Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Tomek Orszulak
|
aktualizacja

Czarny lód na drogach. Ostrzeżenie dla Polaków, pogoda nie rozpieszcza

11
Podziel się:

Bardzo trudna sytuacja pogodowa w całej Polsce. Można spodziewać się oblodzeń w siedmiu województwach centralnej i wschodniej części Polski. Szczególnie ostrzegamy przed zjawiskiem tzw. "czarnego lodu", który jest bardzo niebezpieczny dla kierowców.

Uwaga na zamarzające drogi
Uwaga na zamarzające drogi (Pixabay.com)

W wielu rejonach kraju pogarszają się warunki atmosferyczne. W całej Polsce występują opady zamarzającego deszczu. Noc była z przymrozkami, ale w ciągu dnia powinno być cieplej.

Temperatura minimalna od 3°C na południu do 8°C na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od 0°C do 2°C. IMGW ostrzega o oblodzeniach.

Są szczególnie dokuczliwe dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Z kolei jak donosi "Super Express" trzeba uważać także na tzw. "czarny lód'. To bardzo cienka warstwa lodu, która jest na pierwszy rzut oka niewidoczna dla kierowcy.

Jak rozpoznać czarny lód?

Warstwę czarnego lodu można rozpoznać. Na jezdni tworzy się pokrywa, która delikatnie błyszczy i sprawia wrażenie mokrej. Trzeba przyglądać się również otoczeniu. Jeśli drzewa są oblodzone to znaczy, że trzeba uważać.

Zobacz także:

Czarny lód – co to jest, kiedy występuje i jak po nim jeździć

Wypadki samochodowe zdarzają się wtedy aż cztery razy częściej niż na mokrej drodze i dwukrotnie częściej niż na zaśnieżonych jezdniach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(11)
Wojtek z Moko...
5 lata temu
Potocznie szklanka i tyle :)
Maroks
5 lata temu
A na pomorzu deszcz
polski emigra...
5 lata temu
Mam dosyć już tej angielszczyzny w polskim języku, nawet tej, albo tym bardziej tej "spolszczonej". Polski to polski, a angielski to angielski. ZAWSZE kierowcy mówiłą że "szklanka" na drodze, a tu nagle jakiś dziennikarzy wyskakuje z "black ice" z angielskiego potocznie właśnie "szklanką" bo to jest idiom i nie tłumaczy się dosłownie. Ale ponoć Polacy nie gęsi, szkoda tylko, że nie wie o tym ktoś, kto ponoć jest polskim dziennikarzem.
Jest moc
5 lata temu
Dolny Śląsk, okolice Głogowa 12 stopni na plusie :)
zaqwe
5 lata temu
czyli gołoledź??
h8g
5 lata temu
policjant zatrzymuje auto i mowi gubi pan towar i tak kilka razy sie spotkali w koncu gostek tego 2 auta mowi ile razy mam powtarzc ze jezdze piaskarka
mario112
5 lata temu
Mogliby przejechać i posypać piaskiem ale po co? Lepiej na bazie posiedzieć... w tym roku tylko raz widziałem piaskarkę
GOSC
5 lata temu
zubilewicz na tvn mówił że będzie +10 STOPNI .TO JAKI CZARNY LÓD?
bcf
5 lata temu
kolce łańcuchy i jedziemy ;) na sylwka
dexx
5 lata temu
Gliwice 4 stopnie ciepła zero lodu :P
Miki
5 lata temu
Trzebabrdzie uważać
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić