Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Przegaliński
|

Bulwersujący wpis Magdaleny Ogórek. Kurski domaga się wyjaśnień

269
Podziel się:

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zwrócił się do Magdaleny Ogórek, współprowadzącej „W tyle wizji” i „Studio Polska” w TVP info, z prośbą o pisemne wyjaśnienie jej szeroko komentowanych wpisów twitterowych o ojcu Marka Borowskiego.

Magdalena Ogórek
Magdalena Ogórek (PAP, marcin kmieciński)

Magdalena Ogórek w piątek wieczorem na Twitterze zarzuciła Markowi Borowskiemu (który przez wiele lat był związany z partiami lewicowymi, a obecnie jest niezrzeszonym senatorem), że jego ojciec tuż po II wojnie światowej zmienił nazwisko z Aaron Berman na Wiktor Borowski.

W kolejnym wpisie zaznaczyła, że senator powinien "rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku” (Wiktor Borowski przez wiele lat był działaczem komunistycznym). Wielu internautów w pierwszym wpisie Magdaleny Ogórek dopatrzyło się zabarwienia antysemickiego. Publicystka w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczyła, że pochodzenie ojca Marka Borowskiego jest dla niej nieistotne. - Pan Aaron Berman mógł być Azerem, Amerykaninem, Gruzinem - nie to jest istotą pytania. Senator wolnej Polski musi odpowiadać na pytania dotyczące stalinowskiej przeszłości jego najbliższej rodziny, jeśli chce w telewizji pouczać innych o kręgosłupie moralnym - stwierdziła. - W minionych latach nauczono Polaków, że wszelkie pytania o przeszłość związaną z KPP natychmiast niosły za sobą oskarżenia o antysemityzm. Nie zamierzam ulegać tego typu presji - stwierdziła Magdalena Ogórek.

Zobacz także: Zobacz też: Ewa Bugała odeszła z "Wiadomości"

Wpis Ogórek wywołał oburzenie wielu dziennikarzy i polityków. "W latach 2008–2010 zatrudniona w klubie poselskim SLD, a w roku 2015 była kandydatką SLD na prezydenta RP. I tak się zastanawiam, czy wtedy jej nie przeszkadzały KPP-owskie korzenie działaczy SLD" - pytał na Facebooku Tomasz Terlikowski. Paweł Jędrzejewski, redaktor Forum Żydów Polskich, skrytykował wpisy twitterowe Magdaleny Ogórek na temat ojca Marka Borowskiego. - Prosty mechanizm: ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika. Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje - ocenił.

Redaktor Magdalena Ogórek złamała zasadę szacunku i tolerancji, która stanowi jedną z podstawowych zasad etyki dziennikarskiej zapisanych w Karcie Etycznej Mediów - stwierdziła Rada Etyki Mediów. W obronie byłej kandydatki na prezydenta stanął dziennikarz Jacek Łęski, który razem z nią prowadzi program "Studio Polska".

Od listopada ub.r. Magdalena Ogórek współpracuje z Telewizją Polską: jest jednym z gospodarzy "W tyle wizji” i "W tyle wizji extra”, a w lutym została współprowadzącym „Studia Polska” (oba programy są emitowane w TVP Info). Od stycznia br. Ogórek prowadzi też autorską audycję "Utracone odzyskane” w Polskim Radiu 24.

We wtorek centrum informacji TVP w odpowiedzi na pytanie Wirtualnemedia.pl poinformowało, że Jacek Kurski "zwrócił się z prośbą o pisemne wyjaśnienie sytuacji do pani Magdaleny Ogórek”. Czy wobec publicystki mogą zostać wyciągnięte jakieś konsekwencje? Tego publiczny nadawca nie podaje.

Władze TVP już wcześniej odnosiły się do kontrowersyjnych wpisów swoich dziennikarzy i publicystów w mediach społecznościowych. Na początku stycznia br. korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz napisał, że "PiS mogłoby jeszcze trochę wzrosnąć, gdyby zdecydował się na lekki wp...ol” (wobec posłów PO blokujących mównicę sejmową). Gmyz szybko przeprosił za ten wpis, został też upomniany za "wysoce naganną” wypowiedź przez kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(269)
stefan
5 lata temu
No ale to prawda z tym nazwiskiem , o co chodzi >>>???
Gość
5 lata temu
Izrael Żyda ze strony ojca nie uznaje za Żyda, chciałbym wiedzieć jakie jest drzewo genealogiczne Borowskich i innych polityków?
Gość
5 lata temu
Żyda jak nie chwalisz to już źle a jak mówisz o Żydzie prawdę to jesteś antysemitą. Tak Masoneria zdominowała Polaków
www.
5 lata temu
Straszna mizeria z tej pani Ogorek.
Tomek
5 lata temu
Mówi to, co się w danej konfiguracji opłaca. Jak rząd się zmieni (kiedyś to nastąpi) to równie gorliwie będzie potępiać dotychczasowych mocodawców. Może reprezentować każdego od lewicy (już było) po prawicę (już jest).
Antyisla
5 lata temu
Wielkie brawa DLA Ogórek :)
L
5 lata temu
nareszcie to głupie babsko zamilknie. Wstydzić się powinna - te głupkowate wypowiedzi, zdjęcia ze szczątkami ludzkimi....
nick
5 lata temu
Jakie zabarwienie antysemickie? Prawda może boleć ale żydów, którzy działali w ówczesnym aparacie państwa bolszewickiego było setki tysięcy (wliczając w to TW i agentów bezpieki). Magda nie napjsała przecież, że każdy żyd był katem i prześladowcą tylko ten jeden konkretny poniewierał pokaków. Zakładam, że potrafi to udowodnić i wtedy sprawy nie ma.
greg
5 lata temu
Polacy mają prawo wiedzieć. kto reprezentuje nasz kraj. Pani Redaktor ma prawo w imieniu społeczeństwa o formułowanie pytań.
wlod
5 lata temu
intelekt tej niewiasty jest poniżej amebowatych,
zbulwer sowan...
5 lata temu
Pani Magdo! To bulwersujące! ...ale prawdziwe do cho...ry!!!
atnr
5 lata temu
Nie lubiłem Pani, za Millera, który przypisał sobie powiedzenie o mężczyźnie - wiadomo - komuna żyła z tego co ukradnie, ale dzisiaj podziwiam Panią... Tylko prawda jest ciekawa... Nieprawdaż?
zx
5 lata temu
bardzo ładna
miedziowy61
5 lata temu
ma Pani oczywiście rację,dlatego wszystkie lewaki tak się napinają,bo sami najlepiej wiedzą jak to było.i dlatego bardzo duże brawa dla pani ,tak trzymać dalej!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić