Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Doberman: najważniejsze informacje, zasady żywienia, cechy rasy

Podziel się

Doberman to jeden z najlepszych psów obronnych. To rasa bardzo zrównoważona oraz inteligentna, która jest wierna swojemu opiekunowi. Aby zapanować nad psem, trzeba wiedzieć, jak ułożyć dobermana – głównie ze względu na jego silny charakter. Czy istnieje doberman miniaturka? Czy dobermanom obcina się uszy? Dowiedz się najważniejszych informacji na temat rasy.

Doberman: najważniejsze informacje, zasady żywienia, cechy rasy
Doberman: najważniejsze informacje, zasady żywienia, cechy rasy (materiały partnera)

Ile żyje doberman? Najważniejsze informacje na temat rasy

Doberman to niemiecka rasa psów, która zaliczana jest do jednych z najlepszych ras obronnych na świecie. Według wzorca rasy FCI dobermany powinny mierzyć od 63 do 68 cm, a ich waga wahać się pomiędzy 32 a 45 kilogramów – przy czym suczki są zawsze lżejsze. Maść dobermanów musi być czarna bądź czekoladowo-brązowa, a ich szata krótka lub bardzo krótka. Sylwetka psa powinna być z kolei duża i silna. Czworonogi te żyją średnio od 10 do 13 lat. Czy dobermanom obcina się uszy? Kiedyś praktykowano taki zwyczaj, jednak w latach 90. zostało to zakazane.

Wielu ludzi nadal zastanawia się, czy istnieje taka rasa, jak doberman miniaturka. Warto jednak pamiętać, że takiej rasy nie ma zatwierdzonej przez FCI! Decydując się na dobermana, należy przede wszystkim poczytać o wzorcu rasy i nie dać się naciągnąć na ogłoszenia wystawiane przez pseudohodowców. Czasami niska cena za dobermana miniaturkę potrafi zaskoczyć, ale też bardzo zmylić. Należy więc zapamiętać – doberman miniaturka nie istnieje. Aby przeczytać więcej na temat wzorca rasy, koniecznie sprawdź wpis na stronie fajnyzwierzak.pl - Doberman - informacje, usposobienie, zdjęcia, porady praktyczne.

Jak ułożyć dobermana? Poznaj charakter psa!

Dobermany do adopcji to świetna szansa na pozyskanie wiernego przyjaciela. Warto jednak pamiętać, że jest to pies o silnym charakterze. Czworonogi prędko się uczą i współpracują z człowiekiem, jednak są też uparte – to może znacznie utrudnić proces oswojenia psa. Aby ułożyć dobermana, należy przede wszystkim dbać o dobrą relację z psem. Relacja dobermana z opiekunem powinna opierać się nie tylko na codziennej socjalizacji, ale przede wszystkim na szacunku oraz poczuciu bezpieczeństwa.

Wbrew powszechnej opinii, doberman należy do psów czułych oraz opiekuńczych. Jest to również rasa bardzo aktywna, więc dobermany świetnie odnajdują się m.in. w psich sportach – uwielbiają wysiłek fizyczny. Dobrze wychowany doberman będzie wiedział, kiedy zachowywać się spokojnie. Mimo wszystko należy pamiętać, że charakter psów jest specyficzny – dobermany mają dużo energii, więc czasami mogą być nadpobudliwe. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby systematycznie pracować z psem nad jego zachowaniem.

Co warto wiedzieć o charakterze dobermana?

Dobermany bardzo lubią przebywać z człowiekiem. Brak obecności ukochanego opiekuna przez dłuższy czas może skutkować tym, że pies zacznie robić się agresywny i wykazywać destrukcyjne zachowania. Aby tego uniknąć, nie zaleca się zostawiania dobermana samego w domu na wiele godzin. Trzeba też wypracować u psa posłuszeństwo – nie powinno być to jednak trudne, bo pies jest bardzo inteligentny. Do wyszkolenia dobermanów potrzeba dużo cierpliwości, systematyczności i wytrwałości.

Psy są czujne, zatem znakomicie sprawdzą się w roli stróża domu. Doberman nie dopuści do tego, aby ktoś obcy wtargnął na posesję bez pytania – zawsze zareaguje na intruza. Ze względu na ciężki charakter nie jest to jednak rasa polecana dla każdego, zwłaszcza na pierwszego psa. Bez posiadania wiedzy o pracy z psami ciężko będzie właścicielowi okiełznać żywiołowego dobermana. Właśnie dlatego przyszły właściciel czworonoga powinien mieć doświadczenie z psami, a także być zdeterminowany i stanowczy.

Pielęgnacja i żywienie dobermana – to trzeba wiedzieć!

Dobermany nie są wymagające, jeżeli chodzi o pielęgnację – wystarczy od czasu do czasu przeczesać ich sierść za pomocą specjalnej rękawicy. Żywienie dobermanów też nie jest skomplikowane pod warunkiem, że dba się o to, aby pupil trzymał stałą wagę. Najlepszym wyborem będzie podawanie dobermanowi specjalnej karmy dla dużych psów, która będzie bogata w cenne składniki odżywcze. Warto pamiętać też, że pies wymaga zbilansowanej diety, zwłaszcza że jest czworonogiem bardzo aktywnym. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do diety dobermana, lepiej skonsultować się z dietetykiem weterynarii.

Przyszli właściciele dobermanów często zastanawiają się, czy psy te borykają się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Należy pamiętać, że częstym problemem dobermanów jest dysplazja stawów biodrowych, a także wady genetyczne (np. choroby oczu, nużyca, skręt żołądka i niedoczynność tarczycy). Psu nie służą ani zimne, ani zbyt ciepłe dni. Podczas upałów należy więc zapewnić dobermanowi schronienie w cieniu i dostęp do świeżej wody, a w czasie mrozów nie dopuszczać do pozostawiania dobermana przez długi czas na zewnątrz.

Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić