Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Maciej Deja
Maciej Deja
|

Dlaczego ludzie głosują na PiS? CBOS zapytał

173
Podziel się:

Zagłosuję na PiS, bo dobrze rządzą - tak wyjaśnia swój wybór 36 proc. sympatyków partii rządzącej. Na PO ludzie chcą zagłosować, by PiS od władzy odsunąć, a na SLD - ze względu na światopogląd i prawa kobiet. CBOS zapytał, dlaczego wybieramy te, a nie inne partie.

Jarosław Kaczyński zapewne wie, dlaczego ludzie głosują na PiS
Jarosław Kaczyński zapewne wie, dlaczego ludzie głosują na PiS (PAP, Przemysław Piątkowski)

Wśród sympatyków PiS popularna jest też motywacja dbałością o los zwykłych obywateli i wyprowadzaniem Polskę z biedy. Po 13 proc. ankietowanych wyjaśnia, że popierają partię rządzącą, bo ma dobry program i jest wiarygodna.

Mimo walki z łatką "antyPiS-u", wciąż głównym powodem deklarowania głosu na Platformę Obywatelską jest chęć odsunięcia obecnej ekipy od władzy (22 proc. badanych). 17 proc. wyborców chce głosować na PO, ponieważ pozytywnie ocenia ich rządy w przeszłości, a zdaniem 14 proc. ankietowanych nie dzieli ona Polaków, jest "stabilna" oraz "spokojna". Taki sam odsetek osób uznał, że PO jest "mniejszym złem", a innych alternatyw brakuje.

SLD cieszy się poparciem osób, którym podoba się liberalny światopogląd partii i troska o prawa kobiet. Tak twierdzi co trzecia badana osoba, która chce głosować na Sojusz. 17 proc. swój głos odda ze względu na negatywny stosunek SLD do "całej sceny politycznej".14 proc. dobrze wspomina poprzednie rządy lewicy.

PSL - bo niekłótliwy, Kukiz - za poglądy

Niemal po równo podzielili się wyborcy Ruchu Kukiz’15. Popierają inicjatywę muzyka za bliskie im patriotyczne i prawicowe poglądy. Ludziom podoba się, że to ugrupowanie "spoza układów", "nowe, świeże, nieskażone władzą"; cenią oni również "krytykę wszelkiej partiokracji". Co ciekawe, 19 proc. ankietowanych uznało program Kukiz'15 za "najlepszy", choć programu nie posiada.

Syndrom świeżości wciąż służy Nowoczesnej (29 proc.). Na partię Katarzyny Lubnauer ankietowani chcą też zagłosować ze względu na najlepszy program (23 proc.). 16 proc. badanych uznało polityków Nowoczesnej za kompetentnych i rozsądnych.

Reprezentowanie interesów rolników to powód do oddania głosu na PSL dla 24 proc. ich wyborców. Tyle samo ankietowanych ceni umiarkowany i niekłótliwy styl działania partii.

Dane pochodzą z dwóch badań realizowanych przez CBOS w marcu i w kwietniu. Pierwsze z nich przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-8 marca 2018 roku na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Drugie - z użyciem tej samej metody i charakteru grupy - w dniach 5-12 kwietnia 2018 na 1140 osobach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: onet.pl

Zobacz także: Zobacz także: Obiegówka: posłowie boją się obywateli
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(173)
Rafal
4 lata temu
Przecież oni nie rządzą tylko się uwlaszczaja i korzystają z koniunktury przyjdzie kryzys to całą prawdą się sama ujawni
j22
4 lata temu
Popierający PO to mafia WAT,hazardowa, paliwowa, reprywatyzacyjna, zatrudnieni w urzędach przez GW, Adamowicza i innych aferzystów, KOD, SB-eków i przedstawicieli państwa teoretycznego powiązanego z UE
bnm,
4 lata temu
pis to klamcy i zlodzieje
gość
4 lata temu
A może dlatego,że to pierwsza partia,ktora wypełnia przedwyborcze obietnice.
jasio
4 lata temu
a zapytam tak tylko z ciekawości - co z chorymi na chorobę Alzheimera, ci którzy się z tym spotkali to wiedzą o co pytam, to gorsze od niepełnosprawności, a nie ma żadnych ulg, dodatków, żadnej pomocy - za wszystko trzeba zapłacić - za pieluchy, rehabilitację, wózek, 100% za leki, za wszystko - ale opiekunowie tych osób nie pójdą strajkować - bo są tak umęczeni opieką nad chorymi, że nie mają na to siły i czasu, natomiast mamy niesprawnych i inni lansują się w telewizji bo dzieje się im krzywda chociaż dostali już sporo, ale potrzebna jest kasa, kasa, kasa - taka jest prawda drodzy krzykacze i krytycy
obywatel
4 lata temu
sprzedali wolność za 500zł.
Dlaczego PiS
4 lata temu
Oficjalne dane GUS o rozwoju gospodarczym Polski przerosły wszelkie oczekiwania. PKB wskaźnik rozwoju gospodarki urósł o ponad 5,1% , dzięki przebudowie modelu gospodarki pod rządami PiS i Tadeusza Morawieckiego. Międzynarodowi eksperci stwierdzają, że to zasługa planu Morawieckiego. To , że Polska gospodarka rozwija się szybciej niż kiedykolwiek, jest też silną zachętom dla inwestorów. Polka gospodarka rozwija się 2x szybciej niż cała Unia Europejska. Gdzie czarne wizje Balcerowicza i Rostowskiego. Morawiecki wspiera polską własność i polski kapitał, a oni niszczyli Polskę i Polaków
Ktoś
4 lata temu
Taaak, PIS bardzo dba o ludzi... Z chęcią dali po parę tysięcy ministrom za nic, a potrzebującym niepełnosprawnym to nic nie dali.
emeryt
4 lata temu
"redaktorku" do roboty i popraw tekst albo do szkoły !
toni
4 lata temu
Ten artykuł to totalna bzdura. Jaki program ma nowoczesna,i jak ZSL dba o sprawy rolników?
Realnie
4 lata temu
Glosuja na pis bo jedyni przygarneli tych nieudacznikow....i omamiaja socjalem.Ale nie z troski a dla glosow...czysta wyrachowana polityka.Polakow to maja w kuprach
Lupo
4 lata temu
kto ma pisowca w rodzie, tego bieda nie ubodzie
Ida
4 lata temu
Ludzie dobrze pamietają rzady PO,zlodziejstwa i oszustwa ,niestety czeac juz zapomina i na to liczy PO
gggg
4 lata temu
Widziałem
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić