeś? To oznacza twój numer telefonu
Była wściekła na pasażerów. Nie miała co liczyć na współczucie
Para przyłapana na czułościach w lesie. Nie wiedzieli o fotopułapce
Tajemniczy obiekt na dnie Bałtyku. Proszą Rosjan o pomoc
Kobieta była wściekła. Takie selfie ze szkoły wysłał jej syn
Rosyjski duchowny o bombardowaniu. Ostra reakcja Terlikowskiego
"Niczego lepszego nie zobaczycie". Kibice nagrali policję na stadionie
"Wiem, że nie dostanę rozgrzeszenia". Ksiądz tłumaczy
Trucizna dla serca. Ryzyko zawału rośnie o 20 procent
Pojawia się podczas chodzenia. Znak, że cholesterol zapycha tętnice
Pierwszy objaw parkinsona. Zwróć uwagę na głos
Rośnie napięcie wokół USS Milius. Grożą USA
Szokujące słowa o córce Kaczmarskiego. "Zrobiłaś wielką przykrość kulturze"
Pomidorowo-bananowe? Takich babeczek na pewno jeszcze nie jadłeś!
34-latka zmarła po długiej chorobie. O to poprosiła na koniec
Pizza jest rakotwórcza? Naukowcy mówią wprost
Wyjątkowy turecki chlebek z patelni. Rozpływa się w ustach
Wycofają się z Ukrainy? "Putinowi nie jest potrzebny taki zamęt"
Kibic rozbroił tenisistkę. Wystarczyły trzy słowa
Odszedł wielki człowiek. Nie żyje Ben Shelly
Nakaz aresztowania Maxima Katza. W tle "kłamstwa" o rosyjskiej armii
Pół miliona Polaków może stracić dodatkowe 500 plus. Oto kluczowy termin
Nowy szef Sturbacksa zapowiada zmiany. Sam stanie za ladą kawiarni
Żołnierz wyszedł z baru i zaginął. Monitoring uchwycił dwie tajemnicze postacie
Trump ukrywał się przed fotografami. Niecodzienne obrazki z Florydy
Masz dość schabowych? Zrób pieczony schab wg Ani Lewandowskiej
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Prawda o małżeństwie Krawczyków. "Panowie przyjeżdżali do domu"
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Oto co Ukrainka nagrała w Gdyni. "Normalny dzień w Polsce"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
Polacy stracą wszystko? Przerażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
To przewoził w cinquecento. Wideo hitem internetu
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Przerażające. Rosjanie zostawili je w Borodziance
Japończycy spróbowali żurku. Reakcja hitem w sieci
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
35 stopni. Skwar poleje się z nieba. IMGW mówi, co nas czeka
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Zapowiadają ćwiczenia. "Demonstracja na niespotykaną dotąd skalę"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić