Patryk Osowski
Patryk Osowski| 

Były huragan Dorian zbliża się do Polski. W Europie najmocniej "oberwie" Wielka Brytania

6

Dorian sieje zniszczenie od przeszło tygodnia. Chociaż w ostatnich dniach osłabł, przez Ocean Atlantycki post-tropikalny cyklon idzie teraz w kierunku Europy. Wzburzone przez niego fale mają już do 6-8 metrów wysokości. W Wielkiej Brytanii już we wtorek przyniesie ulewy i wiatr sięgający 110 km/h.

Huragan Dorian osłabł, ale wciąż straszy. Tym razem Europę.
Huragan Dorian osłabł, ale wciąż straszy. Tym razem Europę. (windy.com)

Meteorolodzy podkreślają, że zagrożenie niesie nie tylko eks-Dorian, ale także tropikalny cyklon Gabrielle. Jest on słabszy od swojego poprzednika, ale również stanowi potężne zagrożenie. Już we wtorek w Irlandii Północnej, północno-zachodniej Anglii oraz Szkocji może przynieść silny wiatr i powodzie.

W podobnym okresie do wybrzeży Wysp Brytyjskich dotrze eks-huragan Dorian. Mieszkańcy zagrożonych regionów już przygotowują się na walkę z wiatrem, który w porywach może sięgać 110 kilometrów na godzinę. Spodziewane są też opady - nawet do 40 litrów na metr kwadratowy.

Eks-huragan Dorian ma następnie ruszyć w kierunku Morza Norweskiego, Danii i Norwegii. Kiedy dotrze do Polski? Najnowsze modele pogodowe sugerują, że będzie to w czwartek. Związanych z tym opadów deszczy mogą się spodziewać głównie mieszkańcy zachodniej i północnej części kraju.

"Oprócz obfitych opadów pojawić może się porywisty wiatr i duże wahania temperatury" - przewiduje autor prognozy z serwisu Twoja Pogoda.

Zobacz także: Zobacz też: "Kto jest głupi?". Awantura w studiu między przedstawicielami KO i PiS

Przypomnijmy, że docierające nad Stary Kontynent pozostałości tropikalnych huraganów są objawem nadchodzącej jesieni. Coraz częściej będziemy znosić kaprysy pogody, od czasu do czasu związane właśnie z byłymi huraganami.

Huragan Dorian 1 września uderzył w Bahamy. To tam spowodował największe zniszczenia. Osiągnął piątą (najwyższą) kategorię w skali Saffira-Simpsona i wiejąc z ciągłą prędkością około 300 kilometrów na godzinę przyniósł śmierć co najmniej 43 osób.

Chociaż wyraźnie już osłabł, w ostatnich dniach na przykład w Kanadzie doprowadził do przewrócenia potężnego dźwigu. Więcej na ten temat TUTAJ.

Źródło: Twoja Pogoda, TVN Meteo, Accue Weather

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić