o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Ciekawostki i kontrowersje wokół Lalki Bolesława Prusa

Podziel się

Lalka jest dzisiaj w zasadzie jednogłośnie uważana przez specjalistów za najwybitniejszą polską powieść realistyczną. Czy jednak było tak zawsze? I czy rzeczywiście dzieło Prusa pozbawione jest mankamentów i ułomności? Poznajmy kilka faktów na temat tej fascynującej powieści, o których nie każdy polonista wspomina w szkole.

Ciekawostki i kontrowersje wokół Lalki Bolesława Prusa
Ciekawostki i kontrowersje wokół Lalki Bolesława Prusa (materiały partnera)
bEEExfYl

Trudne początki

Pod koniec XIX wieku, bardzo popularną formą sprawdzenia czy konkretny pomysł literacki ma szanse przypaść do gustu czytelnikom, było publikowanie powieści w odcinkach, jako dodatku do gazety (pisarze wówczas byli rozliczani od tzw. "wierszówki", co w pewien sposób tłumaczy to, dlaczego powieści z tamtego okresu są tak długie). Podobnie było w przypadku "Lalki"która ukazywała się na łamach "Kuriera Codziennego" na przełomie lat 1887-1889. Jednak czytelnicy, którym historia Stanisława Wokulskiego przypadła do gustu, nie byli rozpieszczani przez Prusa, który często wyjeżdżał, co zaburzało regularność publikacji kolejnych odcinków i skutkowało nieścisłościami fabularnymi. Dziś trudno uwierzyć również w to, że gdy powieść, dziś uważana za absolutne arcydzieło, w 1890 roku ukazała się w formie książkowej, spotkała się z absolutnym milczeniem ze strony krytyki. 

Miasto bohaterem powieści?

Chyba każdy maturzysta przed egzaminem dojrzałości wkuwa streszczenie Lalki na pamięć (powieść ta rzeczywiście najczęściej pojawia się jako podstawa wypracowania na maturze z języka polskiego). Dzieło Prusa określane jest mianem powieści topograficznej, czyli takiej, w której przestrzeń - w tym przypadku głównie miasto Warszawa - odgrywa bardzo ważną rolę i w widoczny sposób wpływa na fabułę. Szczegółowe opisy stolicy z końca XIX wieku, poskutkowały tym, że od wielu lat w Warszawie organizowane są wycieczki śladami powieściowych bohaterów, a w bramie jednej z kamienic na Krakowskim Przedmieściu, zobaczyć można pamiątkową tablicę upamiętniającą... nigdy nie istniejącego Stanisława Wokulskiego i jego sklep, który (nie) znajdował się w tym miejscu. 

bEEExfYn

Prus jak Tolkien?

Wspomniana już wcześniej nieregularność i długoterminowość pracy nad powieścią, poskutkowała wieloma "potknięciami" fabularnymi, których przez rozmiary książki, nie udało wychwycić się redaktorom przed jej wydaniem. Przez to, uważny czytelnik na pewno zauważy, że niektórzy bohaterowie zmieniają adresy zamieszkania, mimo że nigdzie się nie przeprowadzali, historie swoich żyć, a nawet imiona! Nie należy jednak przywiązywać przesadnej wagi do tych usterek, wszak we Władcy Pierścieni mamy do czynienia z pourywanymi wątkami dużo większej wagi, a i tak kochamy trylogię Tolkiena!

Aleksander Głowacki pierwszym scenarzystą literatury polskiej?

Bolesław Prus, którego prawdziwe nazwisko to Aleksander Głowacki, stworzył wiele dzieł, które zostały później przeniesione na ekrany telewizorów i kin, co czyni go jednym z pierwszych (nieświadomych, ale jednak) scenarzystów literatury polskiej, na ładnych kilka lat przed powstaniem kinematografii. Sama Lalka została zekranizowana dwukrotnie. Pierwszy raz w formie filmowej, w 1968 roku, z Wojciechem Jerzym Hasem w roli reżysera, a po raz drugi jako serial, w 1977 roku, w reżyserii Ryszarda Bera. 

bEEExfYt

"Lalka" polskim towarem eksportowym

Dzieło Bolesława Prusa zostało przetłumaczone na aż dwadzieścia trzy języki - można je przeczytać nawet po chińsku! Wynik ten umiejscawia historię Wokulskiego na jednym z najwyższych miejsc, jeśli chodzi o jej dostępność w różnych językach całego świata. 

bEEExfYO
Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić