oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Były SS-man trafi za kraty. Decyzja ws. "księgowego z Auschwitz"

63
Podziel się:

Były strażnik z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau trafi do więzienia na cztery lata. Oskar Groening, nazywany "księgowym z Auschwitz", ma 96 lat i właśnie z powodu swojego wieku prosił o zawieszenie wyroku sprzed dwóch lat. Sąd nie zgodził się z jego wnioskiem.

Groening został skazany na cztery lata więzienia w lipcu 2015 r.
Groening został skazany na cztery lata więzienia w lipcu 2015 r. (Getty Images)

"W oparciu o opinię eksperta, sąd okręgowy uznał, że skazany jest zdolny do pobytu w więzieniu mimo jego podeszłego wieku" - głosi orzeczenie sądu w Celle w północnych Niemczech.

Sąd zgodził się z opinią prokuratury i lekarza sądowego, że Groening może odbyć karę, pod warunkiem odpowiedniej opieki pielęgniarskiej i medycznej podczas pobytu w areszcie.

Zobacz także: Zobacz też: Czego nie wiesz o II wojnie światowej?

Wyrok skazujący na cztery lata więzienia były ochotnik Waffen-SS usłyszał w lipcu 2015 roku - przypomina thelocal.de. Uznano go winnym współudziału w zabiciu aż 300 tys. więźniów z Auschwitz-Birkenau.

Liczył pieniądze więźniów

Groening pracował w obozie jako księgowy. Sortował pieniądze i kosztowności zamordowanych i przesyłał je do swoich nazistowskich zwierzchników w Berlinie. Brał udział również w przyjmowaniu transportów więźniów, których po prostu okradał. To właśnie z powodu przydzielonych zadań 96-latek nazywany jest "księgowym z Auschwitz".

Jak zauważa AFP, po procesie były SS-man przebywał w domu, bo liczył na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku. Nie wiadomo, kiedy mężczyzna trafi do zakładu karnego. Jego obrońca nie zgadza się z orzeczeniem sądu w Celle i zapowiada kolejne kroki prawne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić