Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł Sponsorowany
|
Artykuł sponsorowany

Co to jest ubezpieczenie na życie i dlaczego warto je posiadać?

Podziel się:

O ile ubezpieczenie auta czy nieruchomości jest oczywistością dla wielu osób, tak polisę na życie posiada raptem połowa Polaków. A przecież to właśnie życie jest tym, co dla nas i dla naszych bliskich jest najcenniejsze. Czym jest ubezpieczenie na życie i dlaczego dobrze je posiadać?

Co to jest ubezpieczenie na życie i dlaczego warto je posiadać?
(materiały partnera)

Co to jest ubezpieczenie na życie?

Najprościej mówiąc, ubezpieczenie na życie to umowa pomiędzy zakładem ubezpieczeń a klientem, która obejmuje ochroną jego życie na określony czas i określoną sumę ubezpieczenia. W przypadku jego śmierci, osoby wskazane w umowie otrzymują umówioną kwotę. Takie polisy mogą obejmować także zdrowie ubezpieczonego, dzięki czemu można skorzystać z nich w przypadku wystąpienia np. poważnej choroby, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy innych zdarzeń, określonych w ogólnych warunkach umowy. Przez pracodawców bardzo często proponowane są grupowe polisy na życie i zdrowie, które swoim zakresem obejmują nie tylko pracowników, ale także ich rodziny. Oprócz nich, wśród ubezpieczeń na życie znajdziesz:

  • indywidualne ubezpieczenia na życie, w których sumę ubezpieczenia możesz dostosować do swoich potrzeb i które możesz rozszerzyć o umowy dodatkowe (np. poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu),
  • polisy posagowe zabezpieczające przyszłość dziecka,
  • produkty oszczędnościowo-ochronne, które łączą inwestycję z ochroną życia i/lub zdrowia.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Temat ubezpieczeń na życie i zdrowie wiąże się często z wieloma wątpliwościami. W końcu składki wpłacane są regularnie, a wcale nie ma gwarancji, że cokolwiek z niego się skorzysta, albo, że wysokość sumy takiego ubezpieczenia będzie w czymkolwiek pomocna. Czy te obawy są zasadne? Nie do końca. Istnieje "ryzyko", że nie będziemy zmuszeni kiedykolwiek skorzystać z polisy, jednak życie jest przecież nieprzewidywalne. Bardzo łatwo jest o wypadek, w którym dojdzie do złamania np. nogi czy ręki. A te potrafią być bardzo poważne i mogą na dłużej wyłączyć nas z pracy, co wpływa na stan domowego budżetu. Ubezpieczenie na życie obejmujące swym zakresem te zdarzenia pomogą szybciej wrócić do pełnej sprawności i równocześnie zniwelować brakujące wpływy. Trudniej niż ewentualne wypadki z pewnością jest wyobrazić sobie własną śmierć, bo przecież nikt z góry jej nie zakłada. Pomyśl, na kogo może liczyć twoja rodzina, gdy Ciebie zabraknie? W takiej sytuacji z pewnością można docenić to, co oferują polisy na życie.

Kto powinien się ubezpieczyć?

Może to zaskakujące, ale pierwszą osobą, która powinna pomyśleć o zabezpieczeniu swojego życia polisą jest ktoś, kto ma żonę/męża, dzieci i... nie posiada większych oszczędności. To właśnie jego rodzinie będzie najtrudniej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oczywiście, te kilkadziesiąt złotych można odkładać regularnie na konto oszczędnościowe, zamiast odprowadzać do zakładu ubezpieczeń, jednak warto wykonać pewną kalkulację.

Załóżmy, że 35-letnia kobieta zawiera polisę na życie na okres 15 lat, której wysokość sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci wynosi 170 000 zł. Jej składka to aktualnie około 55 zł. Jeśli niespodziewanie umrze w wieku 42 lat, jej rodzina otrzyma taką kwotę, która pozwoli jej utrzymać się przez co najmniej kilka miesięcy lub nawet lat bez szwanku. Nie będzie trzeba sprzedawać mieszkania czy przeprowadzać się do rodziców i obniżać swojej stopy życiowej. A jeśli całe te 15 lat przeżyje w zdrowiu? Bardzo łatwo zauważyć, że nawet biorąc pod uwagę ewentualną indeksację składki, trudno by kobieta sama odłożyła podobną kwotę na wypadek swojej śmierci. A jak wyglądałoby to u Ciebie?

Ubezpieczenie na życie to odpowiedzialność za rodzinę

W ubezpieczeniu na życie chodzi właśnie o poczucie bezpieczeństwa finansowego niezależnie od tego, co się wydarzy. W porównaniu z własnymi możliwościami zabezpieczenia rodziny, dzięki posiadaniu polisy będą one dużo większe. Nie da się wypełnić pustki w sercach Twoich bliskich, ale można postarać się, aby nowa rzeczywistość nie była dla nich trudniejsza chociaż pod względem finansowym. Brak dodatkowych zmartwień to dla nich najpiękniejszy prezent od Ciebie w tych ciężkich chwilach, za który z pewnością będą wdzięczni. Warto więc sprawdzić najlepszy ranking ubezpieczeń na życie od rankomat.pl. Dzięki temu masz szansę na wybór oferty dopasowanej do twoich oczekiwań.

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić