Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Dziwne zachowanie wielorybów. Naukowcy nie wiedzą, czemu tak robią

13
Podziel się:

Naukowcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie wielorybów u wybrzeży Afryki Południowej. Tamtejsze humbaki (zwierzęta nie żyjące w stadach) z niewyjaśnionych przyczyn nagle gromadzą się w olbrzymiej liczbie u wybrzeży RPA.

Dziwne zachowanie wielorybów. Naukowcy nie wiedzą, czemu tak robią
(Wikimedia, Christopher Michel)

W pierwszej kolejności dziwne jest „miejsce zbiórki” humbaków, bowiem zwykle stacjonują one w okolicach Antarktyki. Wieloryby łączą się w grupy od 20 do 200 osobników – zajęte są głównie zdobywaniem pokarmu.

- Gdy siedzisz na małej łódce i nagle otacza cię 200 wielorybów, każdy długości 14 metrów. Wywiera to olbrzymie wrażenie, gdy te nagle zaczynają wyskakiwać wszędzie dookoła ciebie – mówi Ken Findlay, który prowadzi w tej okolicy badania nad wielorybami.

Badacz z Południowoafrykańskiego Departamentu Środowiska zwraca uwagę, że zachowanie humbaków w ostatnim czasie stało się coraz bardziej powszechne.

Grupy, w które zwierają się te zwierzęta w tym przypadku nie są ukształtowane pod względem swojej struktury. Inne jednostki dołączają do niej, a po chwili odpływają od stada.

Naukowcy zaobserwowali, że niektóre z wielorybów potrafią pokonać bardzo daleki dystans by na chwilę dołączyć do tej olbrzymiej grupy u wybrzeży RPA. Humbaki zaś nie należą do zbyt towarzyskich waleni. Prowadzą raczej samotny tryb życia.

- Przyczyny takiego zachowania humbaków są kwestią spekulacji – mówi Findlay. Badacze w swojej ostatniej publikacji sugerują, że zachowanie to może brać się z rosnącej populacji humbaków w tym regionie. Innym rozwiązaniem może być ucieczka z terenów, gdzie ich życie mogło być zagrożone.

- W ich zachowaniu jest coś tajemniczego. Nie to, że widzimy ich zachowanie, ale jego przyczyny – stwierdza Findlay. Grupa badaczy, której przewodzi przygotowuje się do następnej publikacji, w której zwrócą uwagę na to zaskakujące zachowanie wielorybów. Humbaki w tym regionie są przedmiotem badań od lat 80-tych. I dopiero teraz - pierwszy raz w 2011 roku - zaczęły się tak zachowywać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(13)
POLAK
5 lata temu
Zabić je bo nie robią tego co ludzie o nich napisali
x
5 lata temu
moze rodzi sie nowy moby dick
greg
5 lata temu
pewnie jakis kataklizm nadciaga coraz wiecej niszczymy wszystko
PacificOceanW...
5 lata temu
Haarp - testowana broń psychotroniczna które je wybija jeden po drugim, proste że szukają schronienia gdzie indziej...
humbabumba
5 lata temu
Badają zachowanie naukofców.
h.m
5 lata temu
Głupa palą-''Tylko''ma rację
wiktus
5 lata temu
one poluja na emigujacych afrykanow do europy szybki lup i soczyste miesko sciaga je do stolowki
Bagir
5 lata temu
Przebiegunowanie Ziemi?
Maciej
5 lata temu
Protestują przeciwko PiS :o.
Tylko
5 lata temu
Widocznie nie czują się tam bezpiecznie i nie zdziwiłbym się jak przyczyną są jakieś próby nuklearne,które wywołują wstrząsy sejsmiczne ale przecież o tym nie wolno pisać tylko jakiś kit wciskać.
ddd
5 lata temu
Coś wisi w powetrzu ! Przypuszczam, ze unijny smród !
antykaczor
5 lata temu
Ludzie to najgorszy rodzaj gada opanowali planete nie licząc sie z współistnienieniem świata zwierząt
genek-78
5 lata temu
to przez smog
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić