oprac. Bartosz Goluch| 

Chiny. Tajemniczy film obiegł internet. Setki związanych osób

34

W sieci zostało opublikowane tajemnicze nagranie, na którym widać setki osób, którym zasłonięto oczy i związano ręce. Eksperci twierdzą, że pochodzi ono z Chin i przedstawia akcję przeciwko jednej z mniejszości etnicznych.

Nagranie wzbudziło zaniepokojenie społeczności międzynarodowej
Nagranie wzbudziło zaniepokojenie społeczności międzynarodowej (Youtube.com, the guardian)

Na opublikowanym przez anonimowego internautę nagraniu widać policjantów, którzy prowadzą setki więźniów. Jak podaje "The Guardian", prawdopodobnie wcześniej byli oni przewiezieni pociągiem, a akcja filmu toczy się na dworcu kolejowym. Eksperci brytyjskiego dziennika twierdzą, że na wideo zostali zarejestrowani Ujgurzy, jedna z mniejszości pochodzenia tureckiego, lub osoby z innej grupy etnicznej.

Nagranie przeanalizował Nathan Ruser z Australijskiego Instytutu Strategii. Biorąc pod uwagę położenie słońca oraz charakterystykę terenu ustalił, że film powstał w sierpniu minionego roku na stacji w Korla na terenie prowincji Sinciang w zachodnich Chinach.

Międzynarodowe organizacje wielokrotnie zwracały uwagę na sytuację mniejszości muzułmańskich w Chinach. Ich przedstawiciele byli w ostatnich latach wielokrotnie internowani oraz umieszczani w obozach politycznych. Jak podaje "New York Times", lokalne sądy w 2017 i 2018 roku wydały wyroki w sprawie 230 tys. osób. Ostatecznie trafiły one do więzień. Mimo że w prowincji Sinciang mieszka jedynie 2 proc. populacji kraju, 21 proc. aresztowań przeprowadzonych w 2017 roku miało miejsce w tym właśnie regionie.

Według Reutera, więźniów najprawdopodobniej przeniesiono do więzień w Korli z Kaszgaru, gdzie represje były szczególnie dotkliwe. W niedzielę minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne opisała film jako "głęboko niepokojący".

Zobacz też: Nowacka i Horała starli się w studio. Poszło o VAT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić